ایسنا/ کتاب پاسخ های کوتاه به پرسش های بزرگ، اثردو نوشته «استیون هاوکینگ» است که اولین بار در سال ۲۰۱۸ وارد بازار نشر شد.

اگر کمی بیشتر با این فیزیک‌دان مشهور آشنا باشید، به‌خوبی می‌دانید که او نظریاتی جنجالی درباره پیدایش جهان مطرح کرده است.

هاوکینگ در کتاب پاسخ‌های کوتاه به پرسش‌های بزرگ به پرسش‌های رایج مردم درباره چگونگی پیدایش جهان پاسخ داده است؛ پرسش‌هایی مانند اینکه ما از کجا آمده‌ایم و هدف و معنای زندگی چیست.

استیون هاوکینگ نه تنها از برخی از بزرگترین اسرار کائنات پرده برداشت، بلکه معتقد بود علم می‌تواند نقشی اساسی در حل مشکلات کره زمین ایفا کند.

اکنون که با چالش‌های بزرگی همچون تغییر اقلیم، تهدید جنگ اتمی و توسعه روزافزون هوش مصنوعی روبەرو هستیم، هاوکینگ در این اثر فوق العاده جذاب، توجه خود را به مهم‌ترین مسائل پیش روی ما معطوف ساخته است.

آیا انسان‌ها خواهند توانست به بقای خود ادامه دهند؟ آیا باید کلونی‌هایی در فضا ایجاد کنیم؟ جهان چگونه به وجود آمده است؟ این ها تنها چند نمونه از سوالاتی هستند که استیون هاوکینگ، یکی از بزرگترین دانشمندان تاریخ، در کتاب پاسخ‌های کوتاه به پرسش‌های بزرگ که آخرین اثر او به حساب می‌آید، به آن‌ها پرداخته است.

قسمت‌هایی از کتاب پاسخ‌های کوتاه به پرسش‌های بزرگ

 مردمان همیشه خواستار پاسخی به پرسش‌های بزرگ بوده‌اند. از کجا آمدەایم؟ عالم چگونه آغاز شد؟ معنا و طرح مبنای آن چیست؟ آیا کسی آن بیرون وجود دارد؟ روایت‌های پیشین خلقت اکنون کمتر مطرح می‌شود و کمتر باورپذیر به نظر می‌رسد، چیزهای متنوعی بە جای آن‌ها آمده است که فقط می‌توان آن‌ها را خرافات نامید، اما علم راستین می‌تواند خیلی بیشتر از آثار علمی-تخیلی عجیب باشد و خیلی بیشتر ما را ارضا کند.

من دانشمندم. دانشمندی عمیقا مسحور فیزیک و کیهان شناسی و عالم و آینده بشریت! والدینم طوری تربیتم کردند که همیشه کنجکاو باشم و مثل پدرم تحقیق کنم و سعی کنم پرسش‌های متعددی را که علم از ما می‌پرسد، پاسخ دهم. عمرم را صرف سفر در کیهان کردەام، درون ذهنم، سعی کرده‌ام با فیزیک نظری برخی از پرسش‌های بزرگ را پاسخ بدهم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar