ایسنا/ مجموعه شعرهای «از بوف کوری‌ها و...» سروده عزیز شبانی، «کوک لیلی» سروده عبدالجلیل کلانتر هرمزی و چاپ تازه «سمتِ حرف» سروده محمدحسین مدل راهی بازار کتاب شده‌اند.

  مجموعه رباعی «از بوف کوری‌ها و...» سروده عزیز شبانی در ۱۰۸ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۵۰ هزار تومان در انتشارات بامداد نو منتشر شده است.

در معرفی این شاعر می‌خوانیم: عزیز شبانی، فرزند عبدالحسن شبانی و خدیجه فاموری، متولد ۲۹ بهمن ماه ۱۳۳۱ در فیروزآبادِ فارس است. گذران دوران کودکی در دامان مادربزرگ، که برایش حکم نخستین آموزگار را داشت، سبب آشنایی‌اش با دنیای شعر و قصه شد. تحصیلات ابتدایی را در دبستان «بابک» و دوره متوسطه‌را در دبیرستان «قاموس» زادگاهش سپری کرد. وارد دانشگاه شد و تحصیلات عالی و تکمیلی خود را با نوشتن رساله «مهم‌ترین عوامل تأویل‌پذیری شعر حافظ» در دوره دکتری (در دانشگاه شیراز و با راهنمایی استاد دکتر منصور رستگار فسایی) به پایان رساند. او سال‌ها دبیر دبیرستان‌های فیروزآباد و شیراز بود و هم‌اینک مدرس (استادیار مدعو) دانشگاه‌های شیراز است و در همین شهر زندگی می‌کند و صاحب فرزندی به نام «صائب» است. از شبانی، طی دهه‌های گذشته، اشعار و مقالات پژوهشی بسیاری در روزنامه‌ها و مجلات کشور به چاپ رسیده، اما «از بوف کوری‌ها و...» نخستین اثری است که از او به صورت کتاب منتشر می‌شود. انتشارات بامداد نو، گزیده‌ای از غزل‌ها و سپیدسروده‌های دکتر شبانی را هم در دست چاپ دارد. 

نمونه شعرهایی از این مجموعه:

گفتیم که طرحِ عشق، کاری عبث است

 از عشق نوشتن، همه آری عبث است

از عشق و نوشتن بنویسید چنین

آری عبث است و کار و باری عبث است

***

آن چشمِ تو را سیاه در آینه دید

آه از دلِ من! که آه در آینه دید

 آن آینه‌ ماه... وَ چشم تو... و شب

تصویرِ شبِ نگاه در آینه دید

 همچنین مجموعه شعر «کوک لیلی» سروده عبدالجلیل کلانتر هرمزی (رامی) در ۱۳۶ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۶۰ هزار تومان در نشر یادشده عرضه شده است.

 در معرفی این شاعر آمده است: عبدالجلیل کلانتر هرمزی، زاده ۱۳۳۷ رامهرمز، خوزستان و پزشک است که در فراغت از کار بیماران، برای دلش می‌سراید.

گوید که کلام و سخن آهنگین را از مادرش آموخته و لالایی و قصه‌های شیرین را آمیخته به عشق به گوش جان سپرده است.

 از زمانی که قلم در دست گرفت، نگارش کرد و نوشت و هر از گاهی شکل غزل گرفت. دوستانش او را به سمنی بردند تا نهان را آشکار کند و این مجموعه،‌ برگی است از پنهان‌خانه‌ دلش.

 به عشق دیار مادری‌اش، «رامی» زاده رامهرمز را برای نشانِ غزل‌هایش برگزید. 

نمونه‌ شعری از این مجموعه:

 گفتم این عشق که با ما سر دعوا دارد

 پس چرا این همه غوغا و تمنا دارد؟

 این چه سر است که بُرده‌ست دل و دین یغما

 آخرِ کار نشسته‌ست و تماشا دارد؟

جام در دست، صُراحی به کف و رقص‌کنان

آمده، حالت ویرانی و یغما دارد؟

خاطرم گفت که عشق است لطیف همچون رود

غافل از آن‌که پریشانیِ دریا دارد

گفتم امروز بیا، طاقت فردایم نیست

گفت هجر است، نه امروز نه فردا دارد

 همه گویند که پایان نرود مسلخِ عشق

 من ندانم که چرا واله و شیدا دارد؟

 گفت از دایره بیرون نتوان شد رامی

آن‌که چون نقطه در این دایره سکنا دارد

 دیگر کتاب منتشر شده در انتشارات بامداد ‌نو، چاپ سوم «سمتِ حرف» سروده محمدحسین مدل است که در ۱۵۶ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۵۰ هزار تومان منتشر شده است. البته این کتاب برای نخستین بار در این نشر عرضه شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar