نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
خودرو

پس از عرضه خودرو در بورس، خودرو ارزان می شود یا گران؟

منبع
خودرو بانک
بروزرسانی
پس از عرضه خودرو در بورس، خودرو ارزان می شود یا گران؟

خودرو بانک/ با تشديد بحران صنعت خودروسازي و افزايش شديد قيمت خودرو از ابتداي امسال، کارشناسان مختلفي عرضه خودرو در بورس کالا را به عنوان راهکاري مناسب براي خارج شدن از مشکلات صنعت خودروسازي پيشنهاد مي کنند و مدعي هستند که اگر قيمت خودرو در بورس کشف شود، مي توان به کنترل قيمت ها و بازار خودرو اميدوار بود، اما آيا واقعا عرضه خودرو در بورس مي تواند حلال مشکلات صنعت خودروسازي باشد؟ موضوعي که قصد داريم در اين مقاله از خودروبانک به آن بپردازيم.

پيرو اين موضوع، مجلس شوراي اسلامي طرحي را مبني بر عرضه خودرو در بورس کالا در نظر گرفته است که مي تواند به کنترل قيمت ها در بازار کمک کند و قيمت اتومبيل را براساس عرضه و تقاضا مشخص کند. با اين حال چقدر مي توان به ثمر رسيدن اين طرح مجلس اميدوار بود و آيا قيمت خودرو واقعا کاهش پيدا مي کند؟

موضوع اصلي افزايش قيمت ها در بازار نيست، بلکه هدف از عرضه خودرو در بورس کالا را مي توان نزديک کردن قيمت بازار به قيمت کارخانه و يا حذف آن دانست و مشکل اصلي مردم و يا بلايي که با عرضه خودرو در بورس بر سر آنان مي آيد، نخواهد بود.

در واقع عرضه خودرو در بورس که کاهش قيمت ها را به همراه داشته باشد، مستلزم وجود برخي فاکتورهاي مهم است که در حال حاضر هيچکدام از آنان وجود نداشته و چه بسا مي تواند باعث بروز بحران هاي بزرگ تري در بازار خودروي کشور شود. بحراني که برون رفت خودروسازان از مشکلات و فرو رفتن مردم تا عمق مشکلات را در پي خواهد داشت و اوضاع بازار خودرو بسيار وخيم تر خواهد شد.

بورس، راه حلي عجيب براي صنعت خودرو
به بياني ساده تر، بايد گفت زماني يک کالا در بورس عرضه شده و باعث ارزاني آن کالا خواهد شد که به صورت انبوه توليد شده و براي افزايش سهم فروش در برابر رقبا در بازار بورس عرضه شود که تنها در چنين شرايطي قيمت يک کالا در فضاي کاملا رقابتي و براي افزايش سهم خواهي بازار کاهش پيدا مي کند.

ولي بازار خودرو شرايطي کاملا متفاوت داشته و در واقع بازاري بسيار بزرگ و کاملا انحصاري با توليدات محدود را وارد بورس مي کنيم که باعث آزادسازي قيمت آنان شده و ديگر کسي کنترل و نظارتي بر روي آن نخواهد داشت، اين درحاليست که بازار خودروي کشور تشنه تر از هميشه بوده و با عرضه خودرو در بورس کالا شاهد هجوم تقاضا و افزايش قيمت ها هستيم و تنها به خودروسازان براي افزايش قيمت محصولاتشان کمک خواهيم کرد.

منتظر ارزان شدن قيمت خودرو نباشيد!
عرضه خودرو در بورس با چنين روشي، قطعا باعث گراني بيشتر خودرو خواهد شد و بايد منتظر افزايش قيمت خودرو و يا ثبت اعداد و ارقام عجيبي براي فروش خودرو باشيم و وقتي خودروي صفر کيلومتر در بازار بورس با قيمت هاي بالاتري کشف شود، شکي در افزايش بيشتر قيمت ها در بازار آزاد نخواهد بود و خدا مي داند که سر از چه ارقامي در خواهند آورد، آن هم براي محصولاتي که طراحي و تکنولوژي آنان به دهه هاي قبل اروپا و آسيا برمي گردد، ولي اکنون با قيمتي بالاتر از خودروهاي مدل 2020 به مشتريان بيچاره ايراني فروخته مي شود!.

طي بيش از 2 سالي که از تحريم صنعت خودروسازي مي گذرد، بزرگ ترين مشکلي که صنعت خودروسازي با آن روبرو بوده و افزايش قيمت خودرو هم ارتباط مستقيم با آن دارد، ممنوعيت واردات خودروهاي صفر کيلومتر و حتي واردات قطعات منفصله خودرو به کشور است که ريشه بسياري از مشکلات صنعت خودروسازي را تشکيل داده است.

آزادسازي واردات، ايجاد سقف براي رشد قيمت خودرو
با آزادسازي واردات خودرو مي توان به شکسته شدن قيمت خودرو در بازار، بويژه بازار خودروهاي وارداتي اميدوار بود و سهم قابل توجهي از نياز بازار هم به سمت خودروهاي وارداتي خواهد رفت، اما به لطف تلاش هاي شبانه روزي دولت محترم و شرايطي که براي دلار شاهد هستيم، هنوز خودروسازان داخلي بخش زيادي از مشتريان خود را دارند و کمتر کسي مي تواند خريد يک خودروي وارداتي فکر کند، اما جو رواني آن در شکسته شدن قيمت ها مي تواند بسيار کمک کننده باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره