تسنیم/ شهید محمدباقر صدر از علمای تأثیرگذار جریان تشیع در سال‌های نزدیک به انقلاب اسلامی است که از او کتاب‌های متعددی به جا مانده است که این کتاب‌ها همچنان تأثیر فراوانی بر ذهن و اندیشه کسانی دارند که به دنبال یافتن حقیقت و بیشتر آموختن درباره دین و معرفت هستند. از این شهید گرانقدر کتاب‌های متعددی به جای مانده است اما در این گزارش نگاهی به سه کتاب این شهید داریم که مناسب با روزها و شب‌های ماه مبارک رمضان است و به تعمق بهتر و بیشتر درباره قرآن کریم کمک می‌کند.

کتاب سنت‌های تاریخی در قرآن کریم با ترجمه سید جلال میرآقایی

این کتاب مجموعه 14 سخنرانی از شهید صدر درباره تفسیر موضوعی است. او این درس گفتارها را پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و بنا بر ضرورت‌های پیش آمده در عرصه سیاسی اجتماعی عراق و جهان اسلام ارائه کرد. شهید صدر در این کتاب بیان می‌کند که مفسر در روش تفسیر موضوعی پژوهش خود را از واقعیت زندگی بشری آغاز می‌کند و می‌کوشد موضوعات اعتقادی و اجتماعی و هستی‌شناسانه را محور پژوهش در قرآن قرار بدهد، اگر علاقه‌مند هستید رابطه دین و تاریخ و جامعه را از منظر قرآن بررسی کنید این کتاب برای شما انتخاب خوبی است.

کتاب آموزه‌های وحی گفتارها و نوشته‌های قرآنی با ترجمه گروهی از مترجمان

کتاب آموزه‌های وحی مجموعه سخنرانی‌ها و مقالات پراکنده استاد شهید آیت الله سید محمدباقر صدر با موضوع قرآن است. در این کتاب درباره این موضوعات می‌خوانید؛ وحی و نبوت و یکتاپرستی، عمل صالح در قرآن و تفاوتش با کار در سرمایه‌داری و مارکسیسم، آزادی در اسلامی و در تمدن‌های غربی، مبانی زندگی اسلامی.

بخش‌هایی از این کتاب در کتاب‌های امامان اهل بیت و بارقه‌ها نیز منتشر شده است.

کتاب علوم قرآن با ترجمه سید جلال میرآقایی

کتاب علوم قرآن مجموعه درس‌های علوم قرآن است که شهید صدر برای تدریس در دانشکده اصول الدین بغداد به رشته تحریر درآورد. منظور از علوم قرآن دانش‌ها و پژوهش‌های مربوط به قرآن کریم است که به تناسب جنبه‌های مختلفی آن را بررسی می‌کند. برخی از مهم‌ترین موضوعات این کتاب عبارت‌اند از؛ نزول قرآن، اسباب نزول، ابعاد تحولی قرآن، سور مکی و مدنی، اعجاز قرآن تفاوت معجزه و نوآوری علمی، دانش تفسیر.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar