ديجياتو/ کمپاني دايملر احتمالا نخواهد توانست محصولات مرسدس بنز را در داخل آلمان عرضه کند. دليل اين امر به شکايت نوکيا از اين کمپاني و محکوميت دايملر با راي دادگاه مربوط مي‌شود.

طبق راي صادر شده توسط قاضي دادگاه مانهايم (Mannheim)، مرسدس بنز برخي از تکنولوژي‌هاي ارتباطي نوکيا را بدون کسب مجوز در محصولات خود استفاده کرده و از اين طريق چند پتنت شرکت فنلاندي را نقض نموده است.
 
با اين راي نوکيا در دعواي حقوقي خود با دايملر برنده شناخته شده و اين قدرت را پيدا کرده که از فروش مدل‌هاي مختلف مرسدس بنز در آلمان جلوگيري کند. البته اجراي اين امر به همين راحتي‌ها نيست، چرا که اگر نوکيا واقعا به دنبال چنين کاري باشد، بايد وثيقه‌اي 7 ميليارد دلاري (معادل 8.3 ميليارد دلار) پرداخت کند.
 
آنطور که دادگاه منهايم اعلام کرده، اين پرونده به خاطر سرپيچي و عدم رعايت قوانين موجود توسط دايملر به جريان انداخته شده است. در بيانيه منتشر شده، اين دادگاه گفته شواهد موجود نشان مي‌دهند دايملر و حاميان آن تمايلي به کسب مجوز از نوکيا ندارند و اين خلاف موازين حقوق منصفانه رايج در صنايع مختلف است.

از آنجايي که نوکيا مدل تجاري خود را تغيير داده و به جاي تامين‌کنندگان قطعات، مستقيما با خودروسازان قرارداد امضا مي‌کند، شرکت‌هايي مثل کانتيننتال و بوش در اين پرونده از دايملر حمايت کرده‌اند.
 
بر اساس راي دادگاه منهايم، دايملر بايد ميزان دقيق اتومبيل‌هاي به فروش رسيده با پتنت نقض شده را به نوکيا اعلام کند. اين خودروساز بزرگ آلماني ظاهرا از بابت ممنوعيت فروش محصولات مرسدس بنز در آلماني نگراني ندارد، زيرا با انتشار بيانيه‌اي احتمال آن را رد کرده است.

دعواي حقوقي دايملر و نوکيا تنها يکي از مناقشاتي است که در سال‌هاي اخير بين شرکت‌هاي تکنولوژي و خودروسازان به‌وجود آمده است. به اعتقاد شرکت‌هاي تکنولوژي، خودروسازان در سيستم‌هاي مسيرياب، ارتباطات بين خودرويي و فناوري خودران پتنت‌هاي آنها را نقض مي‌کنند.

با گرايش خودروسازان اروپايي به سمت استفاده از ارتباطات الکترونيکي در توليدات خود، آنها روز به روز به سيستم‌هاي ارتباطي بي‌سيم دوربرد وابسته‌تر مي‌شوند. اين مساله هم به نوبه خود درآمدزايي شرکت‌هايي مثل نوکيا را در پي دارد. به گزارش رويترز اين غول فنلاندي هر ساله تنها از طريق اعطاي لايسنس 1.4 ميليارد يورو (1.67 ميليارد دلار) درآمد کسب مي‌کند. حال بهتر مي‌توان متوجه شد که چرا نوکيا دايملر را به گوشه رينگ برده است!

نوکيا ابراز اميدواري کرده دايملر ضمن پذيرش الزامات قانوني، به طور منصفانه لايسنس‌هاي کمپاني را خريداري کند. اين شرکت افزوده در صورت همکاري، هر دو برند از نتايج آن منتفع خواهند شد. نوکيا تاکيد کرده نوآوران و مخترعان بايد به خاطر خلاقيت‌هاي خود جايزه‌اي مناسب دريافت کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar