نماد آخرین خبر

شروط ثبت نام خودرو تغییر می‌کند؟

منبع
خبرآنلاين
بروزرسانی
شروط ثبت نام خودرو تغییر می‌کند؟

خبرآنلاين/ شروط ثبت نام خودرو اين روزها مورد بحث بسياري از کارشناسان اين صنعت قرار گرفته است. موضوعي که بسياري را دچار مشکل مي کند.

ارديبهشت ماه امسال بود که براي سامان دادن به بازار خودرو وزارت صمت، شوراي رقابت، کميته خودرو و سازمان حمايت از مصرف کنندگان جلسه اي را برگزار کردند. در اين جلسه نظرات مختلفي براي برقراري آرامش چه در حاشيه بازار و چه کارخانه داده شد که در نهايت طرح اجرايي شدن قرعه کشي برنده اين کشمکش ها شد.

با وجود اينکه سال هاي گذشته نيز شاهد قرعه کشي براي خودرو بوديم، اما با توجه به اينکه در آن زمان ها اين قرعه کشي شک و شبهه هايي داشت، اين بار تصميم گرفته شد که قرعه کشي متفاوت باشد و بر اين اساس شروطي را نيز اعمال کردند.

در زمان اعلام قرعه کشي يکي از شروط اين بود که افراد براي ثبت نام موظف هستند که ۱۰ درصد مبلغ خودرو ثبت نامي را در ابتدا واريز کنند و در صورتي که فرد در قرعه کشي برنده نشد، مبلغ واريزي پس از گذشت مدت زماني به حساب شخص بازگردانده مي شود.  

اما اين شرط در ابتدا اعمال نشد و پس از مذاکرات و کشمکش ها لغو شد.  در اولين قرعه کشي شروطي که گذاشته شد بر اين اساس بود که، با هر کدملي فقط امکان ثبت‌نام و خريد يک دستگاه خودرو از خودروسازان وجود دارد. مشترياني که در ۳۶ ماه اخير اقدام به خريد خودرو از شرکت‌هاي خودروساز کرده‌اند، مجاز به ثبت نام نيستند. دارا بودن گواهينامه رانندگي براي خريداران الزامي است.

همچنين سن خريدار خودرو بايد بالاتر از ۱۸سال باشد و کد ملي، شماره تلفن همراه، مشخصات حساب بانکي، همه بايد متعلق به شخص ثبت‌نام‌کننده باشد. افراد نبايد پلاک خودرو فعال و نصب شده داشته باشند. خريدار خودرو، به هيچ عنوان حق فروش وکالتي خودرو را ندارد و خودروي فروخته شده قابل صلح نيست.

 چنانچه در راستي‌ آزمايي مراحل فروش، تکميل وجه، تحويل خودرو و حتي در بازه زماني پس از تحويل خودرو، مشخص شود که خريدار از ضوابط عدول کرده يا در فرآيند ثبت‌نام صداقت نداشته است، خودروي او توقيف و مطابق با قانون با آن برخورد مي‌شود.

هر خودروي صفر کيلومتري که در فرآيند تحويل مشتري قرار مي‌گيرد، حداکثر بايد ظرف مدت سه‌ ماه براي استفاده از گارانتي به نمايندگي‌هاي مجاز خدمات پس از فروش خودروسازان مراجعه کند. مشتريان بايد در ثبت شماره شبا خود در سايت فروش دقت کنند، چراکه مسئوليت ورود شماره شبا به صورت اشتباه و در نهايت برگشت پول به فرد ديگر بر عهده ثبت‌نام‌کننده است.

و در نهايت سند خودرو تا يکسال در رهن شرکت خودروساز باقي خواهد ماند. اين موارد جزو شروط اوليه براي برگزاري قرعه کشي خودرو بود اما اين شروط پايان ماجرا نبود و هر چه که مي گذشت شاهد تغيير در شروط ثبت نام بوديم.  

در دومين مرحله از قرعه کشي يک شرط جديد به اين قرعه کشي اضافه شد، آن هم اينکه براي متقاضي داراي پلاک فعال انتظامي (نصب برروي خودرو) براي خود يا هر يک از اعضاي خانواده، امکان ثبت نام ميسر نخواهد بود.

کساني که فاقد گواهينامه رانندگي يا داراي پلاک انتظامي فعال براي خود يا هريک ازاعضاي خانواده خود، باشند و در اين طرح ثبت نام کنند، ضمن کان لم يکن تلقي شدن ثبت نام تا ۳ سال امکان ثبت نام در کليه طرح‌هاي فروش آتي محصولات شرکت ايران خودرو را نخواهند داشت.

فعال شدن شرط پلاک فعال خانواده در قرعه کشي خودرو!

در اين رابطه مجيد باقري، قائم مقام گروه خودروسازي سايپا به شرايط فعلي ثبت نام خودرو و ايجاد تغييراتي در آن اشاره کرد و سپس اظهار کرد: در حال حاضر به خاطر شبهاتي که پيش از اين براي ثبت نام خودرو ايجاد شده بود و همچنين مي‌گفتند که عده‌اي براي ثبت نام خودرو از اينترنت پرسرعت استفاده کرده و حق ديگر افرادي که اين نوع اينترنت را ندارند ضايع مي‌شود يا حتي اشاره به اين موضوع که بخش قابل توجهي از ثبت نام کنندگان خودرو واسطه گرها هستند.

وي افزود: به همين منظور شرايط جديدي براي ثبت نام خودرو اعمال کرديم و مکانيزمي براي قرعه کشي خودروها در نظر گرفته شد تا مصرف کنندگان واقعي بتوانند در طرح فروش خودروسازان شرکت کنند، به شرطي که داراي حداقل ۱۸ سال سن و گواهينامه معتبر باشند و همچنين طي ۴۸ ماه گذشته هيچ خودرويي از شرکت‌هاي ايران خودرو و سايپا خريداري نکرده باشند.

باقري در ادامه صحبت‌هاي خود همچنين به محدوديت جديد براي ثبت نام خودرو اشاره کرد و در اين خصوص افزود که در حال حاضر طرح جديدي مطرح شده که از هر خانوار يک کد ملي مي‌تواند اقدام به ثبت نام خودرو کند.

اما مجدد بعد از گذشت مدتي اين طرح نيز لغو شد و شرط پلاک از شروط ثبت نام برداشته شد، اما در مقابل شرط ۱۰ درصد نيز اعمال شد، يعني از اين به بعد قرار است که هر فرد براي ثبت نام خودرو ۱۰ درصد از مبلغ خودرو را پرداخت کند.  

گزارش -

تغيير شرايط ثبت نام خودرو در قرعه کشي

در اين رابطه جعفر سرقيني سرپرست سابق وزارت صمت گفته بود: همه شرايط براي تحويل خودروها اعم از روش قرعه‌کشي براي توزيع خودرو و محدوديت‌ها براي ثبت‌نام در طرح‌هاي جديد فروش فوق‌العاده محصولات از مهرماه به بعد همچون روال سابق طرح‌هاي اجرا شده قبلي خواهد بود.

او بيان کرد: تنها يک شرط بر شروط قبلي اضافه شده است؛ اينکه متقاضيان ۱۰ درصد مبلغ خودرو را در زمان ثبت‌نام واريز کنند. اين تصميم براي اين گرفته شده است که وقتي مبلغي از متقاضي براي ثبت ‌نام دريافت نشود، تعداد ثبت‌نام‌ها زياد مي‌شود و مردم مي‌گويند " سنگ مفت، گنجشک مفت؛ فعلا ثبت ‌نام کنيم تا ببينيم چه پيش مي‌آيد".

سرقيني افزود: تفاوت ديگري هم که وجود خواهد داشت؛ اين است که منتخبان بايستي ظرف مدت ۷۲ ساعت پس از اعلام اسامي، مبلغ خودرو را تهيه و به حساب خودروساز واريز مي‌کردند، اما اکنون اين مهلت به ۱۲۰ ساعت (پنج روز) افزايش پيدا کرده است.

او در پاسخ به اينکه تکليف ۱۰ درصد واريز شده براي مشتريان برنده نشده، چه خواهد شد و چه مدت طول خواهد کشيد تا به حساب ثبت‌نام‌کننده باز گردد گفت: اين ۱۰ درصد را ما از مردم دريافت نمي‌کنيم؛ اين مبلغ از زمان ثبت ‌نام تا زمان اعلام منتخبان قرعه‌کشي در حساب واسط، در يک حساب بانکي به اسم فرد متقاضي خواهد ماند. در حقيقت اين مبلغ در حساب فرد بلوکه شده و قابل برداشت نخواهد بود و وارد حساب خودروساز نخواهد شد.

سرپرست وزارت صمت ادامه داد: همچنان حداکثر زمان تعيين شده براي تحويل ۱۵۰ هزار دستگاه خودروي مذکور يک تا سه ماه پس از ثبت‌نام قطعي متقاضيان خواهد بود. تعداد خودروهاي قابل عرضه بيشتر شده و ماهانه به طور متوسط ۲۵ هزار دستگاه خودرو (طي دو مرحله که احتمالا هر دو هفته يکبار خواهد بود) از انواع توليدات ايران‌خودرو و سايپا وارد سيستم فروش فوق‌العاده خواهد شد و منتخبان ظرف مدت يک تا سه ماه خودرو خود را تحويل خواهند گرفت.

حال با توجه به اينکه وزير جديد براي اين وزارت خانه معرفي شده است، بايد منتظر موند و ديد که شروط جديدي براي اين قرعه کشي در نظر گرفته خواهد شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar