باشگاه خبرنگاران/ مشخصات فني خودرو نيسان ماکسيما و سيتروئن زانتيا در اين گزارش آمده است تا به کمک آن‌ها بتوانيد خودرو مناسب مورد نظر خود را بخريد.
 

يکي از مقايسه‌هاي خودرويي پر مخاطب بازار،  نيسان ماکسيما و سيتروئن زانتيا  است. اين ۲ خودرو به دليل شباهت ظاهري متقاضيان يکساني دارند، اما بسياري از افراد براي انتخاب يکي از اين ۲ خودرو دو دل هستند. در اين گزارش قصد داريم مشخصات فني هر ۲ خودرو را بيان کنيم تا بتوانيد انتخاب بهتري براي خريد داشته باشيد. 

نيسان ماکسيما را بيشتر بشناسيد

نيسان ماکسيما ساخت کشور ژاپن بوده که از سال ۱۳۸۲ طراحي و توليد شد. اين خودرو داراي موتور ۶ سيلندر ۲۴ سوپاپ و حجم موتور ۳۰۰۰ سي سي است علاوه بر اين از حداکثر قدرت ۲۲۷ اسب بخار در ۶۴۰۰ دور در دقيقه و حداکثر گشتاور ۲۸۸ نيوتن متر در ۳۶۰۰ دور در دقيقه بهره مي‌برد. شتاب صفر تا صد اين خودرو ۸ ثانيه است يعني اين خودرو در ۸ ثانيه مي‌تواند به سرعت ۱۰۰ برسد.

 ماکسيما

اين خودرو از شتاب بسيار خوبي بهره‌مند است به طوري که تا ۲۵۵ کيلومتر در ساعت مي‌تواند شتاب بگيرد. از ديگر امکانات اين خودرو مي‌توان به آينه برقي همراه گرم کن اشاره کرد. گفتني است که نيسان ماکسيماي از سال ۱۳۸۰ تا سال ۱۳۹۰ در ايران توسط پارس خودرو مونتاژ شد.

 نيسان ماکسيما

در آن زمان ماکسيما يکي از بهترين و لوکس‌ترين و پرقدرت‌ترين خودرو‌هاي موجود در ايران شناخته مي‌شد و هم‌اکنون نيز ماکسيما محبوبيت خود را بين طرفداران خويش در ايران حفظ کرده‌ است. ماکسيما در دونسخه دنده‌اي و اتوماتيک به بازار عرضه شد که از لحاظ سطح تجهيزات و امکانات تفاوتي با يکديگر ندارند.

 نيسان ماکسيما

مدل مونتاژ شده در ايران از آپشن‌هاي فراواني برخوردار نبود و علاوه بر آن مصرف سوخت بالايي داشت، اما علي‌رغم همه اين موارد بازهم طرفداران خاص خود را داشت. ماکسيما عرضه شده در ايران داراي موتور شش سيلندر سه ليتري است که ۲۲۷ اسب بخار قدرت دارد. شتاب صفر تا صد اين خودرو در نسخه اتوماتيک ۹٫۷ ثانيه و در نسخه دستي ۸٫۶ ثانيه مي‌باشد.

معرفي سيتروئن زانتيا:

سيتروئن زانتيا ساخت کشور فرانسه بوده که از سال ۱۳۸۰ طراحي و وارد بازار شده است. اين خودرو فرانسوي داراي موتور ۴ سيلندر ۱۶ سوپاپ و حجم موتور ۲۰۰۰ سي سي است. علاوه بر اين، سيتروئن زانتيا SX۲۰۰۰ حداکثر قدرت آن ۱۳۵ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقيقه و حداکثر گشتاور ۱۸۷ نيوتن متر در ۴۲۰۰ دور در دقيقه است. شتاب صفر تا صد اين خودرو ۱۰.۳ ثانيه است يعني با اين خودرو مي‌توان به مدت ۱۰ ثانيه به سرعت ۱۰۰ رسيد.

 سيتروئن زانتيا

زانتيا با اينکه طراحي آن به حداقل دو دهه قبل بازمي‌گردد همچنان چهره جذاب و دوست‌داشتني دارد. ظاهر ديناميک با ارتفاع کم جلو در زانتيا استايلي خاص در آن ايجاد کرده و در يک نگاه اين خودرو را تيز و چالاک خواهيد يافت.

 سيتروئن زانتيا

چراغ‌هاي جلو با خطوط عرضي موازي و سپر با شيب رو به عقب با دهانه ساده طراحي‌شده‌اند. کاپوت کشيده با شيب رو به پايين همراه دو خط ملايم به اطراف جلوپنجره ختم مي‌شود و شيبي هماهنگ با سپر دارد که نمايي کاردي شکل را در جلو نمايان مي‌کند. در نماي کنار خطي مستقيم و ساده از عقب تا جلوي خودرو کشيده شده و نوار ضربه‌گير نسبتاً عريضي متناسب با سپر‌هاي جلو و عقب در اين قسمت قرارگرفته است.

 سيتروئن زانتيا

برش گلگير‌ها نيز کمي از حالت دايره خارج‌شده‌اند. نماي عقب هماهنگي خوبي با نماي جلو دارد به‌صورتي که در طراحي چراغ‌هاي عقب از خطوط موازي استفاده‌شده و سپر هم با شيب روبه‌داخل قرارگرفته است.

خودرو
نيسان ماکسيما اتوماتيکسيتروئن زانتيا SX2000
کشور سازنده
 
ژاپن
 
فرانسه
سال (طراحي)
13821380
موتور
6 سيلندر 24 سوپاپ 4 سيلندر 16 سوپاپ
حجم موتور
3000سي سي2000سي سي
حداکثر قدرت
227 اسب بخار در 6400 دور در دقيقه135 اسب بخار در 5500 دور در دقيقه
حداکثر گشتاور
288 نيوتن متر در 3600 دور در دقيقه187 نيوتن متر در 4200 دور در دقيقه
جعبه دنده
4 دنده خودکار5 دنده دستي
شتاب 0 تا 100
8 ثانيه10.3 ثانيه
حداکثر سرعت
255 کيلومتر در ساعت203 کيلومتر در ساعت
وزن
1390 کيلوگرم1264 کيلوگرم
اندازه (ميليمتر)
4930 طول - 1780 عرض - 1435 ارتفاع4524 طول - 1755 عرض - 1400 ارتفاع
فاصله بين دو محور
2751 ميليمتر2741 ميليمتر
مصرف سوخت داخل شهر
- ليتر در هر صد کيلومتر12.9 ليتر در هر صد کيلومتر
مصرف سوخت خارج از شهر
- ليتر در هر صد کيلومتر6.9 ليتر در هر صد کيلومتر
مصرف سوخت ترکيبي
11.5 ليتر در هر صد کيلومتر9.1 ليتر در هر صد کيلومتر
حجم باک
70 ليتر65 ليتر
استاندارد آلايندگي
يورو 3يورو 2
ترمز و پايداري
ABS - BAS - EBDABS
کيسه هوا
کيسه هواي سرنشين جلو -مجموعا ۲ کيسه هوا سرنشين جلو و راننده
سيستم صوتي
سيستم صوتي با قابليت پخش سي دي و شش باند - چنجر با 6 CDبا شش بلندگو با امکان کنترل از روي فرمان مجهز به راديو با امکان سي دي
ديگر تجهيزات
آينه برقي همراه گرم کنقابليت تنظيم ارتفاع خودرو - سيستم اتوماتيک قطع کننده سوخت هنگام حادثه

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar