تسنیم/ نویسنده در کتاب «اصول دین نوجوان» تلاش دارد فارغ از نگاه‌های کلیشه‌ای، مباحث اعتقادی را به مخاطب نوجوان امروز آموزش دهد.

 هفتمین چاپ از کتاب «اصول دین نوجوان»، نوشته علی شعیبی از سوی نشر معارف در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت. نویسنده در این اثر کوشیده اصول دین را با روشی جدید به مخاطب نوجوان خود آموزش دهد. ساختار اثر بر اساس پرسش و پاسخ بنا شده و از این طریق ذهن مخاطب می‌تواند با محتوای مد نظر درگیر شده و همراه شود. از سوی دیگر، شعیبی با در نظر گرفتن حال و هوای مخاطب نوجوان امروز، مثال‌های ارائه شده در کتاب حاضر را از نمونه‌های پرتکرار گذشته انتخاب نکرده و از ابزارهای پرکاربرد امروز نیز استفاده کرده است.

نویسنده مباحث «اصول دین نوجوان» را با طرح پرسش‌هایی در حوزه توحید آغاز می‌کند: خدا کیست؟ ما چند خدا داریم؟ چرا نباید دو خدا داشته باشیم؟ خدا کجاست؟ از چه جنسی است؟ برای شناخت خدا چه کنیم؟ و ... . فصل دوم کتاب به طرح موضوع «نبوت» اختصاص دارد که در این بخش مسائلی چون عصمت انبیا، معجزات پیامبران و ... طرح شده است: پیامبر کیست؟ چطور می‌شود پیامبر گناه نکند؟ خداوند چگونه دستوراتش را به ما منتقل می‌کند؟و... .

امامت، عدل و معاد فصل‌های بعدی کتاب را تشکیل می‌دهد. نویسنده مطالب این بخش را با طرح موضوع ضرورت جانشینی پس از پیامبر(ص) آغاز می‌کند و سپس پرسش‌هایی از این قبیل مطرح می‌شود: آیا پیامبر(ص) همه جانشینان خود را معرفی کرده است؟ امام زمان(عج) کیست؟، وظیفه ما در زمان غیبت چیست؟ و ... .

تاکنون آثار متعددی با نگاه آموزش به اعتقادات دینی منتشر شده است، اما عنصر خلاقیت کم و بیش عنصری کمرنگ در این دسته از آثار است. گاه در برخی از این آثار دیده می‌شود که نویسنده فارغ از در نظر گرفتن مخاطب نسل جدید و مقتضیات زندگی او، مباحث را مطرح کرده است. از سوی دیگر، برخی دیگر از آثار نیز به ارائه همان مباحث و مثال‌های گذشته و پرتکرار اکتفا کرده و کمتر دست به نوآوری در ارائه مباحث داشته‌اند. از این منظر کتاب «اصول دین نوجوان» کوشیده گامی مؤثرتر در راه آموزش مباحث اعتقادی به نوجوانان بردارد. هرچند برخی از مخاطبان معتقدند که این اثر برای نسل جوان نیز خواندنی و مفید خواهد بود.

کتاب «اصول دین نوجوان» در 64 صفحه از سوی نشر معارف منتشر شده که در صفحات پایانی پرسش‌نامه‌ای نیز جهت خودآزمایی کودکان و نوجوانان ارائه شده است. در بخش‌هایی از این کتاب در بخش «نبوت» و ذیل طرح مباحث مربوط به معصوم بودن انبیای الهی(ع) می‌خوانیم:

چطور می‌شود پیامبر گناه نکند؟

کسی که بداند در یک لیوان آب، یک قاشق سم ریخته شده است، آیا حاضر است از آن لیوان آب بخورد؟ او می‌داند که اگر از آن آب بخورد هلاک می‌شود. اگر کسی بداند در شهری، بیماری مسری و خطرناکی مثل طاعون فراگیر شده است، آیا حاضر است وارد آن شهر بشود؟ او می‌داند اگر وارد آن شهر بشود، مثل اهالی آن شهر بیمار می‌شود.

اگر کسی بداند سیم لختی برق دارد، آیا دیگر به آن سیم دست می‌زند؟ پیامبران به خاطر ارتباطی که با خداوند دارند، از باطن اعمال خبر دارند و می‌دانند که گناه چقدر پلید و پست است، به همین دلیل حاضر نیستند دست به گناه بزنند و از گناه و اعمال شیطانی به خداوند، پناه می‌برند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar