آخرین خبر/ تیزذهن بمانید قرار است به شما کمک کند برای خودتان برنامه‌ی «ذهنِ تیز» تنظیم کنید؛ برنامه‌ای که به‌راحتی می‌توانید آن را در زندگی روزمره‌‌تان بگنجانید. خودِ من قبلاً آن را انجام داده‌ام و مشتاقم این کار را به شما هم یاد بدهم.
من خبرنگار و جراح مغز و اهل علم هستم و بخش عمده‌ای از شغلم تعلیم و توضیح‌دادن است. من یاد گرفته‌ام برای‌ این‌که پیام‌هایم جا بیفتند، توضیح‌دادنِ دلیلِ یک پدیده به‌اندازه‌ی چیستی و چگونگی آن اهمیت دارد. بنابراین از اول تا آخر این کتاب توضیح می‌دهم که چرا مغزتان این‌چنین کار می‌کند و چرا گاهی نمی‌تواند منظورتان را برساند. وقتی این کارکردهای درونی را بفهمید، عادت‌های خاصی که من شما را به نهادینه‌کردن آن‌ها ترغیب می‌کنم معقول به نظر خواهند رسید و به ‌احتمال‌ زیاد بخشی جدانشدنی از برنامه‌ی روزانه‌تان خواهند شد.

 تیزذهن بمانید باورهای غلط رایج درباره‌ی پیرشدن و افت شناختی را رسوا می‌کند، و بررسی می‌کند تا ببینیم آیا چیزی به نام «بهترین» رژیم غذایی یا رژیم ورزشی برای مغز وجود دارد یا نه. با خواندن این کتاب همچنین می‌فهمید که آیا انجام آن دسته از بازی‌های رایانه‌ای که حافظه و سرعت پردازش را می‌سنجند سالم‌تر است یا شرکت در تعاملات اجتماعی‌تر. درضمن چیزهایی درباره‌ی افراد «ابرمغز»، یعنی کسانی که از مرز هشتادسالگی گذشته‌اند اما هیچ آثاری از کندشدن در آن‌ها دیده نمی‌شود، و این‌که آیا داروها، مکمل‌ها و ویتامین‌ها اصلاً فایده‌ای دارند یا نه هم یاد خواهید گرفت. دکتر سانجی گوپتا، جراح مغز و اعصاب و خبرنگار حوزه‌ی پزشکی در شبکه‌ی سی‌ان‌ان، همچنین به بیماری‌های مغزی، مخصوصاً آلزایمر، می‌پردازد و به تمام سؤالاتتان درمورد علامت‌ها و نشانه‌ها پاسخ می‌دهد، و به شما یاد می‌دهد در صورت مراقبت از همسری مبتلا به افت شناختی چگونه سلامتی‌تان را حفظ کنید و از این بیماری در امان بمانید. او همچنین یک برنامه‌ی اختصاصی دوازده‌هفته‌ای شامل تدابیر کاربردی به شما می‌دهد تا هر روز مغزتان را تقویت کنید.
تیزذهن بمانید تنها دفترچه‌ی راهنمای ضروری برای جوان و سالم‌ نگه داشتن مغز صرف‌نظر از سن‌ است!
«این کتابی لازم برای همه‌ی‌ ماست، پیر و جوان!»
ـ والتر ایزاکسن، نویسنده و محقق
«تیزذهن بمانید نگرش شما را درمورد مغزتان، نحوه‌ی مراقبت از آن و نحوه‌ی پشتیبانی از تمام ظرفیت‌هایش تغییر خواهد داد.»

ـ پروفسور دیوید بی. آگوس

تیز ذهن بمانید
در هر سنی مغزی بهتر بسازید
سانجی گوپتا
ترجمه‎ ی هاجر علی‌پور

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar