ایرنا/ در میزگردی که با اعضای جدید هیات مدیره جدید انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان برگزار شد، برنامه‌های مختلف این انجمن از تاسیس آکادمی ناشران تا جوان‌گرایی در هیات مدیره مورد بررسی قرار گرفت.

سیدناصری: یکی از تغییرات خوب این است که سن رمان‌خوانی پایین آمده است. یعنی کودکان به خواندن رمان در ژانرهای مختلف علاقه پیدا کرده‌اند. از ژانر وحشت تا فانتزی، تخیلی و... کودکانی در کلاس سوم یا چهارم هستند که رمان می‌خوانند.

کودکان به خواندن رمان در ژانرهای مختلف علاقه پیدا کرده‌اندبرخی از خانواده‌ها نگران‌اند که ژانر وحشت کودکان را دچار استرس اضطراب و ترس کند، روی این مسائل حساس‌اند در نمایشگاه‌های کتاب این مسایل را مشاهده می‌کنیم. خانواده‌ها که با کودکان برای تهیه کتاب به نمایشگاه می‌آیند، ژانرهای وحشت، تخیلی و ... می‌خواهند این در حالی است که خانواده‌ها خواهان خرید کتاب‌های پاستوریزه‌تر، کتاب علمی و اخلاقی هستند همیشه چالشی میان کودکان و مادرها و پدرها وجود دارد. گاهی کودکان با والدین معامله می‌کنند و کتابی علمی را می‌خرند، به شرطی که در کنار آن کتابی در ژانرهایی که کودکان به آن علاقه مندهستند هم تهیه شود، این تغییر ایجاد شده است. کودکان به سمت خواندن داستان‌های بلند گرایش پیدا کرده اند.

در سن پایین‌تر گرایش خیلی خانواده‌ها به کتاب‌های روانشناسی است، کتاب‌هایی در ارتباط با احساس کودک و مشکلاتی که کودکان دارند مانند ترس، خجالتی بودن، نحوه ارتباط با دیگر کودکان و پیدا کردن دوست‌های جدید. همچنین کتاب‌های ترجمه شده خوب متنوعی در بازار وجود دارد است. خانواده‌ها دنبال این هستند که با کودکان دیالوگ برقرار کنند، زیرا در این صورت مشکلاتی که کودکان با آن مواجه هستند، قابل حل می‌شود.

در حوزه نشر اطلاعات طبقه‌بندی شده نداریم

فروغی: ما در حوزه نشر دارای اطلاعات طبقه‌بندی شده نیستیم که بتوانیم تشخیص بدهیم در چه حوزه‌هایی باید چه روندی طی شود. یافته‌های ما ناشران کمک می‌کند که بازارسنجی خود را محقق کنیم. دوره‌های که در انجمن برگزار شد دو حوزه را در بر می‌گرفت یکی بحث ارتقای خواندن بود که برای خانواده‌ها و به شکل مجازی برگزار شد و همچنین دوره‌هایی برای ارتقای دانش و مهارت ناشران برگزار شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar