ایبنا/ دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: عمومی سازی فرهنگ مطالعه و تبدیل کتابخوانی به دغدغه در جامعه از اولویت های اصلی نهاد کتابخانه های عمومی کشور است تا از این طریق همه اقشار و طبقات جامعه در این زمینه مشارکت داشته باشند.
 مهدی رمضانی سه‌شنبه شب در جمع رسانه‌های استان یزد ، افزود: به همین منظور در تدوین چشم انداز برنامه‌های این نهاد، عمومی سازی مطالعه از طریق ویژه برنامه های مختلف در کشور پیگیری می شود.
دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا و در مورد وضعیت کتابخانه های عمومی استان یزد، گفت: بر اساس سند چشم انداز این نهاد، وضعیت استان یزد به لحاظ تعداد کتابخانه نزدیک به چشم انداز است و تقریبا ۸۰ درصد و به لحاظ فضا و متراژ نیز بیش از ۵۰ درصد اهداف این سند در استان محقق شده ولی از نظر عضویت و تعداد عضو ، وضعیت مناسب نیست و حدود ۲۰ درصد هدف سند محقق شده است .
رمضانی اظهار داشت: هم اکنون پرتیراژترین کتابهای کشور را محتواهای درسی و سپس کودک تشکیل می دهد و لذا باید به سمت عمومی سازی کتابخوانی حرکت شود و توجه ویژه به بخش کودک و نوجوان به‌صورت مجزا افزایش یابد، در این راستا برای راه اندازی کتابخانه های سیار برای مناطق محروم باید اقدام شود که ارائه خدمات به مناطق محروم یکی از اهداف نهاد است تا همه بتوانند از کتاب استفاده کنند و همچنین بخشی از تقاضاهای فرهنگی را در کتابخانه های مرکزی تامین خواهیم کرد .
دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: بیش از سه هزار و هفتصد کتابخانه در کشور وجود دارد که بیش از ۲ هزار باب آن کتابخانه نهادی و هزار کتابخانه مشارکتی است و هفت هزار و پانصد نفر در این کتابخانه ها به مراجعان خدمات ارائه می کنند.
رمضانی افزود: پیگیری راه اندازی کتابخانه های سیار از سوی نهاد انجام می شود و در دیدار با مسئولان استانی قول همکاری در این زمینه داده شد و کتابخانه های مرکزی نیز بعنوان مراکز پیشبرنده فرهنگی هر استان مورد توجه هستند، در حوزه عدالت فرهنگی وتوسعه خدمات فرهنگی بیشترین تمرکز روی توسعه کتابخانه های سیار است .
دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی استان یزد گفت: توجه به کودک و نوجوان از برنامه های محوری نهاد کتابخانه ها است که در این راستا تا کنون در کشور 13 کتابخانه تخصصی کودک ایجاد شده که افزایش خواهد یافت، همچنین طرحی با عنوان هدهد سفید اجرا می شود که کتاب‌های تعاملی کودک و نوجوان را در قالب یک جشنواره ساماندهی می کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar