مهر/ جرمی سیلمن خالق کتاب‌های پرفروش درباره بازی شطرنج در ۶۹ سالگی بر اثر بیماری زوال عقل درگذشت.

به نقل از نیویورک تایمز، جرمی سیلمن که با نوشتن به سبک محاوره‌ای و ساده، توصیه‌های عملی در مورد چگونگی کاهش اشتباه‌ها – به عنوان سخت‌ترین بخش بازی شطرنج ارائه می‌کرد، از دنیا رفت.

این استاد بین‌المللی شطرنج که کتاب‌هایش در بین بازیکنانی که به دنبال بهبود بازی خود هستند محبوبیت زیادی داشت، روز پنجشنبه در خانه‌اش در وست هالیوود، کالیفرنیا درگذشت. همسر وی علت درگذشت وی را عوارض آفازی پیشرونده دمانس عنوان کرد.

شاید تصور کتاب‌های پرفروش شطرنج بعید به نظر برسد، اما کتاب‌های سیلمن مدت‌هاست که در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های شطرنج آمازون در جایگاه نخست قرار دارند و بسیاری از کتابخانه‌های شخصی شطرنج هم حداقل یکی از عناوین او را در خود جای داده‌اند. او بیش از ۱۲ کتاب نوشت که چندین مورد از آنها را چندین بار اصلاح و به روز کرد.

«کتاب کامل استراتژی شطرنج» این نویسنده که سال ۲۰۰۴ منتشر شد تاکنون بیش از ۱۷۰ هزار نسخه فروش کرده، «ذهن آماتور، ویرایش دوم» ‌از سال ۲۰۰۰ بیش از ۹۰ هزار، «دور پایانی بازی سیلمن» در سال ۲۰۰۷ بیش از ۸۷ هزار نسخه و «چگونه شطرنج خود را دوباره ارزیابی کنیم، ویرایش چهارم» در سال ۲۰۱۱ بیش از ۷۳ هزار فروخته است.

به گفته ناشر وی در مجموع از کتاب‌های سیلمن بیش از نیم میلیون نسخه تنها در آمریکا فروخته شده و چندین کتاب وی به فرانسوی و آلمانی هم ترجمه شده است. وی گفت کتاب‌های سیلمن هم به دلیل سبک نوشتن او که محاوره‌ای و ساده است و هم به خاطر توصیه‌های عملی او در مورد چگونگی کاهش اشتباه‌ها در تفکر و برنامه‌ریزی که سخت‌ترین بخش بازی است، محبوب هستند.

در نوشتن «ذهن آماتور» سیلمن از بازیکنانی که مربی‌شان بود خواست که در حین بازی درباره آنچه فکر می‌کنند صحبت کنند. او سپس اشتباه آنها را تجزیه و تحلیل کرد و از آن اطلاعات برای ارایه توضیحات و اصلاحاتی استفاده کرد که همه بازیکنان بتوانند از آنها استفاده کنند. او نوشت: قلب سیستم آموزشی من مبتنی است بر درک تفاوت‌های پویا و ثابت (معروف به عدم تعادل) که در هر موقعیتی وجود دارد.

سیلمن هم به عنوان نویسنده و هم به عنوان یک شطرنج‌باز ماهر شخصیتی خودآموخته بود. وی از ۱۲ سالگی شطرنج را از همکلاسی‌اش یاد گرفت و برای جبران باختش شروع به خواندن کتاب‌های شطرنج و بازی در مسابقات محلی کرد و شطرنج به زودی به علاقه تمام وقت او بدل شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar