نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
خودرو

دبیر ستاد تنظیم بازار: درباره بازار خودرو صحبت نمی‌کنم!

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
دبیر ستاد تنظیم بازار: درباره بازار خودرو صحبت نمی‌کنم!

باشگاه خبرنگاران/ کلامي گفت: من درباره بازار خودرو صحبت نمي‌کنم و اطلاعي هم ندارم؛ شرايط بازار خودرو را از کميته خودرو پيگيري کنيد.
محمد رضا کلامي دبير ستاد تنظيم بازار امروز (دوشنبه) در خصوص موضوعات مطرح شده در ستاد تنظيم بازار اظهار کرد: جلسه اخير ستاد تنطيم بازار با دعوت از کارگروه تنظيم بازار استان اصفهان آغاز شد که مباحث و مشکلات آنان ارائه و بررسي شد.

به گفته کلامي يکي از مهم‌ترين اختياراتي که  کارگروه تنظيم بازار استان اصفهان در خواست کردند، تقسيم سهميه و تعيين شبکه براي کالا‌هايي بود که دولت در مقاطع مختلف زماني توزيع مي‌کند.

ستاد تنظيم بازار تصريح کرد: بر اين اساس مصوب شد تا دستورالعمل اين فعاليت‌ها در اختيار کارگروه‌ استان قرار بگيرد. با اين حال قيمت‌گذاري استاني هم با توجه به اشکالاتي که ممکن است در نظام عرضه و تقاضا داشته باشد مصوب نشد، اما تا حدودي تعيين سود و هزينه‌ها را در اختيار اين کارگروه قرار داديم.


اين مقام مسئول در ادامه در خصوص تخصيص ارز دولتي به کالاهاي اساسي گفت: در حال حاضر به ۵ قلم کالاي اساسي، ارز دولتي تخصيص مي‌دهيم که شامل روغن خام، دانه روغني، کنجاله سويا، جو و ذرت است و سهميه ارزي که براي اين محصولات در نظر گرفته شده حدود ۶ ميليارد دلار است.

او افزود: با توجه به گزارشي که بانک مرکزي ارايه کرده در ۶ ماهه اول بيش از ۳.۵ ميليارد دلار به اين اقلام تخصيص پيدا کرده و البته بيش از ۳ ميليارد دلار آن تامين شده است. با توجه به ذخاير مناسبي که داريم و مصوبه معاون اول رئيس جمهور در رابطه با ترخيص کالا‌هاي رسوبي اميدوار هستيم فضاي آرامش در بازار حفظ شود.

کلامي درباره احتمال افزايش قيمت‌ها در بازار تحت تاثير نوسانات ارز در روزهاي اخير خطاب به رسانه‌ها گفت: خواهش مي‌کنم بر فضاي رواني متاثر از نرخ ارز دامن نزنيد، در حال حاضر من آمار تامين ارز را به صورت شفاف اعلام کردم و در اختيار شما قرار دادم؛ در شرايط حاضر روند تامين و تخصيص ارز بالاي ۵۰ درصد است و روند تامين کالاها به صورت مناسب برقرار است تنها بخش کالارساني به دامداران و مرغداران باقي مي‌ماند.

ابن مقام مسئول ادامه داد: مسئوليت رسيدگي به اين امور به سامانه وزارت جهاد واگذار شده و اين سامانه در حال تکميل است. اگر کمي صبور باشيم اين سامانه مي‌تواند تخلفات اين حوزه را مديريت کند. پيش از اين شاهد بوديم افرادي جوجه ريزي کرده‌اند، اما نهاده‌هاي دريافتي را در بازار آزاد عرضه کرده‌اند. رسيدگي به اين امور با سامانه بازارگاه است و تاجايي که من اطلاع دارم اين روند اکنون به بلوغ خوبي رسيده است.

دبير ستاد تنظيم بازار در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره افزايش قيمت کنجاله سويا تصريح کرد: ما مي‌توانستيم قيمت کالايي مثل کنجاله را ثابت شده اعلام کنيم، تا صرفه اقتصادي تامين کننده‌ها از بين برود و با کمبود و دلالي مواجه شويم. بنابراين براي تامين مناسب قيمت‌ها را اقتصادي کرديم و قطعا اگر با اين قيمت به دست دامدار و مرغدار برسانيم آن‌ها دعاگو خواهند بود.

او در پاسخ به سوال ديگري درباره اختلاف قيمت مصوب تا بازار سيمان تصريح کرد: ستاد تنظيم بازار مسئول قيمت‌گذاري کالا‌هاي اساسي و ضروري است و سيمان محصولي است که مازاد توليد دارد، اما با افزايش غير متعارف ارز تقاضاي بيشتري پيدا مي‌کند. اين موضوع تعادل را به هم ريخته و ممکن است حاشيه سودي ايجاد شود.


به گفته دبير ستاد تنظيم بازار، وزير جديد تاکيد زيادي بر کنترل و نظارت بر عرضه کالا و سيستمي شدن آن دارد و اين موضوع مي‌تواند اتفاق نويد بخشي براي کشور باشد.
کلامي در پايان در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره وضعيت بازار خودرو تصريح کرد: من درباره بازار خودرو صحبت نمي‌کنم و اطلاعي هم ندارم؛ شرايط بازار خودرو را از کميته خودرو پيگيري کنيد!

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره