ایسنا/ فهرست نامزدهای نهایی جایزه ادبی «راثبونز فولیو»‌ درحالی منتشر شد که آثاری از سه قاره مختلف و نامزد نهایی بوکر نیز در آن به چشم می‌خورد.

 به نقل از گاردین،‌ فهرست نامزدهای نهایی «راثبونز فولیو»‌ آثار ادبی از سه قاره و «شکوه»‌ نوشته «نوویولت بولاویو»‌،‌ اثر راه‌یافته به فهرست نهایی بوکر و «ساخت یک سیستم بی‌قرار»،‌ خاطرات «مارگو جفرسون»‌،‌ نویسنده برنده پولیتزر را شامل می‌شود.

این نخستین سالی است که روال جدیدی در برگزاری این جایزه ادبی اعمال خواهد شد. بر اساس روال جدید،‌ در هر یک از سه شاخه داستانی،‌ غیرداستانی و شعر یک برنده برگزیده می‌شود و این سه نفر برای کسب جایزه اصلی با یکدیگر رقابت خواهند کرد. به برگزیدگان هر شاخه ۲,۰۰۰ پوند اهدا می‌شود و برنده اصلی نیز ۳۰,۰۰۰ پوند دیگر دریافت خواهد کرد. از سال ۲۰۱۷ تاکنون، این جایزه به آثار غیرداستانی،‌ شعر و داستانی اهدا می‌شد، اما اهدا جایزه در قالب سه شاخه جداگانه یک روند جدید است.

علاوه بر «شکوه»‌ نوشته «بولاویو»‌ که یک طنز سیاسی درباره سیاست‌های زیمباوه با الهام از کتاب «۱۹۸۴» نوشته «جورج اورول‌»‌ است،‌ «رنگ خالص»‌ اثر «شیلا هتی»‌، «اضطراری»‌ اثر «دیزی هیلدیارد»‌،‌ «هیولاهای ترسناک»‌ نوشته «میشل دکریتسر»‌ و «لوسی در کنار دریا» به قلم «الیزبت استرات» نیز در شاخه داستانی به عنوان نامزد نهایی انتخاب شدند.

در شاخه غیرداستانی،‌ «ویل آشون‌» برای نگارش «مسافران»، «امی بلوم»‌ برای «عاشق بودن»‌،‌ «جاناتان فریلند»‌ برای «هنرمند فرار»،‌ «دارن مک‌گریوی»‌ برای «فاصله اجتماعی بین ما»‌ به «مارگو جفرسون‌» برای نگارش «ساخت یک سیستم بی‌قرار» پیوستند.

در شاخه شعر،‌ «ساکت»‌ نوشته «ویکتوریا آدوکوی بولی»‌،‌ «فانی» نوشته «فیونا بنسون»‌،‌ «سرسبزی انگلستان»‌ اثر «ظفر کونیال»‌،‌ «منوریسم»‌ نوشته «یومی سود»‌ و «نیشکر ،‌ذرت و کاریز» نوشته «صفیه کاماریا کینشاسا»‌ به عنوان نامزد نهایی اعلام شدند.

برندگان هر شاخه به همراه برنده شاخه اصلی در بیست و هفتم مارس اعلام خواهد شد. از دیگر برندگان جایزه فولیو می‌توان به «ریموند آنتروباس»‌ و «کولم توبین»‌ اشاره کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar