مهر/ انتشارات علمی و فرهنگی چاپ چهاردهم کتاب «گزیده غزلیات شمس» مولانا جلال الدین محمد بلخی به کوشش محمدرضا شفیعی کدکنی را منتشر کرد.

 کتاب «گزیده غزلیات شمس» مولانا جلال الدین محمد بلخی به کوشش محمدرضا شفیعی کدکنی به‌تازگی با شمارگان هزار نسخه، ۶۳۱ صفحه و بهای ۱۹۵ هزار تومان توسط انتشارات علمی و فرهنگی به چاپ چهاردهم رسیده است. چاپ پیشین (سیزدهم) این کتاب سال ۱۳۹۹ به بهای ۴۰ هزار تومان منتشر شده بود. این کتاب یکی از مجلدات مجموعه «گزیده سخن پارسی» انتشارات علمی و فرهنگی است.

محمدرضا شفیعی کدکنی برای نخستین بار در سال ۱۳۵۲ گزیده‌ای از غزلیات مولانا را در این کتاب و با نظارت احمد سمیعی گیلانی، گردآوری و منتشر کرد. این گزیده بنا بر آنچه شفیعی کدکنی در مقدمه آن بازگو کرده شامل ۴۶۶ غزل از مولانا است که از میان ۳ هزار و ۲۲۹ غزلی که در دیوان شمس به تصحیح بدیع‌الزمان فروزانفر منتشر شده انتخاب شده است.

این تصحیح طی سال‌های ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۴ تدوین و در ۱۰ مجلد توسط دانشگاه تهران به چاپ رسید. شفیعی درباره چگونگی این انتخاب نیز عنوان کرده که در این گزیده سعی شده غزل‌هایی انتخاب شود که از نظر پیوند عاطفی و زمینه احساسی در یکی از اقالیم ذهن مولانا درخشش بیشتری یافته‌اند، از لحاظ موسیقی و آهنگ تشخص بیشتری دارند، از جهت زبان و واژگان شعری از هماهنگی و امتیاز بیشتری بهره می‌برند، از حیث شکل و نوآوری در قوالب شعری ویژگی‌های مولانا را بیشتر منعکس می‌سازند و از رهگذر تصاویر بدیعتر و ممتازترند. ناگفته پیداست که جمع همه این مزایا در یک غزل کمتر مصداق می‌یابد.

شفیعی کدکنی در بخشی از مقدمه خود بر این گزیده درباره زبان شعر مولانا آورده است: «دیوان شمس به لحاظ گستردگی واژگان در میان مجموعه‌های شعر زبان فارسی، بخصوص در میان آثار غزلسرایان، استثناست. این گسترش و تنوع ناشی از وسعت دامنه معانی مورد نظر مولانا و تعبیرات اوست. به خلاف بسیاری از شاعران گذشته که خود را در تنگنای واژگان رسمی محدود می‌کردند، مولانا کوشیده است تا زبان را در شکل جاری و ساری آن به خدمت گیرد. در حقیقت معانی فراوان و لحظه‌های متنوع و حل‌ها و تجربه‌های بی‌شمار، استفاده از واژگانی زنده‌تر و فراخ‌تر را ایجاب می‌کند.»

شفیعی کدکنی مقدمه عالمانه‌ای درباره زندگی و نظام فکری و هندسه معرفتی مولانا برای این کتاب نوشته که مخاطب را در شناخت این شاعر حکیم از منابع دیگر بی‌نیاز می‌کند. در این مقدمه همچنین بحثی بسیار جذاب درباره زیبایی شناسی غزلیات کلیات شمس ارائه شده که کم‌نظیر است. این کتاب همچنین در بخشی جداگانه گزیده‌ای از غزلیات منسوب به مولانا را نیز درج کرده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar