نماد آخرین خبر

با مزایا و معایب هیوندای جنسیس کوپه در بازار خودرو آشنا شوید

منبع
خودرو بانک
بروزرسانی

خودرو بانک/ پيشرفت خودروسازان کره‌اي طي دو دهه نخست قرن بيست و يکم بر کسي پوشيده نيست. در حالي‌که شرکت‌هاي خودروسازي هيونداي و کيا دهه اول قرن بيست و يک را به الگوبرداري از نمونه‌هاي موفق آمريکايي و اروپايي سپري کردند، در دهه دوم اين قرن خودروهاي چالش برانگيز و نوآورانه را روانه بازار کردند تا رقيبي اقتصادي و کارا براي خودروهاي اسپرت ژاپني و آمريکايي باشد. يکي از اين خودروها هيونداي جنسيس کوپه است.

جنسيس اکنون به يک زيرمجموعه لوکس تحت هدايت هيونداي تبديل شده اما تا مدتي قبل محصولاتش با لوگو هيونداي عرضه مي‌شدند. هيونداي جنسيس کوپه نسخه اسپرت و جوان‌پسند از هيونداي جنسيس است که رقيب کره‌اي فورد موستانگ آمريکايي و تويوتا GT86 ژاپني محسوب مي‌شود. اين خودرو در دو نسخه قبل از فيس ليفت و بعد از فيس ليفت در بازار کشورمان حضور دارد که در اين مطلب به بررسي مزايا و معايب هيونداي جنسيس کوپه پس از فيس ليفت خواهيم پرداخت.

نسخه‌هاي وارد شده از هيونداي جنسيس کوپه تنها در سال 2013 در بازار موجود هستند و پس از آن به واسطه قوانين سخت‌گيرانه واردات خودرو، از تدوام حضور هيونداي جنسيس کوپه در بازار کشورمان محروم مانديم. با اين وجود در همان دوران کوتاه نيز هيونداي جنسيس کوپه موفق شد به همراه هيونداي کوپه و هيونداي ولستر، جايگاه ويژه‌اي را در بين جوانان متمول براي خود دست و پا کند. در ادامه نگاهي به مزايا و معايب هيونداي جنسيس کوپه خواهيم داشت.

مزيت اول، شتاب و عملکرد فوق‌العاده
نسخه فيس ليفت از هيونداي جنسيس کوپه به پيشرانه شش سيلندر 3.8 ليتري مجهز است که مي‌تواند حداکثر 348 اسب‌بخار قدرت و 400 نيوتن‌متر گشتاور توليد کند. قدرت و گشتاور اين پيشرانه توسط گيربکس هشت سرعته اتوماتيک فوق‌العاده دقيق و هوشمند به ديفرانسيل عقب منتقل مي‌شود تا هيونداي جنسيس کوپه بتواند در زماني کمتر از 6 ثانيه از حالت سکون به سرعت صد کيلومتر بر ساعت برسد. اين نکته جدي‌ترين مورد در ليست مزايا هيونداي جنسيس کوپه محسوب مي‌شود.

مزيت دوم، بازار دست دوم پررونق
خودروهاي کوپه با وجود محبوبيتي که در بين خريداران جوان دارند، چندان در بازار کشورمان شناخته شده نيستند و خريداران نيز تمايل زيادي به خريد اين گونه‌ خودروها نشان نمي‌دهند. شرکت‌هاي واردکننده نيز به علت پيچيدگي فني بالاي خودروهاي کوپه در مقايسه با خودروهاي معمولي، رغبت زيادي به عرضه اين‌گونه خودروها نشان نمي‌دهند. نتيجه چنين رفتاري بازار دست دوم راکد خودروهاي کوپه در کشورمان است.

خوشبختانه بازار دست دوم پررونق يکي ديگر از مزايا هيونداي جنسيس کوپه محسوب مي‌شود تا اين خودرو به همراه تويوتا GT86 در ليست شناخته‌شده ترين کوپه‌هاي بازار قرار بگيرد. خريد و فروش هيونداي جنسيس کوپه همچون ديگر کوپه‌هاي بازار پرريسک نيست و دردسر چنداني را متحمل نخواهيد شد.

عيب اول، فرمان‌پذيري ضعيف
هيونداي جنسيس کوپه در دوراني به توليد رسيد که هيونداي هنوز به بلوغ کامل در زمينه ساخت خودرو نرسيده بود و جنسيس نيز يک زيرشاخه مجزا محسوب نمي‌شد. از اين رو شاهد وجود برخي ايرادات در زمينه توسعه اين خودرو بوديم.

يکي از مهم‌ترين معايب هيونداي جنسيس کوپه به فرمان‌پذيري ضعيف اين خودرو مربوط مي‌شود. گشتاور فوق‌العاده زيادي به محور عقب جنسيس کوپه ارسال مي‌شود و مهندسان هيونداي قادر نبوده‌اند تا توزيع وزن مناسبي را براي هيونداي جنسيس کوپه در نظر بگيرند. به همين دليل در آغاز رانندگي با جنسيس کوپه غافلگير خواهيد شد و اگر تسلط خوبي بر مهارت‌هاي رانندگي نداشته باشيد، وقوع سانحه امري حتمي خواهد بود.


عيب دوم، هزينه‌ نگهداري گزاف
همان‌طور که در يکي از مزايا هيونداي جنسيس کوپه ذکر شد، خودروهاي کوپه به طور معمول نسبت به خودروهاي معمولي از پيچيدگي بيشتري برخوردارند و در نتيجه هزينه نگهداري بيشتري را نيز به جيب مالک اعمال مي‌کنند. پيشرانه حجيم شش سيلندر، گيربکس اتوماتيک پيشرفته و ظرافت‌هاي ظاهري بدنه در کنار واردات محدود، شرايط نگهداري هيونداي جنسيس کوپه را براي مالک دردسرساز خواهند کرد، تا جايي که بتوانيم اين مورد را يکي از معايب جنسيس کوپه عنوان کنيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره