همشهری آنلاین/ رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران از تخلفات گسترده برخی از چاپخانه‌های حاشیه تهران خبر داد؛ تخلفاتی که حالا دیگر فراتر از چاپ لیبل‌های دارویی و غذایی است و تمامیت ارضی ایران را نشانه گرفته است.
روز گذشته خبری مبنی بر کشف و ضبط  ۲۱ هزار جلد کتاب کمک آموزشی به زبان عربی که در آن از نام جعلی برای خلیج فارس استفاده شده بود،‌ منتشر شد. محموله‌ای که در چاپخانه‌ای در جنوب تهران و در شهر ری کشف شد و قرار بود به کشور عراق ارسال شود.
به گفته رئیس پلیس اطلاعات فرماندهی انتظامی تهران بزرگ؛ این باند یک چاپخانه زیرزمینی در شهر ری داشتند که در این مکان اقدام به چاپ ۲۱ هزار کتاب‌ کمک آموزشی عربی می‌کردند و در نظر داشتند تا این کتب را به کشور عراق ارسال کنند که قبل از ارسال شناسایی و دستگیر شدند. در این کتاب‌ها از عنوان جعلی برای خلیج فارس استفاده شده بود،‌ البته در این چاپخانه کتاب‌های دیگری نیز چاپ می‌شد، که برخی کتاب‌ها مجاز بودند و برخی نیز به صورت غیرقانونی چاپ می‌شدند. این مکان اقدام به چاپ ۲۱ هزار کتاب‌ کمک آموزشی عربی می‌کردند و در نظر داشتند تا این کتب را به کشور عراق ارسال کنند که قبل از ارسال شناسایی و دستگیر شدند.

در سال‌های گذشته موارد متعددی از تخلفات چاپخانه‌ها در حوزه چاپ و انتشار کتاب‌های قاچاق‌، ضاله و غیرقانونی محرز و شناسایی شده است،‌ تخلفاتی که اعتراض مسئولان صنفی را نیز به همراه داشته است. درنگی بر فعالیت چاپخانه‌ها به ویژه در تهران و حاشیه آن به نتایج جالبی ختم خواهد شد. بررسی برخی تخلفات انجام شده در سال‌های اخیر در چاپخانه‌ها که ارتباطاتی از خارج از کشور آن‌ها را هدایت می‌کردده نتایج جالبی را نشان می‌دهد، نتایجی که به نظر می‌رسد خارج از نیت سوء نباشد و تمامیت ارضی کشور را نشانه گرفته است.
احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، گفت:‌ حجم تخلفات در حوزه چاپ قابل توجه است،‌ در حوزه کتاب عمده تخلفات در چاپ مربوط به تغییرات جغرافیایی و جعل نقشه‌های جغرافیایی است. سفارشاتی از اقلیم کردستان و عراق پذیرفته می‌شود که جعلیاتی در آن‌ها وجود دارد. برای نمونه نقشه‌های جعلی از کردستان عراق و ایران چاپ می‌شود که در آن تمامیت ارضی ایران زیر سؤال رفته است. حجم این تخلفات در سال‌های اخیر زیاد بوده و پرونده‌های متعددی از رسیدگی به تخلفات چاپخانه‌های متخلف در وزارت ارشاد موجود است. در ماه‌های اخیر حجم این فعالیت‌ها بیشتر شده و در مقابل نظارت و حساسیت‌ها نیز بیشتر شده است.

وی با اشاره به تخلف اخیر یک چاپخانه در شهر ری ادامه داد:‌ چاپخانه‌های شهر ری در زیرمجموعه اتحادیه چاپخانه‌داران نیست؛ بلکه زیرمجموعه اتحادیه عکاسان است و از آنجایی که سفارشات با این حجم با دستگاه دیجیتال منتشر نمی‌شود،‌ چاپخانه‌ مذکور از وزارت ارشاد مجوز داشته است.
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران در پاسخ به اینکه چرا اتحادیه نظارتی روی تخلفات ندارد،‌ گفت: اتحادیه تا دو سال قبل بر فعالیت چاپخانه‌ها نظارت داشت و یکسری از تخلفات نیز شناسایی شد. اما نقطه نظر ارشاد این بود که نظارت بر محتوا در چاپ بر عهده وزارت ارشاد است و آن‌ها خود نظارت خواهند کرد، ما پس از آن کار بازرسی از چاپخانه‌ها را متوقف کردیم.
ابوالحسنی درپاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه چنین فعالیت‌هایی سابقه داشته است،‌ آیا مجوز این چاپخانه‌ها ابطال شده است،‌ یا خیر؟ گفت:  نه،‌ وزارت ارشاد صادر کننده مجوز است اما به لحاظ قانونی امکان ابطال این مجوزها را ندارد.
وی به دیگر تخلفات در حوزه چاپ اشاره و اضافه کرد:‌ جعبه‌های لوازم یدکی،‌ دارویی و مواد غذایی بدون مجوز به وفور در برخی از چاپخانه‌ها چاپ می‌شوند،‌ ما دو سال پیش تنها در سه روز بالای ۳۰ تخلف را تنها در ظهیرالاسلام در این زمینه شناسایی و کشف کردیم.
اما یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،  از ورود اداره کل چاپ به ماجرای چاپخانه متخلف شهرری خبر داد و گفت: اداره کل چاپ وزارت ارشاد نظارت بر چاپخانه‌ها را با جدیت دنبال می‌کند، در این زمینه نیز اداره کل چاپ به ماجرا ورود کرده و تخلف این چاپخانه در هیئت رسیدگی به تخلفات چاپخانه‌داران بررسی می‌شود و مجازات در نظر گرفته شده نیز اعمال می‌شود.

وی ادامه داد:‌ عمده فعالان صنف چاپ افراد محترم و تابع قوانین هستند، متأسفانه عده‌ای برای سودجویی  تخلفاتی را مرتکب می‌شوند، دوستان ما نظارت خوبی را روی چاپخانه‌ها دارند و با چاپخانه‌های متخلف نیز به جدیت برخورد می‌شود.
به نظر می‌رسد با توجه به شدت گرفتن تخلفات در حوزه چاپ و عدم ورود اتحادیه‌های صنفی به بحث نظارت،‌ وزارت ارشاد خود باید علاوه بر به‌روز رسانی آیین‌نامه رسیدگی به تخلفات‌،‌ نظارت را با جدیت بیشتری دنبال کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar