تسنیم/ همزمان با آغاز سال تحصیلی قیمت‌ها در بازار کاغذ و مقوای تهران با تغییراتی اندکی مواجه شده است. کاغذ چاپ و تحریر 70 در 100 با گرماژ  70 گرم که به علت تقاضای دفترسازان در شهریور ماه با افزایش نسبی به بالای یک میلیون و 300 هزار تومان رسیده بود،‌ حال با کاهش نسبی به یک میلیون و 250 تا یک میلیون و 270 هزار تومان رسیده است.
همچنین کاغذ تحریر 60 در 90 نیز به بندی 970 هزار تومان کاهش قیمت داشته است،‌ سایر اقلام بازار کاغذ هم‌چون کاغذ A4 و گلاسه نیز با کاهش قیمت مواجه شده‌اند‌، بر این اساس هر بسته کاغذ گلاسه بین 41 تا 50 هزار تومان(بسته به برند) معامله می‌شود و هر کیلو کاغذ A4 نیز 138 تا 150 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

مقوای پشت طوسی اما با افزایش قیمت مواجه شده و به کیلویی 38 هزار تومان رسیده است.
حمید نیکدل، رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا مهمترین دلیل در کاهش قیمت کاغذ در بازار را کاهش جهانی قیمت‌ها عنوان کرده و می‌گوید:  قیمت جهانی کاغذ 100 تا 150 دلار کاهش داشته است و این یعنی محموله‌هایی جدید با قیمت پایین‌تری از یک میلیون و 270 هزار تومان عرضه خواهند شد. البته باید در نظر داشته باشیم که مشکل فعلی بازار واردات کاغذ خود موجب افزایش قیمت خواهد شد. تخصیص ارز به تجار با کندی صورت می‌گیرد و هر تاجری که قصد واردات داشته باشد،‌ باید بالای 80 روز برای اختصاص ارز صبر کند.

 وی ادامه داد:  قطعا اگر تخصیص ارز به موقع انجام نشود‌، ما با افزایش قیمت کاغذ در ماه‌های پایانی سال روبر خواهیم بود چرا که با کاهش عرضه و افزایش تقاضای چاپ تقویم و سررسید،‌ قیمت‌ها افزایش خواهد یافت.
نیکدل جو موجود در بازار را آرام توصیف کرد و افزود: بازار، بازار نسبتا آرامی است و خرید و فروش نیز انجام می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar