ايرنا/ بررسي ميداني بازار خودروي پايتخت حاکي است از ظهر روز سه‌شنبه ‌قيمت خودروهاي داخلي با يک شيب نزولي در مسير کاهش قرار گرفت و پرايد به زير ۱۰۰ ميليون بازگشت.

به‌طور نمونه امروز هر دستگاه پرايد ۱۱۱ که در ابتداي هفته به ۱۰۴ ميليون تومان قيمت خورده بود به ۹۸ تا ۹۹ ميليون تومان، پرايد ۱۳۱ به ۹۳ ميليون تومان، همچنين تيبا صندوق‌دار و ساينا از ۱۱۳ به کمتر از ۱۱۰ ميليون تومان نزول کرد.

کارشناسان هرچند علت خاصي براي اين موضوع ذکر نمي‌کنند، اما مي‌گويند: در بازار کسي براي خريد خودرو صف نکشيده و تنها عده‌اي با شيطنت به دنبال قيمت‌سازي هستند.

به گفته يکي از فعالان بازار، تازه چند روزي است تحويل خودروي دنا پلاس اتوماتيک آغاز شده و هنوز تحويل آنها به تعداد انگشتان دو دست نرسيده، اما در عرض چند ساعت بيش از ۳۰ آگهي فروش از اين خودرو در سايت‌ها به چشم مي‌خورد.
وي معتقد است: همين مساله ثابت مي‌کند قيمت‌گذاري‌ها صوري است و عده‌اي با هماهنگي يکديگر قيمتي خاص و بالا براي يک خودرو در نظر مي‌گيرند.

«سعيد موتمني»، رئيس اتحاديه نمايشگاه‌داران خودروي پايتخت نيز معتقد است: اظهار نظر مثبت برخي مسوولان در روزهاي گذشته مبني بر کنترل بازار و تکافوي توليدات داخلي براي پاسخگويي به نياز واقعي بازار، بر شيب کاهشي قيمت‌ها تاثيرگذار بوده است.

امروز سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در خاتمه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران گفت: قيمت‌هاي بازاري خودروها غيرواقعي است و تفاوت قيمت کارخانه‌اي و بازاري خودروها نبايد اين قدر زياد باشد.

«جعفر سرقيني» افزود: گراني خودرو در بازار، بيشتر يک امر رواني است و مردم دوست دارند پول هاي در دست خود را تبديل به کالا کنند.
وي تاکيدکرد: ‌براي رسيدن مردم به خودروي مورد نيازشان نيز دستور داده شده تا برنامه ثبت‌نام خودرو به‌طور مداوم‌ و با برنامه‌هاي بيشتر ادامه يابد و در صورت تداوم و افزايش ثبت نام‌ها، قيمت خودروها بيش از پيش افت خواهد کرد و شانس افراد براي خودرودار شدن بيشتر خواهد شد.

رئيس اتحاديه نمايشگاه‌داران خودروي پايتخت خاطرنشان‌کرد: وقتي قيمت‌ها بالا اعلام مي‌شود، در عمل خريداري وجود نخواهد داشت.
موتمني، نوک پيکان قيمت‌سازي‌ها را به سمت افرادي که خودرو از خودروسازان تحويل گرفته‌اند نشانه رفت و گفت: اين افراد با سوء‌استفاده از شرايط بازار و همچنين التهابات در ساير بازارهاي موازي، به ارائه قيمت‌هاي دلخواه خود مي‌پردازند تا سود بيشتري از اين آشفته بازار به جيب بزنند.

وي در عين حال تاکيدکرد: افزايش فروش فوري خودروسازان در اين شرايط مي‌تواند به تعادل هر چه بيشتر بازار و کاهش قيمت‌ها کمک کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar