دنياي اقتصاد/ براساس آمارهاي منتشر شده توسط وزارت صمت در پايان هفتمين ماه از سال‌جاري توليد خودروهاي دوگانه‌سوز در کشور رشد بيش از ۷۵ درصدي را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است. بر اين اساس تا پايان مهر ماه امسال در مجموع ۱۵ هزار و ۳۲۲ دستگاه خودروي دوگانه‌سوز در شرکت‌هاي خودروساز توليد شده است.
در حالي شاهد رشد توليد دوگانه‌سوزها هستيم که يک سال پيش حول و حوش همين روزها دولت علاوه بر سهميه بندي بنزين، نرخ آن را نيز افزايش داد. امسال نيز با توجه به نزديک شدن به آذرماه و موعد ارائه لايحه بودجه از سوي دولت به مجلس مباحثي  درباره افزايش دوباره نرخ بنزين به گوش مي‌رسد هر چند نمايندگان مجلس به خصوص اعضاي کميسيون انرژي (کميسيون تخصصي در ارتباط با تعيين وضعيت بنزين) هر گونه افزايش نرخ بنزين را تکذيب کرده و اعلام کردند چنين طرحي در دستورکار کميسيون انرژي قرار ندارد.

با توجه به اينکه بسياري از کارشناسان معتقدند نرخ بنزين در کشور فاصله زيادي با نرخ واقعي دارد بايد منتظر ماند و ديد آيا دولت در لايحه بودجه سال آينده در رديف‌هاي درآمدي خود درآمدي از محل افزايش نرخ بنزين براي خود تعريف خواهد کرد يا همچنان نرخ بنزين را در سال آينده منطبق با نرخ فعلي در نظر خواهد گرفت. هر چه هست سهميه بندي بنزين و همچنين افزايش نرخ آن طي سال گذشته سبب شد تا بار ديگر مصرف کنندگان توجه ويژه‌اي به محصولات دوگانه‌سوز پيدا کنند. سنگين شدن کفه تقاضا براي محصولات دوگانه‌سوز خود عاملي شد تا بار ديگر مديران ارشد شرکت‌هاي خودروساز توليد محصولات دوگانه‌سوز را در برنامه‌هاي توليد خود لحاظ کنند.

البته چالش‌هايي در مسير تامين قطعات مورد نياز براي توليد خودروهاي دوگانه‌سوز گريبان مديران خودروساز را گرفته و همين مساله سبب شده تا خودروسازان کشور مسير همواري پيش رو نداشته باشند. با توجه به اين مساله رشد بيش از ۷۵ درصدي توليد خودروهاي دوگانه‌سوز در کشور بيش از آنکه ناشي از مسير هموار توليد اين نوع از محصولات باشد ناشي از پايين بودن تعداد توليد در سال گذشته است.

براساس آمارهاي منتشر شده در شرايط فعلي ايران خودرو به تنهايي بار توليد محصولات دوگانه‌سوز را به دوش مي‌کشد و ديگر خودروساز کشور يعني سايپا سهمي در توليد محصولات دوگانه‌سوز ندارد.ايران خودرويي‌ها در حال حاضر پژو ۴۰۵ را در سايت خراسان، سمند را در سايت تبريز و پژو پارس را در سايت خودروسازي فردا (سايت مستقر در استان سمنان) به‌صورت دوگانه‌سوز توليد مي‌کنند. در ميان اين سه محصول، بيشترين توليد مربوط به پژو ۴۰۵ است،به‌طوري‌که سايت شرقي ايران خودرو تا پايان مهرماه سال‌جاري در مجموع ۷ هزار و ۳۸۰ دستگاه از اين خودرو را توليد کرده است.توليد اين تعداد خودرو در قياس با ميزان توليد سال گذشته سايت خراسان اين خودروساز از رشد بيش از ۴۹ درصدي حکايت دارد.

در سايت شمال غربي ايران خودرو نيز تا پايان هفتمين ماه از سال ۹۹ در مجموع ۶ هزار و ۲۷۹ دستگاه سمند دوگانه‌سوز توليد شده است که توليد اين تعداد خودرو رشدي بيش از ۳۲۱ درصدي را نشان مي‌دهد.در حالي که توليد پژو ۴۰۵ و سمند با رشد همراه بوده اما توليد پژو پارس دوگانه‌سوز در سايت سمنان افت را تجربه کرده است.

اين سايت خودروساز تا پايان مهر امسال تنها توانسته توليد هزار و ۶۶۳ دستگاه از اين محصول را نهايي کند. اين ميزان توليد در سال‌جاري در قياس با توليد سال گذشته از افت بيش از ۲۷ درصدي حکايت دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar