دنياي اقتصاد/ مديران خودروساز کشور سه‌شنبه پيش باز هم به مجلس فراخوانده شدند، اين بار اما نه براي پاسخگويي به التهابات بازار يا عدم تحويل خودروهاي معوق و ناقص، بلکه براي حضور در جلسه تحقيق و تفحصي که نمايندگان مجلس يازدهم آن را در دستور کار قرار دادند. هر چند در دوره‌هاي پيشين مجلس معمولا تحقيق و تفحص‌ها در سال آخر دوره مجلس کليد مي‌خورد، اما در مجلس يازدهم، خودرو و موضوعات حاشيه‌اي آن ظاهرا به دغدغه اصلي برخي از نمايندگان تبديل شده است.


نمايندگان اين دوره در آغازين روزهاي حضور خود در مجلس به سرعت طرح تحول بازار و صنعت خودرو را برنامه‌ريزي کردند و طرح خودرويي مجلس دهم را مسکوت نگه داشتند. در اين زمينه رئيس کارگروه خودرو کميسيون صنايع و معادن چندي پيش به «دنياي‌اقتصاد» گفت که جلسات خودرويي کميسيون حتي پيش از آغاز به‌کار اين دوره از مجلس کليد خورده بود. اما در کنار پيگيري طرح تحول بازار و صنعت خودرو عده‌اي ديگر از نمايندگان مجلس طرح تحقيق و تفحص از خودروسازان را پيگيري مي‌کنند. هر چند هنوز تحقيق و تفحص مجلس دهم با آن همه وقت و هزينه‌اي که از نمايندگان طراح برد به نتيجه‌اي نرسيده اما برخي از نمايندگان در مجلس يازدهم، تحقيق و تفحص از خودروسازان را با ناديده گرفتن گزارش قبلي، بر خود واجب مي‌دانند. آنچه مشخص است در دوره‌هاي ششم، هفتم، نهم و دهم مجلس شوراي اسلامي گزارش‌هايي مبني‌بر تخلفات خودروسازان در صحن علني مجلس قرائت شد.

هرچند مجلس دهم سعي کرد گزارشي متفاوت ارائه دهد و قرائت آن را نيز به روزهاي آخر عمر اين مجلس موکول نکند، اما در اين زمينه توفيقي حاصل نشد و گزارش در آخرين روز، آن هم با کلي حاشيه قرائت شد. متفاوت بودن اين گزارش نسبت به گزارش‌هاي قبلي به اين دليل بود که در سه دوره گزارش‌هاي تحقيق و تفحص رسيدگي به تخلفات دو شرکت خودروساز کشور تنها در حد قول قوه‌قضائيه در اين زمينه باقي مي‌ماند، حال آنکه نمايندگان دوره يازدهم در گزارش خود شعبه‌اي خاص براي رسيدگي قضايي به تخلفات و مفاسد حوزه صنعت خودرو پيشنهاد کرده بودند. در هر صورت گزارش مذکور نيز راه به جايي نبرد اين در شرايطي است که حالا گزارش تحقيق و تفحصي ديگر در دستور کار نمايندگان مجلس شوراي اسلامي قرار گرفته است. نمايندگان طراح اگرچه به طور مشخص عنوان نکردند که با پيگيري اين طرح چه اهدافي را دنبال مي‌کنند، اما از ظواهر امر پيداست که التهابات بازار خودرو و همچنين افزايش قيمت خودرو در دو شرکت ايران خودرو و سايپا آنها را مجاب کرده که در اين زمينه واکنشي از خود نشان دهند.

هنوز چهار ماه از قرائت طرح تحقيق و تفحص از خودروسازان در مجلس دهم نگذشته با اين حال اين سوال مطرح است که چهار ماه گذشته چه رخدادي در اين شرکت‌ها به وقوع پيوسته که نمايندگان را وادار کرده است که باز هم با صرف وقت و هزينه، گزارش ديگري را در دستور کار قرار دهند. در اين زمينه عليرضا سليمي، عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي ديروز در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران از برگزاري اولين جلسه تحقيق و تفحص از شرکت‌هاي خودروسازي در کميسيون صنايع و معادن خبر داده و عنوان کرده که اين جلسه سه‌شنبه هفته گذشته با حضور مديران شرکت‌هاي خودروسازي و مسوولان وزارت صمت برگزار شده است. وي همچنين تاکيد کرده که در اين جلسه نمايندگان مجلس علت گراني بيش از حد خودرو را از مديران اين شرکت‌ها جويا شدند، اما آنها پاسخ روشن و قانع‌کننده‌اي ارائه نکردند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar