تسنیم/ امیرحسین صیرفی‌زاده گفت: ایرج افشار سیستانی از ابتدای کتاب «کرانه‌های مکران؛ دروازه ورود به اقیانوس هند»، از عنوان «دریای مکران» به‌جای دریای عمان استفاده کرده‌ درحالی که عنوان دریای عمان جعلی بوده و نام اصلی آن دریای مکران بوده است.

 نشست نقد و بررسی کتاب «کرانه‌های مکران؛ دروازه ورود به اقیانوس هند» با همکاری معاونت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات ارتش جمهوری اسلامی ایران، شنبه (دوازدهم آذرماه ‭‭‭‭‭‭‭‭‭‭‭‭‭‭‭‭‭‭‭‭1401‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬) با حضور ایرج افشار سیستانی؛ نویسنده کتاب و امیرحسین صیرفی‌زاده؛ نویسنده و پژوهشگر با اجرای سرهنگ رضا جهان‌فر در خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

برای نگارش کتاب به تمام سواحل و جزایر ایران سفر کردم
ایرج افشار سیستانی در این نشست در سخنانی کوتاه بیان کرد: برای نگارش کتاب، به تمام سواحل و جزایر ایران از چابهار تا کیش و هرمز سفر کرده، با مردم حرف زدم و پژوهش میدانی انجام دادم. در کنار آن پژوهش کتابخانه‌ای نیز صورت گرفت. 

نویسنده کتاب «مقدمه‌ای بر شناخت ایل‌ها، چادرنشینان و طوایف عشایری ایران» اثر برگزیده ششمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، افزود: در این کتاب اسناد معتبری ارائه شده است. فهرست مطالب و همچنین فهرست منابع کتاب نشان‌دهنده ویژگی‌های این کتاب است. چاپ دوم کتاب نیز با ویرایش جدید همراه خواهد بود. 

بیشتر بخوانیدجزئیات جدید از ساخت بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران در سواحل مکران
این ایران‌شناس گفت: در 160 عنوان کتابم به دیگر مناطق ایران نیز پرداخته‌ام و پژوهش‌هایم تنها محدود به منطقه سیستان و بلوچستان نبوده است.

ایرج افشار سیستانی با اشاره به اهدای 14 هزارجلد کتاب از کتابخانه شخصی خود برای ایجاد کتابخانه‌ای در سیستان، اظهار کرد: در کنار این کتابخانه، موزه‌ای از تمام هدایایی که از خارج و داخل کشور دریافت کرده‌ام، به نام خودم ایجاد شده است و چندین کتابخانه و موزه نیز در مناطق دیگر با کتاب‌ها و موارد اهدایی من ایجاد خواهد شد. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar