خودرو بانک/ برندهاي چيني فعاليت خود را از ابتداي دهه نود خورشيدي در ايران آغاز کردند و روند کاري آن‌ها در اواسط اين دهه با عرضه کراس‌اوورهاي رنگارنگ به اوج خود رسيد. در ميان چري تيگو 5 مديران خودرو به عنوان کراس‌اووري نيمه لوکس شناخته مي‌شود که نقش مهمي در موفقيت مديران خودرو ايفا کرده و همچنان نيز در حال رقابت با نزديک‌ترين حريف خود يعني جک S5 کرمان موتور است.

نخستين نمونه از چري تيگو 5 در سال 94 وارد بازار کشورمان شد اما پس از مدت کوتاهي، مديران خودرو نمونه فيس ليفت اين محصول را به مشتريان ايراني عرضه کرد. توليد نسخه فيس ليفت چري تيگو 5 از زمستان 1395 آغاز شد و تاکنون ادامه دارد. اين نسخه نسبت به چري تيگو 5 قبل از فيس ليفت ظاهر زيباتري داشت و امکانات بيشتري نيز به آن افزوده شده بود.

چري تيگو 5 در ابتداي ورود به بازار رقيبي براي کراس‌اوورهاي وارداتي همچون سانگ يانگ تيوولي يا رنو داستر محسوب مي‌شد. اين خودروها در مقايسه با چري تيگو 5 از قيمت بالاتري برخوردار بودند و تحويل آن‌ها به مشتريان به طول مي‌انجاميد. به همين دليل اکثر مشتريان به سمت خريد تيگو 5 تمايل پيدا کردند.
چري تيگو 5 در دو تيپ لاکچري يا نيمه فول و اکسلنت يا تمام فول عرضه مي‌شود. همان‌طور که مي‌شود حدس زد، تيپ تمام فول چري تيگو 5 آمار فروش بيشتري را به خود اختصاص داده است. اين تيپ به امکانات رفاهي و ايمني بيشتري مجهز است.

در ادامه مطلب قصد داريم به بررسي مزايا و معايب چري تيگو 5 بپردازيم. با توجه به افزايش قيمت‌ها در بازار، اکنون مشتريان با دقت بيشتري نسبت به خريد خودرو اقدام مي‌کنند و تمايل دارند تا شناخت بيشتري روي خودروها داشته باشند. پس با ما در ادامه مطلب همراه باشيد تا مزايا تيگو 5 و معايب تيگو 5 را به طور کامل مورد بررسي قرار دهيم.
چري تيگو 5 به عنوان يک کراس اوور نيمه لوکس برتري‌هاي محسوسي بر ديگر رقباي خود دارد. تيگو 5 يک کراس‌اوور خانوادگي است و براي افرادي که سبک رانندگي آرامي دارند، مناسب خواهد بود.

مزيت اول، فضاي جادار کابين
نخستين مورد از ليست مزايا چري تيگو 5 به کابين جادار و راحت اين خودرو مربوط مي‌شود. چري تيگو 5 با دارا بودن فاصله محوري معادل 2610 ميلي‌متر، به خوبي پاسخگوي نيازهاي خانوادگي خواهد بود و در سفرها عملکرد خوبي را به نمايش مي‌گذارد.

اين مورد از مزايا تيگو 5 موجب شد تا عده‌ قابل توجهي از مشتريان نسبت به خريد تيگو 5 تمايل پيدا کنند. اين خودرو در مقايسه با کراس‌اوورهاي وارداتي هم‌قيمت همچون رنو کپچر و سانگ يانگ تيوولي از کابين بزرگتري بهره مي‌برد و همين مساله موجب رضايت خريداران شده است.

مزيت دوم، امکانات ايمني و رفاهي متعدد
خودروسازان چيني براي آن‌که بتوانند رقباي کره‌اي خود را به چالش بکشند، محصولات خود را به طيف گسترده‌اي از آپشن‌ها و امکانات ايمني مجهز مي‌کنند. اين مورد يکي از مزايا چري تيگو 5 نيز به شمار مي‌رود و دليل منطقي براي خريد تيگو 5 محسوب مي‌شود.

از سوي ديگر برخي خودروسازان ايراني هنگام مونتاژ خودروهاي خارجي، اقدام به حذف امکانات اين خودروها مي‌کنند و خريدار ناچار است پس از تحويل گرفتن خودرو، با هزينه شخصي نسبت به نصب آن‌ها اقدام کند. در مورد چري تيگو 5 خوشبختانه اين مساله ديده نمي‌شود و خريداران مي‌توانند از امکانات استاندارد مشابه با نسخه ساخته شده در چين بهره ببرند.

عيب اول، افت شديد قيمت در نمونه‌هاي کارکرده
شرايط فروش اقساطي مديران خودرو از گذشته تا به حال در بين اهالي بازار معروف بوده است. اين شرايط به خريداران اجازه مي‌دهد تا با بودجه‌اي معادل نصف قيمت خودرو، نسبت به خريد محصولات ام وي ام و چري اقدام کنند و مابقي قيمت خودرو را در اقساط بلندمدت بپردازند. با اين وجود اين شرايط فروش اقساطي به معضلي براي مالکان خودروهاي ام وي ام و چري تبديل شده است.

به دليل برقرار بودن شرايط فروش اقساطي، مالکان خودروهايي همچون تيگو 5 ناچار هستند تا هنگام فروش خودرو اتومبيل خود را با رقمي پايين‌تر از خودروهاي مشابه قيمت‌گذاري کنند، چرا که خريدار مي‌تواند با بهره‌مندي از شرايط فروش اقساطي نسخه صفر کيلومتر را خريداري کند و بايد به نحوي او را براي خريد چري تيگو 5 کارکرده تشويق کرد. اين مورد يکي از معايب چري تيگو 5 محسوب مي‌شود.

عيب دوم، قواي فني نامطلوب
چري تيگو 5 به يک موتور دوليتري تنفس طبيعي و گيربکس اتوماتيک CVT مجهز است که به نظر براي وزن 1.5 تني اين خودرو کم به نظر مي‌رسند. استفاده از پيشرانه تنفس طبيعي نه چندان حجيم به همراه گيربکس اتوماتيک با ضرايب پيوسته، موجب شده تا پيشرانه دائما تحت فشار باشد و در دورهاي بالا صداي آن به کابين نفوذ کند. مساله‌اي که يکي از معايب چري تيگو 5 در مقابل رقبا محسوب مي‌شود.

شتاب‌ و کشش ضعيف چري تيگو 5 در مقابل رقبايي همچون جک S5، موجب شد تا اين خودرو نتواند رقيب خود از کرمان موتور را کاملا از ميدان رقابت خارج کند. از سوي ديگر افزايش فشار بر پيشرانه موجب افزايش مصرف سوخت نيز مي‌شود و عملکرد اقتصادي چري تيگو 5 را زير سوال مي‌برد.

نتيجه‌گيري
چري تيگو 5 را مي‌توان يک کراس‌اوور مناسب براي استفاده‌هاي درون‌شهري دانست. اين خودرو فضاي کابين قابل قبولي دارد و امکانات رفاهي و ايمني آن نيز چشم‌گير است. در سوي مقابل قواي فني متوسط چري تيگو 5 موجب مي‌شود تا نتوانيد در عبور از پيچ و خم‌هاي جاده چندان روي آن حساب کنيد. مشکلات ديگري مانند فضاي بار کم و افت شديد قيمت نيز تصميم خريد چري تيگو 5 را براي مشتري با ترديد همراه مي‌کنند. بنابراين بهتر است قبل از اخذ تصميم نهايي در مورد خريد تيگو 5، نگاهي به رقباي اين خودرو نيز داشته باشيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar