ایسنا/ مجموعه اشعار آیینی «شب بود و ماه حوصله آمدن نداشت» اثر سید جلال موسوی به همت حوزه هنری قزوین منتشر شد.

مجموعه اشعار آیینی «شب بود و ماه حوصله آمدن نداشت» اثر سید جلال موسوی که به همت حوزه هنری قزوین منتشر شده است با حضور شاعران و علاقه‌مندان به شعر و ادبیات چهارم مهر ۱۴۰۱ در تالار حافظ حوزه هنری قزوین رونمایی شد.

محمدعلی حضرتی، شاعر و پژوهشگر مراسم رونمایی این کتاب اظهار کرد: کتاب «شب بود و ماه حوصله آمدن نداشت» اثر سید جلال موسوی شاعر قزوینی قرار بود همزمان یا با فاصله اندکی از مجموعه «در کربلا همایش گل‌های پرپر است» که در سال ۱۳۹۰ منتشر شد، منتشر شود اما به دلیل اینکه نهادهای فرهنگی همواره اعتبار کافی برای پشتیبانی از این نوع محصولات ندارند چاپ این کتاب به تعویق افتاد.

وی افزود: درواقع آن زمان مقرر شده بود از محل فروش «در کربلا همایش گل‌های پرپر است» هزینه چاپ مجموعه دوم را که آن روزگار قرار بود با عنوان «از فدک تا فرات بود»، منتشر شود؛ تأمین کنیم که متأسفانه برای فروش آن مجموعه نیز اقدام خاصی از سوی متولیان فرهنگی صورت نگرفت.

این شاعر قزوینی گفت: سید جلال موسوی یکی از بزرگترین شاعران آیینی در مقیاس ملی است که متأسفانه حتی در زادگاه خود، قزوین هم به خوبی شناخته نشده است. سید جلال در تراز شعر آیینی بی‌گمان یکی از ۱۰ شاعر اول کشور است ولی شناخته نشد چراکه مانند بسیاری از شاعران به تهران مهاجرت نکرد و در زادگاهش صادقانه و بی‌ادعا زیست و شعر نوشت.

وی بیان کرد: سیدجلال موسوی اگر در شهری غیرقزوین می‌زیست شاید سرنوشتی متفاوت داشت، شاعری که در زمانی زبانش تغییر کرده که پذیرشش متصور نیست؛ او در میانسالی آن هنگام که تغییر زبان برای شاعران دیگر بسیار دشوار است زبانش را دگرگون کرد.

حضرتی در ادامه تأکید کرد: شعر اتفاقی است که در زبان می‌افتد و سیدجلال این موضوع را به درستی نشان داد، او با شجاعت از سطح واژگان در حوزه معنایی عبور و نوآوری ایجاد کرد و از این جهات زبانش دگرگون شد به طوری که با خواندن شعرهای این شاعر تصور نمی‌کنیم که گوینده این ابیات در سن بالای ۷۰ سال چنین غزلی را سروده باشد.

وی خاطرنشان کرد: این شاعر در شعرهای آیینی‌ خود کربلا را در درون ما نشان می‌دهد تا ما را با عمق واقعه همراه کند؛ شاعری که شعرهایش در بیلبوردهای شهری فراگیر می‌شود اما خودش بی اینکه قدرش را بدانند گمنام و غریبانه روی تخت بیماری قرار دارد.

این پژوهشگر تصریح کرد: «شب بود و ماه حوصله آمدن نداشت» اثر سید جلال موسوی پس از تلاش‌های بسیار مجوز گرفت و امیدواریم حق این مجموعه ادا شود و قدر شاعر بزرگی مثل سید جلال موسوی را بدانیم.

سیدجلال؛ شاعری آینده‌نگر

در ادامه حسین اسرافیلی، شاعر و پژوهشگر اظهار کرد: عاشورا پرده نامکشوفی است و از هر زاویه که به آن نگاه کنیم موارد جدیدی پیدا می‌شود و سیدجلال موسوی نه تنها نگاه تازه‌ای به عاشورا دارد بلکه وقایع را به زبان تازه‌ای بیان می‌کند.

وی گفت: زمانی که شعر سیدجلال موسوی را می‌خوانیم درمی‌یابیم با یک شاعر آینده‌نگر روبه‌رو هستیم که با شجاعت اصطلاحات و واژگانی را در شعرش به کار برده تا مورد استفاده آیندگان قرار گیرد.

این شاعر تأکید کرد: سیدجلال شجاعانه و صادقانه شعر می‌نویسد و موضوعاتی که او در اشعارش عنوان می‌کند نشان می‌دهد نگاهش با اتفاقات و وقایع روز گره خورده است.

رونمایی «شب بود و ماه حوصله آمدن نداشت» در قزوین

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar