آنا/ دکتر علی اکبر ولایتی با صدور پیامی درگذشت شاعر پارسی‌گوی اهل بخارا را تسلیت گفت.

 دکتر علی اکبر ولایتی رئیس هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت «اسد گلزاده بخارایی» شاعر و نویسنده پارسی‌گوی  اهل بخارا را تسلیت گفت.

در متن پیام دکتر ولایتی آمده است:

«انا لله و انا الیه راجعون


خبر درگذشت استاد گلزاده بخارایی، سراینده نامدار و عضو اتفاق نویسندگان تاجیکستان موجب تاثر و تاسف فراوان گردید.

اینجانب فقدان این گل بوستان ادب فارسی را به همۀ فارسی‌زبانان و از جمله به پارسی‌گویان آسیای میانه و به‌ویژه به مردم شریف بخارا تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.

علی اکبر ولایتی»

 لازم به یادآوری است، «اسد گلزاده بخارایی» شاعر و نویسنده معروف فارسی‌گوی ازبکستان در سن ۸۸ سالگی چشم از جهان فانی فرو بست.

«گلزاده بخارایی» در سال‌های اخیر در آمریکا زندگی کرده، اما برای برگزاری دیدار‌های خلاقانه و چاپ کتاب‌های خود به طور منظم به تاجیکستان و ازبکستان سفر می‌کرد.

گلزاده بخارایی شاعر و نویسنده معروف فارسی‌گوی ازبکستان در تاریخ ۵ ژانویه سال ۱۹۳۵ میلادی در روستای «شَوگان» ناحیه «پیشکوه» استان «بخارا» به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدرسه زادگاه خود فرا گرفت. در سال ۱۹۵۴ میلادی وارد دانشکده زبان و ادبیات فارسی تاجیکی دانشگاه دولتی آموزگاری شهر «دوشنبه» شد.

وی فعالیت خود را در سال ۱۹۶۷ میلادی در بخش تاجیکی رادیویی استان «بخارا» آغاز کرد. وی بیش از ۵۰ سال در رادیو به عنوان یک روزنامه نگار برجسته فعالیت و زبان، ادبیات و فرهنگ تاجیکی را در «بخارا» تبلیغ کرده است.

«اسد گلزاده بخارایی» آثار خود را اساسا برای کودکان و جوانان نوشته است. کتاب‌های وی در شهر «دوشنبه»، «بخارا»، «تاشکند» و «تهران» به چاپ رسیده است.

«اسد گلزاده بخارایی» مولف چندین کتاب‌های معروف است که «نسیم بخارا»، «خط پیشانی»، «مرغابی چه می‌کابد؟»، «کهکشان آرزو»، «گل مراد»، «شکوفه‌های بخارا»، «نفس بهار»، «لفظ شیرین» و «بخارا» از جمله آنان است.

«اسد گلزاده بخارایی» از سال ۲۰۰۳ میلادی عضو اتحادیه نویسندگان تاجیکستان بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar