خبرگزاری کتاب ایران/ انتشارات تیسا از جمله نشرهایی است که تمرکز عمده‌ بر آثار حوزه جامعه‌شناسی و علوم اجتماعی دارد. خاطره عسگرزاده مدیر این نشر زنان را از جمله موضوعات پر مخاطب سال 1401 این انتشارات معرفی می‌کند و به ایبنا می‌گوید: ما در حوزه زنان به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های علوم اجتماعی آثار قابل اعتنایی منتشر کرده‌ایم که خوشبختانه استقبال از این آثار در سال 1401 بسیار قابل توجه بود. به عنوان مثال کتاب «زنان اینستاگرامر» اثر شیما فرزادمنش که به نوعی بازنمایی زندگی زنان در اینستاگرام را مورد توجه قرار داده، از جمله این آثارست که مخاطبان استقبال خوبی از  آن داشتند و به زودی چاپ دوم آن هم منتشر می‌شود. علاوه بر زنان، در مجموع حوزه علوم اجتماعی در سال 1401 بیش از سال‌های گذشته مورد اقبال مخاطبان قرار گرفت.

زنان حوزه مورد توجه مخاطبان علوم اجتماعی در سال 1401

اندیشه احسان از جمله ناشرانی است که در سال‌های اخیر آثار متعددی را در حوزه علوم اجتماعی روانه بازار کرده است؛ از مباحث نظری گرفته تا روش تحقیق و آثار تالیف و ترجمه. مجید پورسرخی مدیر فروش این انتشارات درباره موضوعات مورد توجه مخاطبان اندیشه احسان در حوزه علوم اجتماعی به ایبنا می‌گوید: در حوزه علوم اجتماعی یکی از موضوعات مورد توجه مخاطبان در سال گذشته روش تحقیق به ویژه روش تحقیق کیفی بود. آثاری چون روش تحلیل گفتمان، روش تحقیق پدیدارشناسی و روش تحقیق روایت‌پژوهی از کتاب‌هایی بودند که مخاطبان علوم اجتماعی توجه خوبی به آن‌ها نشان دادند. علاوه بر روش تحقیق، در حوزه جامعه‌شناسی آثاری که به موضوعات مبتلا به جامعه نظر داشتند، نیز بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفتند. از جمله عناوین پر مخاطب این حوزه می‌توان به آثاری چون بی تفاوتی، خشونت خانگی و زنانی که مرد می‌شوند اشاره کرد. در مجموع باید بگویم عناوینی که به موضوع زنان اشاره داشتند، استقبال خوبی از سمت مخاطبان دریافت کردند. «برایم شمعی بیافروز» عنوان کتابی است که به تازگی منتشر کردیم و در آن به زنان خوزستان پرداخته شده است، از این کتاب هم استقبال بسیار خوبی شد.

او درباره تغییر ذائقه مخاطبان کتاب‌های علوم اجتماعی در سال 1401 نسبت به سال‌های قبل اضافه می‌کند: یکی از تفاوت‌های قابل توجه در سال 1401 افزایش تعداد مخاطبان حوزه علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی نسبت به سال‌های قبل بود. توجه به آثار این حوزه به ویژه از تابستان به بعد از سمت مخاطبان بیشتر شد و برای مثال کتاب «انسان تک ساحتی» اثر هربرت مارکوزه از جمله آثار پرفروش ما در سال گذشته بوده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar