چرخان/ حدود يک ماه پيش بود که تصاوير جاسوسي از مراحل آزمون اسپورتيج جديد 2022 لو رفته و در رسانه‌ها منتشرشده بود که نشان مي‌دهد شرکت خودروسازي کيا (KIA) مشغول توسعه‌ي نسل جديد خودروي شاسي‌بلند کامپکت (Compact SUV) معروف خود يعني اسپورتيج (Sportage) است. اما اين بار گويا جزييات جديدي از استوديو طراحي کيا منتشرشده است که تا حدودي استايل و ظاهر نسل پنجم کيا اسپورتيج را براي ما نمايان مي‌سازد که در همين ابتدا بگوييم که شاهد تغييرات بسيار گسترده‌اي در طراحي اين خودرو هستيم.

اما در همين ابتداي کار و پيش از شروع معرفي اين خودرو بايد بگويم که اين خودرو يعني اسپورتيج جديد 2022 با رقباي قدري که در زير اشاره‌شده است بايد رقابت کند:

تويوتا راو 4
هيونداي توسان
مزدا CX5
هوندا CRV
نيسان ايکس تريل
 
با توجه به اينکه رندرهاي گرافيکي بر پايه‌ عکس مخفي واقعي خودرو ساخته‌شده است بنابراين اين رندها بايد بسيار شبيه و دقيق به طراحي اسپورتيج 2022 داشته باشد. در طراحي خودروي جديد کيا، منحني‌هاي نرم بدنه که در نسل چهارم اين خودرو استفاده‌شده بودند جاي خود را به خطوط کمي شکسته‌تر و تند تيز داده‌اند. علاوه بر اين در طراحي از جلوپنجره‌ي بزرگي استفاده‌شده است که اين جلوپنجره در ترکيب با چراغ‌هاي LED که بسيار خاص و زيبا طراحي‌شده‌اند، به خشن‌تر شدن و زيبايي اين خودرو بسيار کمک کرده است و با فيس بسيار زيباتري نسبت به نسل قبلي اين خودرو روبه‌رو هستيم.

اما پيش‌بيني مي‌شود استيل کلي اسپورتيج جديد در نماي جانبي بسيار شبيه به نسل جديد توسان باشد اما طراحي آن همانند توسان پر از اغراق نخواهد بود. خطوط بدنه اسپورتيج 2022 نرم‌تر و ساده‌تر بوده و تأکيد کمتري روي قوس‌هاي چرخ وجود خواهد داشت. البته درست همانند توسان، اسپورتيج جديد از خط سقف خميده در عقب بهره خواهد برد. ازنظر ابعاد کلي اين کراس اوور کره‌اي کمي بزرگ‌تر از نسل قبلي خود خواهد بود تا فضاي بيشتري در کابين ايجاد شود. چيزي که به‌صورت قطعي مي‌توان بيان کرد اين است که آينه‌بغل‌هاي اين خودرو بجاي قرار گرفتن در پايه ستون‌هاي A اندکي پايين‌تر و روي درب‌ها قرار خواهند داشت.

>> مشخصات فني
طبق اطلاعات منتشرشده، پيشرانه‌ي اسپورتيج 2022 به منطقه‌ي عرضه آن بستگي دارد براي مثال سفارش مدل‌هاي اروپايي از موتور 1.6 ليتري توربوشارژر بهره مي‌برند علاوه بر اينکه مدل هيبريدي هم در دسترس خواهد بود. اما در آمريکا و خاورميانه موتور استاندارد کيا اسپورتيج 2022 يک موتور 2.5 ليتري چهار سيلندر با تزريق مستقيم مي‌باشد که مي‌تواند 190 اسب بخار قدرت و 260 نيوتن‌متر گشتاور را توليد مي‌کند. تمام اين قدرت از طريق يک جعبه‌دنده‌ي خودکار 8 سرعته به چهارچرخ (AWD) اين خودرو مي‌شود. همچنين پيش‌بيني مي‌شود نسخه قوي‌تر اين خودرو که اسپورتيج جي‌تي (Sportage GT) نام دارد با خروجي 250 تا 300 اسب بخار هم عرضه شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar