خودروکار/ محدودیت های اعمال شده ناشی از ویروس کرونا در کنار موانعی همچون تامین ارز، سرنوشت تولید خودرو در نیمه دوم سال را تحت تاثیر قرار داده و کارشناسان این حوزه معتقدند در صورت رفع این چالش ها، ظرفیت لازم برای رشد تولید و تحقق هدف تولید ۱.۵ میلیون دستگاه خودرو وجود دارد به شرط آن که نسبت به سفارش گذاری به موقع برای تامین کنندگان قطعات اقدام شود.
صدور مجوز فروش ماهانه ۲۵ هزار دستگاه خودرو از سوی دو خودروساز در کنار آغاز موج سوم کرونا بیم و امیدها برای تحقق هدف گذاری تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاهی خودرو را افزایش داده است. هرچند فروش های فوق العاده منجر به رشد تولید خودروسازان خواهد شد اما از سوی مقابل محدودیت های ناشی از کرونا تبدیل به مانعی بزرگ برای تولید شده و در این شرایط این پرسش مطرح می شود که وضعیت تولید خودرو تا پایان سال چگونه خواهد بود؟

برخی معتقدند به دلیل گسترش ویروس کرونا وضعیت تولید خودرو در بهترین حالت همانند نیمه نخست سال بوده و چندان رشدی نخواهد داشت و از سوی دیگر مشکلات ارزی و عدم تخصیص به موقع آن به صنعت خودرو از چالش های اساسی تولید در نیمه دوم سال خواهد بود؟

شهرام آزادی، کارشناس صنعت خودرو می گوید: سال گذشته با نبود برخی شرکت ها و تامین قطعاتی که از خارج کشور تامین می شد، مشکلاتی در خطوط تولید خودروسازان ایجاد شد که در حال حاضر این مشکلات تا اندازه زیادی مرتفع شده و تامین قطعات روی یک روال منطقی قرار گرفته اما رشد تولید خودرو هم اکنون تحت تاثیر تامین منابع مالی و شرایط محیط داخلی قرار گرفته است.

وی می افزاید: تامین منابع مالی برای تامین کنندگان که بتوانند نسبت به سفارش گذاری به موقع قطعات و یا مواد اولیه اقدام کنند تا چرخش تولید به صورت منطقی ادامه یابد و تحویل به موقع صورت گیرد.

آزادی دیگر موضوع تاثیرگذار بر روند تولید را محدودیت های تحمیلی از سوی سازمان هایی همچون وزارت بهداشت، استاندارد و سازمان محیط زیست می داند و تصریح می کند: هم اکنون خودروسازان پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند با این که تعداد زیادی پرسنل در حال فعالیت هستند اما به نظر می رسد خودروسازان نسبت به شرایط بیرونی به خوبی توانستند اوضاع را کنترل کنند .

وی ادامه می دهد: براین اساس اثرگذاری کرونا بر رشد تولید خودرو تا اندازه زیادی کنترل شده و نمی تواند بر روند تولید خودرو تا پایان سال تاثیرگذار باشد و تنها موانع محدودکننده تولید را باید منابع مالی و تامین نقدینگی و حمایت از تامین کنندگان برای سفارش گذاری به موقع دانست چرا که قطعات و مواد اولیه ای که از خارج کشور تامین می شود باید به موقع تسهیل و در اختیار تولیدکننده قرار گیرد.

این کارشناس صنعت خودرو در خصوص آماده بودن شرایط برای تحقق هدف گذاری تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو تا پایان سال نیز می افزاید: در سال های ۸۸ تا ۹۰ صنعت خودرو موفق به تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو در دو شرکت خودروساز شد به طوری که سایپا ۸۸۰ هزار دستگاه خودرو و ایران خودرو نیز به همین میزان خودرو تولید کرد بنابراین ظرفیت اسمی خودروسازان اجازه تحقق دوباره این هدفگذاری را می دهد و آن چه از اهمیت بالایی برخوردار است، تامین قطعات است.

آزادی ادامه می دهد: سیستم مونتاژ، ساخت بدنه و سایز موارد توان تولید بالایی دارند و تنها باید نسبت ره تامین به موقع قطعات اقدام کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar