تسنیم/ انتشارات ققنوس دو کتاب از سری مجموعه پانوراما را با عناوین «قتل‌های آبرومندانه» و «زنگ آهنین و شبی که مرد» را منتشر و روانه بازار نشر کرد.

«زنگ آهنگین و شبی که مُرد» هجدهمین جلد از مجموعه پانوراما نوشته آیزاک آسیموف با ترجمه سیده‌مینا لزگی شامل  دو داستان کوتاه با همین عناوین است.

 کتاب , داستان ,

به گفته مترجم؛ در دو داستان «زنگ آهنگین» و «شبی که مُرد» یک شخصیت خاص وجود دارد. یک متخصص علوم فرازمینی به نام «وندل اورث» و این متخصص در این داستان‌ها به پلیس کمک می‌کند تا راز جنایات مربوط به فضا و علوم فرازمینی را کشف کنند. بسیاری معتقدند وندل اورث شخصیتی شبیه به خود آیزاک آسیموف دارد، چرا که هر دوی آن‌ها اگرچه شیفته‌ دنیای فرای زمین بودند، هرگز علاقه‌ای به سفر از شهر خود هم نداشتند، چه برسد به اینکه با سفینه‌های فضایی به خارج از جو زمین بروند.

لزگی پیش‌تر درباره اهمیت آثار آیزاک آسیموف گفته بود: آیزاک آسیموف یک نویسنده‌ آمریکایی با تبار روس است که در گونه‌ علمی و تخیلی شهرت بسیار زیادی دارد. این نویسنده در سن 72 سالگی در سال 1992 میلادی از دنیا رفته است. از این نویسنده که دکترای شیمی داشته و استاد رشته بیوشیمی در دانشگاه بوستون بوده است، بیش از 500 اثر به جا مانده است. از معروف‌ترین آثار آسیموف می‌توان به مجموعه رمان‌های «ربات» و «بنیاد» اشاره کرد. در سینمای هالیوود فیلم‌هایی زیادی با اقتباس از این دو مجموعه و دیگر داستان‌های آسیموف ساخته شده‌اند.

به گفته این مترجم؛ آسیموف نوشتن را از یازده سالگی شروع کرده و در هجده سالگی اولین کتاب او به چاپ رسیده است. بیشتر آثار او در گونه‌ علمی-تخیلی سخت می‌گنجند، یعنی او در آثار تخیلی خود هم به علم توجه ویژه‌ای داشت و سعی می‌کرد اصول علمی بر داستان‌هایش حاکم باشند. واژه‌های «رباتیک»، «پوزیترونیک» و «روان‌تاریخ» از دل آثار آسیموف به دنیای علم وارد شدند‌. حتی یک سیارک به افتخار این نویسنده نامگذاری شده است، البته آسیموف کتاب‌های علمی، آموزشی، کودک و نوجوان و پژوهشی هم دارد، اما شهرت خود را از طریق آثار علمی و تخیلی‌اش به دست آورده است.

انتشارات ققنوس این کتاب را در 84 صفحه، شمارگان 1100 نسخه با قیمت 28 هزار تومان منتشر کرده است.

«قتل‌های آبرومندانه» نوشته ری بردبری با ترجمه ارنواز صفری نیز جلد نوزدهم ازاین مجموعه و شامل پنج داستان کوتاه با عنوان‌های «اونتردرزیبوت دکتر»، «فینگان»، «قتل‌های آبرومندانه»، «سریع‌تر از چشم» و «تبادل» است.  کتاب , داستان ,

کتاب «قتل‌های آبرومندانه» نوزدهمین عنوان مجموعه (پانوراما) انتشارات ققنوس محسوب می‌شود و نسخه اصلی آن در سال 1996 نشر یافته است.

در معرفی این اثر آمده است: به رغم ضرباهنگ سریع زتدگی امروز، اوقات ما پر است از فراغت های کوتاه و فرصت های طلایی. اتاق انتظار پزشک و صف بانک و وقت هایی که توی تاکسی و مترو می گذرانیم می تواند وقف سرک کشیدن از پنجرهای کوچک به جهان عجیب شاهکارهای ادبی شود. نیز، بارها اتفاق افتاده که تلاش کرده ایم مطالعه یکی از این شاهکارها را آغاز کنیم، اما به دلیل هیبت اثر، نداشتن زمان کافی یا همگام نشدن با حال و هوای داستان از این کار باز مانده ایم. در این مواقع دسترسی به گزیده ای خوشخوان و مناسب از آثار نویسنده می تواند جرئت و شوق مطالعه نوشته ای را که خواندنش کاری شاق به نظر می رسید در ما برانگیزد. پانوراما همین هدف را دنبال می کند: جهان‌نمایی وسیع که به آسانی در دسترس عموم مخاطبان قرار می گیرد.

ری داگلاس بردبری، (22 اوت 1920- 5 ژوئن 2012) شاعر آمریکایی و نویسنده گونه‌های فانتزی، وحشت و علمی-تخیلی است. بردبری را در ایران بیشتر به‌خاطر اثر مشهورش، «فارنهایت 451» می‌شناسند. اثر معروف دیگر او «حکایت‌های مریخ» است. از جمله نخستین افرادی به‌شمار می‌آید که جایزه استاد بزرگ را که انجمن نویسندگان علمی تخیلی امریکا به پاس یک عمر فعالیت موفقیت‌آمیز در زمینه داستان‌نویسی علمی-تخیلی اعطا می‌کرد، به‌دست آورد. کتاب‌ها و داستان‌های کوتاه بردبری بارها به‌صورت فیلم، نمایشنامه رادیویی و تلویزیونی و صحنه‌ای، نیز کتاب‌های کمیک درآمده‌اند.

«قتل‌های آبرومندانه»، نوشته ری بردبری با ترجمه ارنواز صفری در شمارگان هزار و 100 نسخه با قیمت 32هزار تومان در انتشارات ققنوس منتشر شده است.

انتشارات ققنوس «مجموعه‌ پانوراما» را با هدف بهره‌مندی آسان خواننده‌ مشتاق از ادبیات جهان به تبعیت از «مجموعه Folio٢€» انتشارات گالیمار فرانسه و با پرداخت کپی‌رایت منتشر می‌کند؛ مجموعه‌ای که در فرانسه با هدف  قرار دادن داستان یا رمان‌های کوتاه یا بخش‌هایی از رمان‌های چند‌جلدی در دسترس همگان منتشر می‌شود. 

انتشارات ققنوس تا پیش از این از این مجموعه سرزمین غریب،  آزمایش دکتراُکس، پدرم،رستوران نقاشی،خواندن درتوالت، مسافرخانه سرخ، فلسفه زندگی زناشویی ،فِدِر یا شوهر متمول، گربه مادرم، ابریشمی گل‌برجسته، بانو آمالیا، کودکی یک رئیس و مرگ‌نامه و... را منتشر کرده بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar