دیجی کالا/ تیموتی شالامی به‌عنوان یکی از استعدادهای بازیگری برجسته‌ی نسل خود شناخته می‌شود و تحسین منتقدان و توجه جهانی را برای بازی‌ در فیلم‌هایی مانند «مرا به نام خودت صدا بزن» (Call Me by Your Name) به خود جلب کرده است. شالامی پس از همکاری با فیلمسازان مشهوری مانند کریستوفر نولان و گرتا گرویگ به یک پدیده تبدیل شد. بازی او در فیلم‌های اقتباسی چون «زنان کوچک» و «تل‌ماسه» بهانه‌ای شد تا نگاهی به ۱۳ کتاب مورد علاقه‌ی او بیاندازیم.

تیموتی شالامی کارنامه‌ی حرفه‌ای موفقی دارد که دیگر بازیگران هم سن و سال او فقط می‌توانند رویای آن را داشته باشند، اما او دائما چشم‌انداز زندگی حرفه‌ای‌اش را به سمت افق‌های جدیدی سوق می‌دهد. اکنون، او قرار است در یک موزیکال کاملا جدید با عنوان «وانکا» (Wonka) بازی کند که داستان منحصربه‌فرد و سال‌های شکل‌گیری شخصیت نمادین کتاب «چارلی و کارخانه‌ی شکلات» نوشته‌ی رولد دال یعنی ویلی وانکا را بررسی می‌کند.

تیموتی شالامی در مصاحبه‌ای درباره‌ی این پروژه از این فرصت قدردانی کرد و معتقد بود که بازی در فیلمی که از نظر روانی کمتر تحت فشار قرارش دهد، دلپذیر است. او گفت: «این فیلم قرار نیست بخش تاریک زندگی کسی را بیرون بکشد، بلکه تایید و تحسین کامل نبودن و کنار آمدن با آن بخش عجیب و غیرعادی وجودی هر کسی است که کاملا با آن کنار نیامده.»

علاوه بر «وانکا»، شالامی همچنین در بخش دوم فیلم اقتباسی دنی ویلنوو از شاهکار علمی-تخیلی حماسی فرانک هربرت نیز بازی خواهد کرد. شالامی درباره‌ی این فیلم گفت: « تلماسه (Dune) 60 سال پیش نوشته شده است، اما مضامین آن امروز پابرجاست. هشداری در برابر استثمار محیط زیست، هشداری در برابر استعمار، هشداری علیه فناوری.»

اگرچه تیموتی شالامی بارها در مورد عشق خود به احساسات هنری و خیالی هربرت صحبت کرده است، اما «تلماسه» در مجموعه کتاب‌های مورد علاقه‌ی این بازیگر نام برده نشده است. در عوض، او دستاوردهای ادبی مهم دیگری را از پیشگامان افسانه‌ای ادبیات جهان مانند جورج اورول و فئودور داستایوفسکی ذکر کرد.

۱. جنایت و مکافات (Crime and Punishment)

نویسنده: فئودور داستایوسکی
محصول: ۱۸۶۶
اولین کتاب مورد علاقه‌ی تیموتی شالامی «جنایت و مکافات» رمانی نوشته‌ی فئودور داستایوفسکی نویسنده‌ی روسی است. این داستان اولین بار در مجله‌ی ادبی «پیام‌رسان روسی» (The Russian Messenger) به صورت ماهانه در دوازده بخش و در سال ۱۸۶۶، و بعدها در یک جلد منتشر شد. این دومین رمان بلند داستایوفسکی پس از بازگشت او از ده سال تبعید در سیبری است. «جنایت و مکافات» را اولین رمان بزرگ دوران پختگی او می‌دانند. از این رمان اغلب به عنوان یکی از دستاوردهای مهم در ادبیات جهان یاد می‌شود.


۲. کم‌عمق‌ها (The Shallows)

نویسنده: نیکلاس کار
محصول: ۲۰۱۰
کتاب «کم‌عمق‌ها؛ اینترنت با مغز ما چه می‌کند» (The Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains)، در بریتانیا با نام «کم‌عمق‌ها؛ چگونه اینترنت نحوه‌ی تفکر، مطالعه و حافظه‌ی ما را تغییر می‌دهد» (The Shallows: How the Internet Is Changing the Way We Think, Read and Remember) کتابی است که در سال ۲۰۱۰ توسط روزنامه‌نگار آمریکایی، نیکلاس جی کار، نوشته شده است.

این کتاب موضوع مقاله‌ای با عنوان «آیا گوگل ما را احمق می‌سازد؟» را که در سال ۲۰۰۸ در آتلانتیک مطرح شده بود گسترش می‌دهد و تاثیرات اینترنت بر مغز را بررسی می‌کند. این کتاب ادعا می‌کند که تحقیقات نشان می‌دهد «مطالعه‌ی آنلاین» درک کمتری نسبت به خواندن یک صفحه‌ی چاپی به خواننده می‌دهد. کتاب «کم‌عمق‌ها» فینالیست جایزه‌ی پولیتزر ادبیات غیرداستانی عمومی در سال  ۲۰۱۱ شد.

۳. یادداشت‌های زیرزمینی (Notes from the Underground)
 
نویسنده: فئودور داستایوفسکی
محصول: ۱۸۶۴
کتاب «یادداشت‌های زیرزمینی» رمانی است که در سال ۱۸۶۴ توسط فئودور داستایوفسکی نوشته شد و بسیاری آن را یکی از اولین رمان‌های اگزیستانسیالیستی می‌دانند. این رمان گزیده‌ای از خاطرات پرحاشیه‌ی یک راوی تلخ، منزوی و بی‌نام (که معمولا توسط منتقدان به عنوان مرد زیرزمینی یاد می‌شود) را روایت می‌کند که در واقع یک کارمند دولتی بازنشسته‌ی ساکن سن پترزبورگ است.

بخش اول داستان به صورت مونولوگ از طریق دفتر خاطرات مرد زیرزمینی روایت می‌شود و به فلسفه‌ی معاصر روسیه، به‌ویژه رمان «چه باید کرد؟» نیکولای چرنیشفسکی حمله می‌کند. بخش دوم کتاب به نام «آپروپوس برف خیس» به شرح وقایعی می‌پردازد که ظاهرا مرد زیرزمینی را که در داستان نقش اول شخص، راوی غیرقابل اعتماد و ضدقهرمان دارد از بین می‌برد و دوباره شکل می‌دهد.


۴. همه‌چیز نصیب برنده‌ها است (Winners Take All)

نویسنده: آناند جیریداراس
محصول: ۲۰۱۸
کتاب «همه‌چیز نصیب برنده‌ها است؛ مجموعه نخبگان تغییردهنده‌ی جهان» (Winners Take All: The Elite Charade of Changing the World) یک کتاب غیرداستانی است که توسط نویسنده‌ی آمریکایی آناند جیریداراداس در سال ۲۰۱۸ نوشته شده. این سومین کتاب او است که در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز قرار گرفت. موضوع کتاب درباره‌ی تلاش ظاهری ثروتمندان و قدرتمندان برای برقراری نظم و عدالت و برابری است آن هم در حالی که در واقع نمی‌خواهند این اتفاق بیافتد و از شرایط برتری‌شان به هر نحوی سود می‌برند.


۵. ابله (The Idiot)

نویسنده: فئودور داستایوفسکی
محصول: ۱۸۶۹
«ابله» رمانی دیگر از مجموعه آثار مورد علاقه‌ی تیموتی شالامی نوشته‌ی فئودور داستایوفسکی نویسنده‌ی روسی قرن نوزدهم است. این داستان هم مانند «جنایت و مکافات» اولین بار به صورت سریالی در مجله‌ی «پیام‌رسان روسی» در سال‌های ۱۸۶۸-۱۸۶۹ منتشر شد.

نام کتاب اشاره‌ای کنایه‌آمیز به شخصیت محوری رمان، شاهزاده لئو نیکولایویچ میشکین دارد، مرد جوانی که خوبی، سادگی و بی‌مکر بودنش باعث می‌شود بسیاری از شخصیت‌های دیگری که با آن‌ها روبرو می‌شود به اشتباه تصور کنند که او فاقد هوش و بینش است. داستایوفسکی بسیار سعی دارد که در شخصیت شاهزاده میشکین «مرد مثبت و خوب» را به تصویر بکشد. این رمان به بررسی پیامدهای قرار گرفتن چنین شخصیت منحصربه‌فردی در مرکز درگیری‌ها، امیال، احساسات و خودخواهی‌ها می‌پردازد.


۶. ۱۹۸۴ (۱۹۸۴)

نویسنده: جورج اورول
محصول: ۱۹۴۹
رمان «نوزده هشتاد و چهار» (۱۹۸۴) یک رمان علمی-تخیلی اجتماعی دیستوپیایی و داستان هشداردهنده نوشته‌ی جورج اورول نویسنده‌ی انگلیسی است. این کتاب در ۸ ژوئن ۱۹۴۹ به عنوان نهمین و آخرین کتاب اورول که در زمان حیات او تکمیل شده بود منتشر شد. کتاب از نظر موضوعی، بر پیامدهای تمامیت‌خواهی، نظارت توده‌ای و گروه‌بندی سرکوبگرانه‌ی مردم و رفتارهای درون جامعه تمرکز دارد. اورول برای نوشتن کتابش و به تصویر درآوردن حکومت توتالیتر از روسیه‌ی استالینیستی و آلمان نازی الگوبرداری کرد. به طور کل، این رمان به بررسی نقش حقیقت در سیاست و روش‌های دستکاری آن‌ می‌پردازد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar