تسنیم/ وقتی با کتاب‌های بی نوشته نشر جمال برای کودکان مواجه شوید به قدری کیفیت و طراحی خوبی دارند که گمان می‌کنید یکی از مجموعه کتاب‌های وارداتی است که یک تصویرگر خارجی آن را طراحی کرده تا مهارت‌های رفتاری کودکان زیر 6 سال را ارتقا دهد و به آنها مهارت‌های زندگی و اجتماعی بیاموزد و بدون اینکه از کلمه‌ای استفاده کند، قصه جالبی را روایت کند.

اما اگر نگاهی به نام تولید کننده این اثر بیاندازید، این درجه از خلاقیت و کیفیت در کار تصویرگر و ایده پرداز ایرانی را تحسین خواهید کرد که در هر یک از جلد‌های کتاب پیامد‌های یک اخلاق زشت را با تصاویر خلاقانه و البته طنز به کودک شما نشان می‌دهد.

کودک شما هم مانند کودکان دیگر واکنش‌های جالبی در مواجهه با این کتاب‌ها خواهد داشت. در بخشی از آن غافلگیر می‌شود، جایی می‌ترسد و در بخشی هم خواهد خندید و آن وقت است که به ذکاوت و هنر ایده پرداز و طراح کتاب آفرین‌ می‌گویید.

یک تصویرگر ایرانی با نام حمید کارگری این کتاب‌ها را برای کودکان طراحی و در عین حال قصه پردازی کرده است و ناشر هم کتابی را تحویل کتاب فروشی داده که از نظر کیفیت و طراحی در چاپ، نه تنها از کتاب‌های وارداتی این حوزه هیچ کم ندارد، بلکه یک سر و گردن بالاتر از آنها ایستاده است.

حمید کارگری تصویرگر و قصه گوی کتاب‌های کتاب‌های wordless یا بی نوشته است که یکی از جدیدترین شیوه‌های آموزش و پرورش خلاقیت کودکان به شمار می‌رود.

 هر یک از این کتاب‌ها، یک مفهوم اخلاقی را به کودکان آموزش می‌دهد. مثلاً کتاب «من خیلی عصبانی‌ام» با نشان دادن پیامدهای کنترل نکردن خشم و حسادت نسبت به دیگران و همچنین نمایش زیبای بخشش و گذشت با ماجراهای جالب و دیدنی کودک را سرگرم می‌کند. همچنین کتاب «خرس مهربان» حس هم‌دردی کودکان را برمی‌انگیزد و با ماجراهای جالب خود، کودک را سرگرم می‌کند و ذهن او را برای تولید یک داستان جذاب خیالی آماده می‌کند. در حقیقت کتاب‌های Wordless به صورت هوشیارانه و عمدی خالی از نوشتار است تا کودکان تمرین خیال‌پردازی مثبت داشته باشند.

حمید کارگری تصویرگر و قصه پرداز این مجموعه در این باره گفت: این مجموعه کتاب‌ها، اولین کتاب‌های منتشر شده من است و کار تصویرگری کتاب را با حجت الاسلام سبحانی نسب مدیر انتشارات جمال شروع کردم و پیشنهاد ناشر این بود که داستان پردازی و تصویرگری را خودم انجام دادم.

وی درباره استقبال از کتاب‌ها اظهار داشت: ناشر از فروش کتاب‌ها راضی بود و فروش خوبی در نمایشگاه‌ها داشته‌اند بعضی‌ها هم چند بار تجدید چاپ شده‌اند. به هر حال کتابی که متن ندارد با فلسفه کودک در ارتباط است و از آن به خوبی استقبال می‌شود.

کارگری درباره ایده کتاب‌ها و انتخاب قصه‌ها گفت: همه آنها از یک پیام اخلاقی شروع می‌شوند. مثلاً خرس عصبانی برای رساندن این پیام استفاده می‌شود که چرا عصبانیت اشتباه است و چه عواقبی دارد و چرا نباید عصبانی شد. همه کتاب‌ها با یک سؤال شروع می‌شود و من مدتی به این سؤال فکر می‌کردم تا به یک داستان برسم. داستانی که هم برای کودک جذاب باشد و هم بتواند پیام را به خوبی منتقل کند یعنی کودک با سرگرم شدن با کتاب پیام اخلاقی را هم دریافت کند.

 وی در پاسخ به این سؤال که آیا از کتاب‌های بی نوشته مشابه که در کشورهای دیگر منتشر شده، ایده گرفته یا خیر گفت: نه آن کتاب‌ها را ندیده‌ام چون نمی‌خواستم از جایی باید بگیرم یا داستان‌هایم به داستانی نزدیک و شبیه شود. می‌خواستم با فکر و ایده خودم کار را جلو ببرم که پیام را با چه داستانی و با چه تصویری به کودک منتقل کنم که هم جذاب و هم خلاقانه باشد. واقعاً تلاشم این بود که داستان‌ها جدید باشند.

این تصویرگر کتاب کودک که در رشته گرافیک تحصیل کرده است، درباره طنز موجود در تصاویر و نوع روایت ماجراها گفت: در اولین مذاکره‌ای که با مدیر انتشارات جمال داشتم، ایشان نمونه کارهای من را دید و گفت در کارهای من هم خلاقیت و هم طنز وجود دارد و چون ایده کتاب‌های بدون متن را مدت زیادی در ذهن داشت، به من گفت اگر می‌توانی روی آنها فکر کن. من هم داستان‌های خلاقانه بدون متن متعددی طراحی کردم و برایشان ‌فرستادم که در نهایت نتیجه آن طرح‌ها این کتابها شد و به نظرم در این مجموعه، خرس مهربان و سنجاب بازیگوش از بقیه کتابها بهتر شده است.

7 جلد از مجموعه کتاب‌های بدون واژه را با تصویرگری و قصه پردازی حمید کارگری منتشر شده است که شامل مجموعه‌های زیر می‌شود.

1-خرس مهربان (پیام اخلاقی: کمک به دیگران)

2-مهمانی پرماجرا (پیام اخلاقی: نظم و انضباط)

3-گردش پردردسر (پیام اخلاقی: گوش دادن به حرف والدین)

4-من خیلی عصبانی‌ام (پیام اخلاقی: خوشرویی و کنترل خشم)

5-سنجاب بازیگوش (پیام اخلاقی: عواقب تنبلی)

6-شهر شلوغ پلوغ (پیام اخلاقی: فرهنگ شهروندی)

7-با یار مهربان (پیام اخلاقی: مطالعه و کسب علم و دانش)

انتشارات جمال این مجموعه کتاب‌ها را هم برای مخاطب فارسی زبان و هم برای مخاطب عرب زبان منتشر کرده است و علاقه مندان برای تهیه این کتاب‌ها می‌توانند به https://jamalnashr.com مراجعه کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar