تسنیم/ تا به امروز آنچه در مورد دفاع مقدس گفته یا نوشته یا تولید شده است یا به بیان «ملزومات جنگی، مختصات جغرافیایی و اطلاعات لجستیکی و نظامی» مربوط به طرفین درگیر در جنگ یعنی «ایران و عراق» بوده است یا آنکه به دنبال تبیین و تشریح «خاطرات دوران دفاع مقدس» از زوایای مختلف هستند.

در گونه نخست (روایت اول) که آن را می‌توان «روایت جغرافیایی-نظامی» از دفاع مقدس نامید، نگارندگان و تولیدکنندگان آثار مختلف بیشتر سعی در تبیین، تشریح و تحلیل اطلاعات نظامی و توابع آن  دارند که قطعاً بخشی جدی از تاریخ جنگ 8 ساله را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. در گونه دیگری (روایت دوم) تولید‌کنندگان آثار مختلف به دنبال جمع‌آوری خاطرات و روایت‌های مختلف و متعدد از رزمندگان، شهدا، اسرا و جانبازان هستند تا هر چه بهتر و بیشتر این قهرمانان ملی – انقلابی را به مردم و مخاطبان مختلف معرفی کنند؛ چون قهرمانان حقیقی مکتب اسلام و انقلاب این‌ها هستند و معرفی‌شان با هدفالگوسازی و جاری کردن سبک زندگی بر پایه فرهنگ ایثار و شهادت جزء آرمان‌های اساسی انقلاب اسلامی است.

این نوع از روایت دفاع مقدس را می‌توان «روایت خاطرات و سیره شهدا» نامید که هم لازم است و هم ضروری. آنچه در بین دو نوع روایت «اول و دوم» به آن کمتر توجه شده، این است که اساساً در دفاع مقدس «گفتمان محوری و حاکم» چه بوده و چگونه است که دفاع مقدس به عنوان معدن طلای با ارزش و تمام نشدنی برای تمامی نسل‌های ایران و انقلاب اسلامی عزیز معرفی می‌شود. این چه نوع نگاهی به دفاع مقدس است که قابلیت پرداخت فناورانه به راهیان نور را در خود جای داده است و اساساً برای داشتن «نگاه فناورانه» به دفاع مقدس چگونه باید آن را روایت کرد؟

برای پرداخت فناورانه به دفاع مقدس و استخراج گفتمان یا گفتمان‌های محوری حاکم بر آن نیازمند جریان جدیدی از روایت دفاع مقدس هستیم که می‌توان آن را «روایت سوم» نامید. «روایت سوم» نه تنها دو روایت «اول و دوم» را نفی نمی‌کند؛ بلکه معتقد است اگر روایت‌های «اول و دوم» صورت نگرفته بود قطعاً مجالی برای پرداخت به «روایت سوم» وجود نداشت. «روایت سوم» از اطلاعات روایت‌های «اول و دوم» استفاده کرده و با ارائه یک دستگاه جدید و منظم برای فهم دفاع مقدس مبتنی بر افق‌نمایی حرکت انقلاب اسلامی، روایت جنگ 8 ساله را باز تنظیم می‌کند.

کتاب «روایت سوم» نوشته محمد علیان  دقیقا با این هدف نوشته شده است.در برشی از کتاب می‌خوانیم:

با توجه به اینکه دفاع مقدس؛ جامع‌ترین، عینی‌ترین و انقلابی‌ترین الگوی روش و منش موجود برای هدایت و مدیریت جامعه در انقلاب اسلامی است؛ بار دیگر ضرورت پرداخت به آن شفاف‌تر می‌شود و حال می‌توانیم بگوییم که دفاع مقدس نه تنها برهه‌ای مهم از برهه‌های تاریخی و هویتی ما می‌باشد؛ بلکه به‌عنوان دستگاهی معادله‌ساز اگر به درستی به آن رجوع شود می‌تواند آورده‌های بسیار مهمی را در برداشته باشد.
کتاب «روایت سوم»؛ با موضوع دفاع مقدس در بستر افق نمایی حرکت انقلاب اسلامی در قطع رقعی و 360صفحه به کوشش محمدعلیان به نگارش در آمده و توسط انتشارات شهیدکاظمی روانه بازار نشر شد
علاقه‌مندان برای مشاهده و تهیه این کتاب می‌توانند از طریق سایت رسمی انتشارات شهیدکاظمی nashreshahidkazemi.ir و همچنین از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه 3000141441 کتاب را تهیه کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar