نماد آخرین خبر

نشانه های خرابی پمپ بنزین خودرو چیست؟

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
نشانه های خرابی پمپ بنزین خودرو چیست؟

باشگاه خبرنگاران/ خرابي پمپ بنزين ماشين باعث مشکلات زيادي در زمان استفاده از خودرو مي‌شود، دانستن علائم آن به شما کمک مي‌کند تا مشکل ماشين خود را پيدا کنيد.
تقريباً تمام وسايل نقليه مدرن با موتور‌هاي احتراق داخلي به پمپ‌هاي سوخت مجهز هستند. پمپ سوخت يا همان پمپ بنزين وظيفه رساندن سوخت از مخزن بنزين به موتور را با فشار مناسب برعهده دارد.

با استارت زدن، پمپ سوخت فعال و تحت فشار قرار مي‌گيرد که در بعضي از اتومبيل‌ها اين عملکرد با صدا همراه است. البته لازم است بدانيد که هر صداي که از  باک بنزين شنيده مي شود، صدايي نيست که بتوانيد آن را عادي تلقي کرد.به همين دليل است که بايد هر از گاهي نسبت به تست و تشخيص خرابي پمپ بنزين خودرو اقدام کرد.

پمپ‌ سوخت در بيشتر وسايل نقليه مدرن برقي است و در مخزن سوخت نصب مي‌شود. با اين حال، برخي از وسايل نقليه مجهز به پمپ‌هاي سوخت خطي يا مکانيکي هستند.


به دليل اينکه پمپ بنزين جزء اصلي تامين کننده سوخت مورد نياز موتور محسوب مي شود،هر مشکلي که در آن ايجاد شود، رانندگي را دچار مشکل مي‌کند. معمولاً خرابي پمپ بنزين با نشانه هايي همراه است.

۱.شنيده شدن صداي ناله از مخزن سوخت: يکي از اولين علائم بروز مشکل در پمپ بنزين شنيده شدن صداي ناله از مخزن سوخت است. پمپ بنزين قديمي يا فرسوده ممکن است هنگام کار صداي ناله يا زوزه ايجاد کند.بيشتر پمپ‌هاي سوخت در حين کار طبيعي خود صداي آرام ايجاد مي‌کنند، با اين حال، شنيده شدن صداي مانند غر زدن از مخزن سوخت معمولاً نشانه بروز يک مشکل است. ممکن است در داخل سيستم، سوخت کافي نباشد ويا پمپ آسيب ديده يا سوخت آلوده باشد.

۲. مشکل در استارت زدن:علامت ديگري که معمولا خبر از خرابي پمپ بنزين خودرو مي‌دهد، مشکل در استارت زدن خودرو است. از آنجايي که پمپ بنزين خودرو در زمان استارت زدن کار مي‌کند، امکان فرسوده و تضعيف شدن آن بالا مي‌رود. پمپ سوخت ضعيف ممکن است بتواند امکان سوخت رساني را فراهم کند، اما سبب سخت استارت خوردن خودرو مي‌شود.

۳.پرش موتور:يکي از مهم‌ترين شاخصه‌هاي خرابي پمپ بنزين خودرو، پرش موتور است که اغلب در سرعت زياد رخ مي‌دهد. اگر در حال رانندگي در سرعت زياد متوجه پرش موتور شديد، احتمالا پمپ بنزين خراب شده که بايد نسبت به تعمير آن اقدام کنيد.

۴. متوقف شدن خودرو در دماي بالا:متوقف شدن خودرو ممکن است به دلايل مختلفي رخ دهد، اما هنگامي که آمپر، حرارت بالا را نشان مي‌دهد، حاکي از خرابي پمپ بنزين خودرو است.

۵.گاز بدون شتاب:اگر با فشردن پدال گاز، مسافت پيموده شده کم باشد،احتمالا پمپ بنزين خودرو خراب است. در اين حالت ممکن است سوپاپ داخل پمپ سوخت باز نشود و باعث ريختن سوخت بيشتر از حد لازم در سيستم موتور شود.


۶.اتومبيل روشن نمي‌شود:يکي ديگر از علائم خرابي پمپ بنزين خودرو، روشن نشدن اتومبيل است. اگر پمپ سوخت به طور کامل خراب شود  تا جايي که قادر به تامين سوخت کافي براي کار موتور نباشد، خودرو روشن نخواهد شد.در اين صورت با استارت زدن، خودروي شما مي لرزد، اما روشن نمي‌شود.روشن نشدن خودرو مي‌تواند دلايل ديگري هم داشته باشد که در اين صورت بايد به تعميرگاه مراجعه کنيد.

۷. از دست رفتن قدرت موتور: يکي ديگر از نشانه‌هاي وجود پمپ سوخت خراب و معيوب، از بين رفتن قدرت موتور هنگام فشار به وسايل نقليه است؛ مانند حرکت در سربالايي، سنگيني خودرو يا هنگام شتاب‌گيري. در اين حالت اگر پمپ معيوب باشد، هنگام افزايش درخواست سوخت در شرايط ويژه، نمي‌تواند عمليات سوخت‌رساني را به خوبي انجام دهد، لذا قدرت موتور کاهش مي‌يابد.

درست است که اغلب پمپ‌هاي بنزين خودرو به گونه‌اي ساخته و طراحي شده‌اند که براي مدت زمان طولاني کار کنند، اما با اين وجود ممکن است طي زمان دچار فرسودگي شده و از کار بيفتند. به همين دليل لازم است تا با بروز هرگونه از علائم خرابي پمپ بنزين خودرو، نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره