مهر/ معرفی نامزدهای جشنواره شعر فجر و گروه‌های مختلف جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی از مهم‌ترین خبرهای این هفته در حوزه کتاب بودند.

در گزارش این هفته یک هفته با کتاب، به هشت رویداد مهم در حوزه کتاب و ادبیات پرداختیم که می‌توان گفت معرفی نامزدهای جشنواره شعر فجر و نامزدهای گروه‌های مختلف چهلمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی از مهم‌ترین خبرهای هفته گذشته بوده است.

همچنین انتشار فراخوان هشتمین جشنواره داستان کوتاه، انتشار فراخوان نمایشگاه کتاب دین، انتصاب رئیس خانه شعر و ادبیات مجموعه عباس آباد، انتصاب مدیرکل پردازش و سازماندهی مرکز اسناد و فرصت فروش حضوری کتابفروشی‌های عضو سامانه خرید از جمله رویدادهای دیگری است که آن‌ها را مرور کردیم.

مشروح این گزارش را در ادامه می‌خوانید:

انتصاب رئیس خانه شعر و ادبیات مجموعه عباس‌آباد

سید محمدحسین حجازی مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد در حکمی مهدی قزلی را به سمت رئیس خانه شعر و ادبیات منصوب کرد.

قزلی نویسنده، مستندنگار، روزنامه‌نگار و مدیر فرهنگی است که پیش از این مدیرعاملی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، دبیری اجرایی جایزه ادبی جلال آل‌احمد، مشاورت معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد را بر عهده داشته است.

انتشار فراخوان هشتمین جشنواره داستان کوتاه خاتم

فراخوان هشتمین جشنواره داستان کوتاه خاتم با محوریت سیره پیامبر اکرم (ص) با همکاری کانون پرورش فکری و دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شد.

معرفی نامزدهای گروه‌های مختلف جایزه کتاب سال

در گروه «کلیات» ۶ کتاب در موضوع‌های «فرهنگنامه‌ها» و «علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی» به مرحله دوم داوری چهلمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران راه یافتند.

همچنین دبیرخانه چهلمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران نامزدهای گروه «فلسفه و روان‌شناسی» در موضوع‌های «فلسفه اسلامی»، «فلسفه غرب» و «روان‌شناسی» را معرفی کرد.

در گروه «دین» نیز در موضوع‌های «کلیات اسلام»، «علوم قرآنی»، «حدیث»، «فقه و اصول»، «سیره»، «کلام»، «اخلاق»، «عرفان» و «ادیان دیگر» نامزدهای چهلمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شدند.

۲۸ کتاب نیز با موضوع‌های «علوم اجتماعی»، «حقوق»، «رسانه و ارتباطات»، «علوم سیاسی»، «اقتصاد»، «مدیریت»، «بازرگانی»، «علوم نظامی»، «حسابداری» و «آموزش و پرورش» در گروه «علوم اجتماعی» به مرحله دوم داوری چهلمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران راه یافتند که توسط دبیرخانه این رویداد معرفی شدند.

معرفی نامزدهای جشنواره شعر فجر

نامزد بخش‌های مختلف این‌دوره از جشنواره در بخش درباره شعر، کودک و نوجوان، شعر نو، شعر کلاسیک معرفی شدند.

به گفته رمضانی به برگزیده جشنواره شعر فجر مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان و شایسته تقدیر ۵۰ میلیون تومان اهدا می‌شود.

اختتامیه این جشنواره امروز از ساعت ۱۸ در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار می‌شود.

انتصاب مدیرکل پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی

سیامک محبوب مناس با حکم علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان مدیرکل پردازش و سازماندهی این‌سازمان منصوب شد.

تلاش در جهت برنامه‌ریزی دقیق و تعیین خط مشی اجرایی، برنامه‌ریزی و نظارت بر انجام فرایندهای فیپا، فاپا، شابکا و شاپا و امور مرتبط با مارک، برنامه‌ریزی و نظارت بر پایش داده و کیفیت اطلاعات، تعامل و مشارکت و انجام خدمات مشاوره‌ای علمی مرتبط با سازماندهی دانش منابع کتابخانه‌ای بر اساس اولویت‌های سازمان، از جمله محورهای مأموریت‌های مندرج در حکم مذکور است.

انتشار فراخوان نمایشگاه کتاب دین

فراخوان ششمین نمایشگاه کتاب دین توسط خانه کتاب و ادبیات ایران منتشر شد.

ششمین نمایشگاه کتاب دین در راستای توسعه و ترویج فرهنگ دین و شعائر اسلامی از ۲۶ بهمن تا اول اسفند ماه ۱۴۰۱ به صورت حضوری در شهر مقدس قم برگزار می‌شود.

ناشران فعال در حوزه دین از یازدهم تا ۱۶ بهمن فرصت دارند با مراجعه به سامانه ketab.ir نسبت به ثبت‌نام در ششمین نمایشگاه کتاب دین اقدام کنند.

برگزاری جشن پیروزی در کتابخانه‌های عمومی کشور

همزمان با فرارسیدن ایام الله دهه فجر، کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی با شعار «ایران؛ سرزمین فرهنگ و کتاب» به استقبال جشن چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی می‌روند.

ارسال بسته «نورسیده» به کتابخانه‌های اصلی استان‌ها، شهرستان‌ها و شهرها؛ عضویت رایگان و بخشودگی جرایم دیرکرد در بازه زمانی ۱۲ تا ۲۲ بهمن؛ افتتاح و بازگشایی کتابخانه‌ها؛ ارسال اقلام تبلیغی و اطلاع‌رسانی برای کتابخانه‌های منتخب؛ بخشی از برنامه‌های ویژه گرامیداشت چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است.

فرصت فروش حضوری برای کتابفروشی‌های عضو سامانه خرید

همزمان با فروش مجازی فرصت فروش حضوری برای کتابفروشی‌های عضو «سامانه خرید از کتابفروشی» فراهم شد و علاقه‌مندان می‌توانند از ششم تا دهم اسفند به مدت پنج روز از کتابفروشی‌های عضو «سامانه خرید از کتابفروشی» به صورت حضوری کتاب خریداری کنند.

در این بازه زمانی اعتبار جداگانه‌ای به کتابفروشان عضو اختصاص پیدا خواهد کرد و حداکثر ۳۰ درصد این یارانه در بخش حضوری قابل استفاده خواهد بود.

در فروش حضوری به هر کدملی ۱۰۰ هزار تومان تا سقف خرید ۴۰۰ هزار تومان یارانه اختصاص پیدا خواهد کرد. این یارانه به کسانی که پیش از این در «سامانه خرید از کتابفروشی» همه یا بخشی از یارانه‌های سال جاری را مصرف کرده‌اند نیز تعلق می‌گیرد و خریداران می‌توانند از این یارانه در خرید حضوری یا مجازی استفاده کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar