باشگاه خبرنگاران/ رئيس شوراي رقابت در خصوص قيمت گذاري خودرو‌هايي مانند دنا پلاس توضيحاتي را ارائه کرد.
 رضا شيوا رئيس شوراي رقابت در خصوص  روش جديد براي قيمت گذاري خودرو، گفت: براي اينکه قيمت کالاي جديدي را به دست بياوريم، بايد قيمت کالاي مشابه آن را که هم در داخل کشور و در خارج کشور است، محاسبه کنيم به طور مثال يک تيم گروهي تخصصي براي قيمت گذاري تشکيل مي دهيم که در گروه ما ۸ نفر متخصص از قسمت‌هاي مختلف درگير خودرو بودند؛ مشخصات خودرو به اين کارشناسان داده مي شود و آن‌ها بدون اينکه با هم در تماس باشند، مشخصات را بررسي مي‌کنند و در نهايت قيمت خودرو را اعلام مي‌کنند.

او بيان کرد: بعد از آن، از خود خودروساز هم قيمت اظهاري را مي‌گيريم که به طور مثال اين خودرو براي شما چه ميزان تمام شده است و خودروساز معمولاً به قيمت کاست پلاس قيمت گذاري مي‌کند و براي ما قيمت نهايي را مي‌فرستد.

رئيس شوراي رقابت بيان کرد: در نهايت اينگونه مي‌شود که قيمت اظهاري شرکت ايران خودرو پس از تاييد بازرس و حسابرس قانوني شرکت محاسبه مي شود، يعني تمام آن اقلامي که در خودرو مورد استفاده قرار گرفته است، بايد حسابرس و بازرس قانوني تاييد کند و بعد هزينه‌هاي مالي غير مرتبط با توليد بايد حذف شود و هزينه‌هاي مالي مرتبط حداکثر ۵ درصد و همچنين سود حداکثر ۷ درصد را بايد از بهره وري دو و نيم درصد کسر کرد.


اين مقام مسئول تشريح کرد: جالب است زماني که اين فرمول مترادف و مصادف با قيمت‌هايي که از طريق کارشناسان اعلام کردند‌ بعد همان روش سقف قيمتي خواهد بود. پس از آن، از سال هاي آينده اين روش سقف قيمتي ما خواهد بود چون دوره هاي بعد يا همان سه ماه يکبار مي‌توانند با توجه به تورم بخشي هر خودرو که از بانک مرکزي مي‌گيرند، مي‌توانند تغيير قيمت دهند البته اگر تورمي در طي هر سه ماه بوده باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar