نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
خودرو

آرامش در بازار خودرو تا 3 هفته آینده

منبع
ايرنا
بروزرسانی
آرامش در بازار خودرو تا 3 هفته آینده

ايرنا/ در حالي که سخنگوي کميسيون صنايع و معادن مجلس از آماده‌سازي طرحي براي ساماندهي صنعت خودرو و فروکش کردن التهابات قيمت‌ها تا سه هفته آينده خبر مي‌دهد، يک مقام وزارت صنعت مي‌گويد: برخي از بخش‌هاي اين طرح، قابل اجرا نيست.
در دوره دهم مجلس طرحي براي ساماندهي صنعت و بازار خودرو تهيه شده بود، اما شوراي نگهبان ايرادات و اشکالاتي بر آن وارد کرد و در نهايت اين طرح ابتر ماند.

بيستم مردادماه امسال «سيد احمد رسولي‌نژاد» نايب رئيس اول کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با ايرنا، از طرح اين کميسيون براي ساماندهي صنعت و بازار خودرو و رفع مشکلات اين حوزه خبر داد.

وي اعلام‌کرد: در کميته خودروي کميسيون صنايع و معادن مجلس، طرح جامعي توسط متخصصان و اصحاب فن در دست تهيه است و درتلاشيم تا پس از بررسي همه مسائل، مشکلات و وضعيت صنعت و بازار خودرو، در کوتاه‌ترين زمان اين طرح را به صحن علني مجلس شوراي اسلامي ببريم.


در اين طرح مواردي همچون الزام به عرضه خودرو در بورس کالا، تعيين سود مشارکت خودروهاي پيش فروش شده توسط خودروساز و تعيين قيمت تمام شده خودرو هر سه ماه يک بار توسط شوراي رقابت ديده شده است.

در اين پيوند، «حجت‌الله فيروزي» سخنگوي کميسيون صنايع و معادن مجلس امروز (چهارشنبه)‌ در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي ايرنا افزود: طرح ساماندهي صنعت خودرو با توجه به اهميت و حساسيت اين صنعت و التهابات ماه هاي اخير بازار آن، توسط عده‌اي از نمايندگان مجلس مطرح و به کميسيون صنايع و معادن مجلس ارجاع شده که در دست بررسي است.

به گفته وي، اين کميسيون نيز با دعوت از خودروسازان، قطعه‌سازان، نمايندگان وزارت صنعت، ستاد تنظيم بازار و کارشناسان حوزه خودرو در حال بررسي طرح ياد شده است که اساس آن، عرضه خودرو در بورس خواهد بود.

فيروزي ادامه داد: همچنين بر پايه اين طرح، قيمت تمام شده هر خودرو با ريز اقلام آن مشخص شده و همه مردم مي‌توانند آن را به صورت برخط ملاحظه کنند.

وي بيان‌داشت: در حوزه مباحث ايمني خودروها، همه آزمايش‌ها به صورت برخط در اختيار عموم قرار خواهد گرفت و در حوزه خدمات پس از فروش نيز تعميرگاه‌ها از سوي مردم رتبه‌بندي خواهند شد.

سخنگوي کميسون صنايع و معادن مجلس اضافه‌کرد:‌ در اين طرح مشوق‌هايي براي خودروسازان در مباحث داخلي‌سازي و ارتقاي کيفي و ايمني خودروها در نظر گرفته شده است.


عرضه خودرو در بورس
وي خاطرنشان‌کرد: در صورت تبديل شدن اين طرح به قانون، مقرر شده همه خودروهاي توليد داخل که تيراژي بيش از پنج هزار دستگاه در سال داشته باشند و همچنين خودروهاي وارداتي که طي يک سال ۵۰۰ دستگاه از آنها وارد کشور شود، مشمول عرضه در بورس باشند.

فيروزي با اشاره به التهابات شديد بازار خودرو طي ماه‌هاي گذشته، تاکيدکرد: بخشي از افزايش قيمت‌هاي موجود در بازار مربوط به قيمت‌گذاري از سوي دلال‌هاست، اين در حالي است که خريد و فروش خودرو در عمل به صفر رسيده است.

وي گفت: ‌عده‌اي نيز به قصد سرمايه‌گذاري و سود کردن، خودرو خريده و کنار گذاشته‌اند، اما مطابق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده اميد مي‌رود شاهد فروکش‌کردن قيمت‌ها در اين بازار تا سه هفته آينده باشيم.

سخنگوي کميسيون صنايع و معادن مجلس، «رزم‌حسيني» وزير جديد صنعت، معدن و تجارت را فردي مصمم توصيف کرد که در بدو ورود به اين وزارتخانه براي بازار خودرو و فولاد برنامه داشته و قصد مهار کردن التهابات آنها را دارد.


وي بيان‌داشت: ‌با اجرايي شدن برنامه مشترک وزارت صنعت و کميسيون صنايع و معادن مجلس، بين دو تا سه هفته آينده خبرهاي خوبي از حوزه هاي خودرو و فولاد خواهيم شنيد.

برخي موارد اين طرح، انجام شدني نيست
در اين پيوند، «امير جعفرپور» معاون دفتر خودرو و نيروي محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت روزچهارشنبه به ايرنا گفت: اکنون کارشناسان وزارتخانه و ساير کارشناسان صنعت خودرو در حال مذاکره با طراحان طرح مجلس هستند و با برگزاري سلسله جلساتي، به دنبال متعادل‌سازي اين طرح هستند.

وي توضيح ‌داد: برخي موارد موجود در اين طرح، انجام شدني نيست، ضمن اينکه بايد مواردي به آن اضافه شود.
جعفرپور با بيان اينکه هنوز جزييات اين طرح، جمع بندي نشده و نتيجه‌گيري نهايي انجام نشده، از ذکر توضيحات بيشتر در اين زمينه خودداري کرد.

پيش از اين، «اميرحسن کاکايي» استاد گروه مهندسي خودرو دانشگاه علم و صنعت در گفت وگو با ايرنا، يکي از نکات مثبت طرح ساماندهي صنعت خودرو را عرضه خودرو در بورس برشمرد، اما گفت: در بندهاي بعدي، شرط و شروطي براي همين گزينه قرار داده شده که مانع اجراي کامل آن مي‌شود.

وي ادامه‌داد: اين شروط فقط افراد جديدي را وارد بازي صنعت خودرو مي‌کند که مي‌توانند به اظهار نظر بپردازند و فقط هزينه هاي مالي را افزايش خواهد داد.

به گفته فعالان بازار، ‌اين روزها در بازار خودرو هيچ خبري نيست، معاملات به صفر رسيده و قيمت‌ها تنها روي کاغذ بالا و پايين مي‌شود.
در حالي که در عمل در بازار هيچ خريدار و فروشنده‌اي وجود ندارد، قيمت‌ها در شبکه‌هاي اجتماعي به‌طور مرتب بالا و پايين مي‌شود.
کارشناسان به افرادي که قصد خريد خودرو دارند توصيه مي‌کنند دست نگه دارند، زيرا احتمال پايين آمدن قيمت‌ها زياد است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره