نماد آخرین خبر

مشخصات فنی چری تیگو ۸ پلاس

منبع
اسب بخار
بروزرسانی

اسب بخار/ تنها دو سال پس از معرفي شاسي بلند «تيگو ۸» در بازار چين، اکنون اين خودرو در نسخه فيس ليفت شده پلاس به بازار جهاني معرفي شده است.

شرکت «چري» در جديدترين اقدام خود، نسخه فيس ليفت شده از تيگو ۸ ۲۰۲۰ را با نشان پلاس به بازار جهاني معرفي کرده است. تيگو ۸ براي اولين بار در ميانه سال ۲۰۱۸ رونمايي شد و تنها يک سال پس از معرفي، به روزرساني ظاهري، داخلي و فني را تجربه کرد. چري در سال ۲۰۱۹ پيشرانه ۱٫۶ ليتري توربو جديدي را براي اين خودرو در نظر گرفت تا مشتريان با بودجه کم تر را نيز در فهرست خريداران محصولات خود جاي دهد. اکنون شرکت چري تصاوير رسمي کابين و طراحي بيروني تيگو ۸ پلاس را منتشر کرده است. طبق تصاوير منتشرشده، طراحي کابين و بدنه تيگو ۸ به صورت چشمگيري بهبود يافته است.

طراحي بدنه چري تيگو ۸ پلاس
چري تيگو ۸ پلاس از نظر طراحي چهره در قسمت جلو تا حدود زيادي به تيگو ۷ فيس ليفت شباهت دارد. بدين ترتيب، در قسمت جلو شاهد نصب جلوپنجره شش گوشه و چراغ هاي باريک و کشيده LED هستيم. در قسمت هاي کناري سپر جلو از دو ورودي هوا استفاده شده که چراغ هاي مه شکن نيز در قاب آن ها جاي گرفته اند. بيش ترين تغييرات ظاهري در قسمت عقب صورت گرفته است. جايي که ديگر خبري از چراغ هاي کشيده شده در عرض بدنه به همراه لايت بار مياني نيست.


طراحان چري براي قسمت عقب تيگو ۸ پلاس دو چراغ جداگانه با طراحي مشابه لکسوس RX را درنظر گرفته اند. محفظه نصب پلاک نيز اکنون در قسمت مياني در صندوق عقب قرار گرفته است. از نماي کناري، قوس گلگيرهاي عقب و فرورفتگي درها از نکات قابل توجه طراحي چري تيگو ۸ پلاس هستند.

در نسخه جديد، طراحي رينگ هاي آلومينيومي نيز تغيير يافته و اکنون با ابعاد ۱۹ اينچ در زير خودرو قرار گرفته اند. در مقايسه با تيگو ۸ استاندارد، طول بدنه به ميزان ۲۲ ميلي متر افزايش يافته و اکنون به ۴۷۲۲ ميلي متر رسيده است. بقيه ابعاد شامل عرض ۱۸۶۰ ميلي متر، ارتفاع ۱۷۴۵ ميلي متر و ويل بيس ۲۷۱۰ ميلي متري بدون تغيير باقي مانده است.

کابين چري تيگو ۸ پلاس
کابين چري تيگو ۸ پلاس بدون شک يکي از جذاب ترين قسمت هاي خودرو به شمار مي رود. تيگو ۸ جديد با دو نسخه ۵ و ۷ نفره به بازار عرضه مي شود و براي کابين انتخاب ۶ سرنشين به صورت ۲ + ۲ + ۲ نيز موجود خواهد بود. صندلي هاي خودرو اکنون با طراحي متفاوتي عرضه شده اند و از پوشش چرمي و پشت سري هاي تنظيم شونده در چهار حالت بهره مي برند. صندلي راننده نيز با گرم کن، سردکن و قسمت تنظيم شونده گودي کمر طراحي شده است.

اما بدون شک برترين ويژگي کابين چري تيگو ۸ پلاس، بهره مندي از دو نمايشگر ديجيتالي به هم چسبيده به سبک خودروهاي «مرسدس بنز» است. دو نمايشگر متصل به هم هر کدام ۱۲٫۳ اينچ ابعاد دارند و براي پشت آمپر ديجيتالي و سيستم سرگرمي طراحي شده اند. افزون بر اين دو نمايشگر، صفحه نمايش ديگري نيز در قسمت پنل مياني تعبيه شده تا کنترل سيستم تهويه را بر عهده داشته باشد.

طراحي کنسول مياني هم به روزرساني شده و دکمه استارت/ استاپ اکنون در اين قسمت تعبيه شده است. برخلاف نسخه هاي قديمي محصولات چري، در کابين چري تيگو ۸ پلاس از پوشش چرمي باکيفيت استفاده شده که روي فرمان چندحالته نيز به کار رفته است.

ويژگي هاي فني چري تيگو ۸ پلاس
مشخصات فني نسخه جديد تيگو ۸ پلاس نسبت به مدل استاندارد بدون تغيير باقي مانده است. بنابراين، تريم پلاس نيز از پيشرانه ۱٫۶ ليتري ۴ توربوشارژ با ۱۹۷ اسب بخار قدرت بهره خواهد برد. گشتاور پيشرانه نيز به ۲۹۰ نيوتن متر مي رسد و انتقال قدرت توسط جعبه دنده ۷ سرعته دوکلاچه صورت مي گيرد. اين جعبه دنده، که توسط شرکت «گتراگ» (Getrag) ساخته شده، از قابليت از پيش انتخاب کردن دنده ها بهره مي برد. يکي از ضعف هاي سيستم انتقال قدرت در چري تيگو ۸ پلاس، تنها انتخاب انتقال قدرت به چرخ هاي جلو است. طبق اخبار منتشرشده از شرکت سازنده، نسخه هيبريدي تيگو ۸ نيز در آينده اي نزديک رونمايي خواهد شد. اين خودرو از ترکيب پيشرانه ۱٫۵ ليتري توربوشارژ و سيستم ۴۸ ولتي بهره خواهد برد. در نتيجه، قدرت ترکيبي به ۱۵۶ اسب بخار و گشتاور به ۲۳۰ نيوتن متر مي رسد.

تيگو ۸ يکي از پرفروش ترين خودروهاي چري و بازار چين به شمار مي آيد. آمار فروش اين خودرو در سال گذشته به ۱۱۶٫۴۹۴ دستگاه رسيده است. نمايندگي هاي چري بين ماه هاي ژانويه تا جولاي ۲۰۲۰، تعداد ۵۱٫۹۵۸ دستگاه تيگو ۸ به فروش رسانده اند که به دليل شيوع ويروس کرونا، نسبت به همين بازه در سال گذشته ۳ درصد کاهش را تجربه کرده است. چري تيگو ۸ استاندارد در بازار روسيه با قيمت پايه اي ۲۱٫۱۴۲ هزار دلار (۱٫۵۹۹٫۹۰۰ روبل) فروخته مي شود. اين خودرو از پيشرانه ۲ ليتري توربوي ۴ سيلندر با ۱۷۰ اسب بخار قدرت و جعبه دنده CVT بهره مي برد. شرکت «مديران خودرو»، به عنوان عرضه کننده محصولات چري در ايران، قصد دارد تيگو ۸ را در آينده به بازار عرضه کند و شنيده حاکي از آن است که شايد از همان ابتدا نمونه پلاس وارد جاده هاي کشور شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره