باشگاه خبرنگاران/ هراتی گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی با همکاری شبکه پویا برنامه‌ای ۲۶ قسمتی را برای کودکان به روی آنتن می‌برد.
 محمدرضا هراتی معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی یک رسالت عمومی دارد و آن ترویج فرهنگ کتابخوانی در فضای عمومی کتابخانه‌ها و جامعه است، گفت: کودکان مخاطب مهم کتابخوانی این دستگاه فرهنگی هستند و نهاد کتابخانه‌های عمومی وظیفه دارد کودکان را در مسیر کتاب و مطالعه نگه دارد.


هراتی گفت: سوالی که پیش می‌آید این خواهد بود که چرا بچه‌ها در دوران کودکی به کتاب و مطالعه علاقه‌مند هستند، اما در بزرگسالی از این مسیر دور می‌شوند، مشخص است که جامعه، دستگاه‌های مرتبط فرهنگی و خانواده هرکدام ماموریتی برای ترویج کتابخوانی دارند و تقویت روحیه کتاب‌دوستی، علاقه به مطالعه و کتاب باید از طریق نهاد‌های مختلف پیگیری شود.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: فلسفه وجودی بخش کودک کتابخانه‌ها همان علاقه‌مندی به مطالعه در بزرگسالی و همراهی با کتاب و ماندن در مسیر یار مهربان در کودکان است، براساس برنامه‌های تحقیقاتی و روانشناسی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که با حضور اساتید این حوزه در جلسات مختلف دنبال شده است، بیش از ۸۰۰ نکته آموزشی برای دوستی کودکان با کتاب به دست آمده است.

هراتی گفت: اکنون بیش از هزار کتابدار متخصص در زمینه قصه‌گویی کودک در نهاد کتابخانه‌های عمومی فعال هستند، این مربیان آموزش دیده‌اند و دوره‌های تخصصی را طی کرده‌اند، در این زمینه بهتر است که از این آموزش‌ها در بخش کودک کتابخانه‌ها استفاده شود.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشو گفت: علاوه بر فعالیت‌هایی مانند کتابخوانی و قصه‌خوانی در بخش کودک کتابخانه‌های عمومی، کتابداران از طریق فعالیت‌های دیگر مانند آموزش نقاشی و برگزاری کلاس‌های آموزشی تلاش می‌کنند خلاقیت‌های کودک را پرورش دهند.

هراتی گفت: بخش کودک در کتابخانه‌های عمومی بر اساس اندیشه و مطالعه در کتابخانه‌ها طراحی می‌شود، در حال حاضر ۲۷۰۰ کتابخانه نهادی در کشور وجود دارد که همه آن‌ها دارای بخش کودک هستند. علاوه بر این کتابخانه‌ها ۱۳ کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان نیز در کشور فعالیت دارند.

هراتی همچنین با اشاره به فعالیت ۳۴ کتابخانه سیار در سراسر کشور گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی تلاش می‌کند در آینده ۱۰ کتابخانه دیگر نیز به کتابخانه‌های سیار اضافه کند، همچنین قرار است ۵ کتابخانه تخصصی مادر و کودک در سطح کشور علاوه بر ۱۲ کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان در کشور دایر شوند، به زودی نیز منابع بخش کودک کتابخانه‌های عمومی با ۲۴۰ عنوان کتاب که شامل ۳۸۰۰ نسخه است، به روزرسانی می‌شود.

به گفته معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ایجاد اتاق علم برای نوجوانان اکنون برای کتابخانه‌های مرکزی استان‌های کشور تعریف شده و قرار است این بخش برای کودکان نیز دایر شود. در این بخش کودکان و نوجوانان می‌توانند آنچه را که از محتوای یک کتاب علمی مطالعه کردند به بوته تجربه و آزمایش بگذارند.

او می‌گوید: پرورش خلاقیت و استعداد در کودکان از نکاتی است که باید در سنین پایین پیگیری شود، نهاد کتابخانه‌های عمومی در تلاش است روحیه نویسندگی را در کودکان از طریق بخش کودک کتابخانه‌ها پیگیری کنند.

هراتی گفت: از دیگر فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ترویج کتابخوانی میان نوجوانان است و انتشار مجله هدهد سفید نیز در همین راستاست. در این مجله تلاش کردیم از ظرفیت نوجوانان استفاده کنیم و حتی با نظر آن‌ها کتاب معرفی کنیم.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی با همکاری شبکه پویا برنامه‌ای ۲۶ قسمتی را برای کودکان به روی آنتن می‌برد، این برنامه ۸۰ درصد مراحل تولید خود را پشت سر گذاشته است و ظرف چندماه آینده به روی آنتن می‌رود.

هراتی گفت: معرفی برترین کتابخوانان کودک و نوجوان، برپایی جلسات گفتگو با برگزیدگان کودک دوره‌های مختلف جشنواره کتابخوانی رضوی در بخش‌های نقاشی و قصه‌گویی، برپایی نشست‌های تخصصی ادبیات کودک، بازنشر آثار جشنواره ۵ دوره مسابقات کاریکاتوری در فضای مجازی با معرفی برگزیدگان، انتشار پادکست‌های کتاب کودک در پیچ‌های تخصصی کودک نهاد کتابخانه‌های عمومی با محوریت قصه‌گویی و کتابخوانی از جمله برنامه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی در هفته ملی کودک است.

به گفته هراتی، برپایی نشست با تصویرگران کتاب کودک، آغاز رقابت استانی دومین جشنواره قصه‌گویی کتابداران و حضور کتابخانه‌های سیار نهاد کتابخانه‌های عمومی در مدارس همچنین حضور عروسک‌های خانم و آقای کتابدار برای معرفی این انیمیشن در سازمان بهزیستی کشور و اجرای برنامه برای کودکان این سازمان از دیگر برنامه‌های این هفته است.
به گفته هراتی، برگزاری پویش عکس با عنوان کتابخوان‌های کوچک و تهیه عکس از کتابخانه‌های شخصی، دعوت از مهدکودک‌ها و مدارس برای بازدید از بخش کودک کتابخانه‌های عمومی و عضویت رایگان کودکان ۴ سال به بالا در بخش کودک کتابخانه‌ها از دیگر برنامه‌های هفته ملی کودک در نهاد کتابخانه‌های عمومی است.

هراتی گفت: جامعه هدف اصلی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حوزه کودک و نوجوان است، در هفته ملی کودک؛ نهاد کتابخانه‌های عمومی با برپایی فروشگاه و نمایشگاه کتاب با حضور کتاب‌های ناشران خوب این حوزه تلاش می‌کند بخش کودک کتابخانه‌ها را رونق دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar