دنياي خودرو/ هرسال هم‌زمان با آغاز فصل تابستان خودروهاي گذرموقت از مناطق آزاد يا کشورهاي همسايه با دريافت پلاک گذرموقت راهي خاک اصلي کشور مي‌شوند و در بازه‌زماني مشخص اما محدود در جاده‌ها تردد مي‌کنند. 
به گزارش «اخبار خودرو»،هرسال هم‌زمان با آغاز فصل تابستان خودروهاي گذرموقت از مناطق آزاد يا کشورهاي همسايه با دريافت پلاک گذرموقت راهي خاک اصلي کشور مي‌شوند و در بازه‌زماني مشخص اما محدود در جاده‌ها تردد مي‌کنند. 
اما در اين ميان ‌نکته‌اي که وجود دارد مدت زمان تردد اين خودروهاست. درواقع خودروهايي که از کشورهاي خارجي راهي ايران مي‌شوند، بسته به کشور مبدأ، مدت زماني بين 3 تا 6 ماه حق تردد دارند اما پس از اتمام اين بازه زماني، مي‌توانند پس از طي شدن فرايند قانوني و اداري بارديگر نسبت‌به تمديد مجوز تردد گذرموقت خود اقدام کنند. همچنين خودروهايي که از مناطق آزاد کشور پس از اخذ مرخصي سالانه پلاک گذرموقت دريافت مي‌کنند و راهي خاک اصلي کشور مي‌شوند، تنها يک‌ماه مي‌توانند  خارج از منطقه آزاد مربوطه تردد کنند و پس از اتمام اين مدت، هرگز امکان تمديد مهلت تردد برايشان ميسر نيست.


حال به‌تازگي يک دستگاه تويوتا هايلندر مشکي‌رنگ با پلاک گذرموقت در خيابان‌هاي شمالي تهران مشاهده شد. اما اين شاسي‌بلند ژاپني که يکي از مدعيان در زمينه آفرود و رانندگي خارج جاده‌اي است، هرگز نتوانست به صورت رسمي راهي بازار ايران شود و تعداد بسيار محدودي از آن در سال‌هاي گذشته به مناطق آزاد کشور ازجمله منطقه آزاد اروند وارد شد. اين خودرو يکي از معدود هايلندرهاي موجود در بازار ايران بوده، که پس از اخذ مرخصي سالانه راهي خاک اصلي کشور شده است.
هايلندر يکي از محصولات محبوب تويوتاست، که به‌دليل عدم عرضه رسمي به بازار ايران، براي بسياري از مردم، محصولي ناشناخته به‌شمار مي‌رود. البته اين محصول در بازار جهاني بسيار مورد استقبال قرار گرفته و از توليدات پرفروش تويوتا در بازار آمريکا محسوب مي‌شود. 

تويوتا هايلندر براساس پلت‌فرم کمري است و به همين‌خاطر بسياري از کارشناسان معتقد هستند اين خودرو علاوه‌بر داشتن قابليت‌هاي خارج از جاده‌اي، هندلينگ و سواري مناسبي همچون سدان پرفروش اين بـــــرند را ارائه مي‌کند.
يکي از ويژگي‌هاي قابل‌توجه در طراحي اين خودرو، شباهت‌هاي ظاهري آن با برخي محصولات آمريکايي است و همين موضوع سبب جذابيت دوچندان آن مي‌شود که در نماي عقب خودرو و به‌خصوص طراحي چراغ‌ها نمود بيشتري دارد. درواقع مي‌توان گفت طراحان اين خودرو با الهام‌ از جيپ گرندچروکي توانسته‌اند ظاهر تنومند و عضلاني را براي اين شاسي‌بلند ژاپني رقم بزنند.
خودرو موردنظر در اين مقاله نسل‌دوم هايلندر است و در تمام تيپ‌ها، امکانات رفاهي مناسب و ايمني درخور توجهي دارند. اين در حالي است که چندماه گذشته نسخه جديد و فيس‌ليفت آن نيز به‌صورت رسمي معرفي شد که طيف وسيع‌تري از امکانات رفاهي و ايمني را در اختيار راننده و سرنشينان قرار مي‌دهد. همچنين اين خودرو علاوه‌بر پيشرانه‌هاي بنزيني، به سيستم هيبريد نيز مجهز شده است.
تويوتاهايلندر2014 يک شاسي‌بلند سايزمتوسط داراي سه‌رديف سرنشين است که در چهار تيپ LE، LEPlus، XLE، و Limited عرضه مي‌شود. مدل‌هاي LE, LE Plus و XLE به‌صورت استاندارد داراي ظرفيت 8‌سرنشين است. هايلندر LE، ديفرانسيل جلو با موتور چهارسيلندر 2.7‌ليتري عرضه مي‌شود که 185‌اسب‌بخار قدرت با گشتاور حدود 250‌نيوتون‌متر توليد مي‌کند که با يک جعبه‌دنده 6سرعته اتوماتيک هماهنگ شده است. موتور 6سيلندر خورجيني 3.5ليتري که در تيپ LE به‌صورت سفارشي و در ديگر تيپ‌ها به‌صورت استاندارد عرضه مي‌شود، 270اسب‌بخار، قدرت و گشتاوري در حدود 336 نيوتون‌متر توليد مي‌کند. در اين تيپ علاوه‌بر جعبه‌دنده 6‌سرعته، امکان انتخاب سيستم چهارچرخ محرک نيز وجود دارد. هايلندر 6سيلندر خورجيني با تجهيزات مناسب مي‌تواند تا 2268 کيلوگرم را با خود بکشد.


تويوتا هايلندر به‌صورت استاندارد داراي سيستم کنترل پايداري و کشش، ترمزهاي ديسکي ضدقفل، کيسه‌هاي هواي جانبي در جلو، کسيه هواي زانويي راننده، کيسه هواي بالشي سرنشين صندلي جلويي و کيسه‌هاي هواي پرده‌اي است. همچنين دوربين ديد عقب نيز به‌صورت استاندارد براي اين خودرو عرضه مي‌شود. تيپ Limited داراي سيستم شناسايي نقاط‌کور با هشـــدار ترافيک در عقب است. 
آپشن‌هاي پکيج Driver Technology که براي اين تيپ عرضه مي‌شوند، عبارتند از سيستم هشدار برخورد از جلو و کاهش ضربه (با ترمز خودکار)، سيستم هشدار عبور از خط و پردازشگر Safety Connect شرکت تويوتا (کمک اضطراري، مکان‌يابي خودروي مسروقه و اخطار تصادف خودکار). متاسفانه اين آپشن ها در مدل‌هاي پايين‌تر هايلندر موجود نيست. در تست تصادف موسسه بيمه ايمني بزرگراه، در قسمت‌هاي ميانه جلويي، کناري و تست استحکام سقف شاسي‌بلند ژاپني بيشترين امتياز يعني «خوب» و همچنين در طراحي قسمت سري و صندلي‌هاي اين خودرو در بخش ضربه از پشت، امتياز «خوب» کسب کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar