مهر/ اولين مجموعه از زره پوش‌هاي پيشرفته همه کاره ارتش آمريکا که توسط بي اي اي سيستمز توليد شده، تحويل مقامات نظامي اين کشور شده است.
اين اولين به روزرساني جدي زره پوش‌هاي ارتش آمريکا از زمان جنگ ويتنام در دهه ۷۰ به اين سو است. در ۵ دهه اخير ارتش آمريکا به طور عمده از زره پوش‌هاي M۱۱۳ استفاده کرده و تنها برخي بخش‌هاي آنها را به طور موردي به روز کرده است.

زره پوش‌هاي جديد که AMPV نام دارند، در پنج مدل مختلف با امکانات متفاوت توليد مي‌شوند و قرار است ۴۵۰ دستگاه از آنها توليد شده و به ارتش آمريکا تحويل داده شود.

يک نوع از اين زره پوش‌ها از فناوري ويژه ماهواره‌اي براي کنترل ديگر زره پوش‌ها و انتقال فرامين مختلف به آنها استفاده مي‌کند. مدل ديگر کارکرد عمومي دارد و براي حمل و نقل نيرو، انتقال تجهيزات و گشت زني استفاده مي‌شود. مدل سوم براي پشتيباني توپخانه اي به کار مي‌رود. مدل چهارم از سرعت حرکت بالاتري براي انتقال تجهيزات پزشکي و زخمي شدگان برخوردار است و مدل پنجم مجهز به امکانات اتاق عمل براي مداواي سريع سربازان مجروح است.

تمامي اين ۵ مدل زره پوش مجهز به تجهيزات پيشرفته الکترونيک و ژنراتور توليد برق هستند و قاب‌هاي پوششي زرهي براي دفع کلاهک‌هاي انفجاري و محافظت در برابر مين‌هاي کنارجاده اي نيز براي اين زره پوش‌ها در نظر گرفته شده است. قابليت ارتباط سريع با شبکه‌هاي مخابراتي و ديد وسيع براي راننده از جمله ديگر امکانات زره پوش‌هاي مذکور است. ‌

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar