ایسنا/ نسیم خلیلی در مجموعه شناخت‌نامه‌هایی که تهیه کرده به پرویز دوایی، امین فقیری، علی‌اشرف درویشیان و منصور یاقوتی پرداخته است.

  «مثل باغچه‌ای در بهار» شناخت‌نامه پرویز دوایی در ۱۴۴ صفحه با شمارگان ۳۰۰ نسخه و قیمت ۸۰ هزار تومان در نشر آفتابکاران منتشر شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: «مثل باغچه‌ای در بهار» دستتان را می‌گیرد و به باغستان قصه‌های پرویز دوایی می‌برد، قصه‌هایی که پر از زندگی‌اند، چنان‌که وقتی می‌خوانی‌شان انگار از رنج زیستن رها شده‌ای و رفته‌ای به تماشای بهار، به تماشای تارزان و علی‌بابا، به تماشای تاریخ تهران، پامنار و لاله‌زار، سینماهایش، کافه‌هایش، فالوده‌هایش،‌ آوای دل‌انگیز جوی‌هایش، کاروان شترهایش، پرنده‌ها، آدم‌هایش، غم و شادی‌هایش. در این کتاب به جست‌وجوی تاریخ و زندگی در شکوه دل‌انگیز این قصه‌ها برخواهیم آمد.

«پشت کوه بیستون» شناخت‌نامه علی‌اشرف درویشیان نوشته نسیم خلیلی نیز در ۱۱۶ صفحه با شمارگان ۳۰۰ نسخه و قیمت ۶۵ هزار تومان در نشر یادشده عرضه شده است.

در پشت جلد کتاب نوشته شده است: «پشت کوه بیستون» پرسه‌ای است در قصه‌های داستان‌نویسی که درد مردم را داشت، فقر را می‌شناخت، و وقتی این‌ها را به قصه‌ها فرا می‌خواند، نگاه و قلمش عمیق و جامعه‌شناسانه بود. درویشیان درباره کودکان، زنان و فرودستان می‌نوشت، از زندان و بزه و زخم سیاست در تاریخ معاصر ایران می‌نوشت و در هیئت آموزگاری آزاده به آرمان جامعه‌ای برابر فکر می‌کرد. در این کتابچه، این همه را، به اجمال، در قصه های صمیمانه او به تماشا می‌نشینیم. 

دیگر شناخت‌نامه منتشر شده در نشر آفتابکاران به امین فقیری اختصاص دارد که با عنوان «در چشمه خورشید» در ۱۶۰ صفحه با شمارگان ۳۰۰ نسخه و قیمت ۸۰ هزار تومان راهی بازار کتاب شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: «در چشمه خورشید» پنجره کوچکی است به روی جهان قصه‌های امین فقیری، قصه‌هایی از زندگی مردم، مردم روستا، اندوه‌ها و امیدهایشان، قصه‌هایی که هرچند از فقر و رنج و نابسامانی در تاریخ اجتماعی ایران حرف می‌زنند، به شیرینی و خنکای برف و سرکه‌شیره‌اند در گرمای تابستانی شیراز. امین فقیری در این کتابچه در میان قصه‌هایش کنار ما می‌نشیند.

نسیم خلیلی همچنین شناخت‌نامه منصور یاقوتی را با عنوان «چراغی بر فراز قصه‌ها» در ۱۲۸ صفحه با شمارگان ۳۰۰ نسخه و قیمت ۷۰ هزار تومان منتشر کرده  است.

 در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: «چراغی بر فراز قصه‌ها» فرصتی است برای همنشینی با یکی از شریف‌ترین داستان‌نویسان ایران که از میان روایت‌هایش آوای سرنا و دهل شنیده می‌شود، آوای شکوه زندگی در شهر و روستاهای آرمیده بر پناه زاگرس، قصه‌هایی یکسره روایتگر انسانیت، مبارزه و ایستادگی در برابر ستم، در این کتابچه منصور یاقوتی همان آموزگار سرسخت سال‌های دور است که می‌آید تا با قصه‌هایش به یادمان بیاورد که انسان خود به تنهایی قصه‌ای است شکوه‌مند و شگفت‌انگیز. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar