چرخان/ چندي پيش بود که شرکت سايپا پس از گذشت حدود چهار سال از عرضه نسخه اوليه ساينا، نسخه جديد ساينا را براي عرضه در سال جديد، در نظر گرفت. اما اکنون تصاويري از نمونه نهايي توليد شده توسط شرکت پارس خودرو، بدستمان رسيده که گويا قرار است در آينده اي نزديک، به مشتريان تحويل داده شود.

 ساينا S بر اساس پلتفرم و اصول سازه X200 سايپا طراحي شده و نسبت به ساينا EX برخي تفاوتهايي دارد. اين خودرو در بخش ظاهري با برخي ويژگي هاي جديد همراه شده و برخي قطعات آن نيز نسبت به گذشته تغيير کرده است. ساينا S در بخش طراحي جلو، عقب و … متفاوت از ساينا معمولي است که سعي شده تا ويژگي جديدي به شمايل اين خودرو کلاس B اضافه شود. ساينا فيس ليفت در مقايسه با ساينا دستي EX، تغييراتي مانند غربليک فرمان، افزوده شدن سنسور نور و چراغ روز، تغيير طراحي آمپر، تغيير طراحي سپر عقب و جلو، تغيير طراحي چراغ عقب و … را به خود ديده است.

 باتوجه به تغييرات ظاهري ساينا اس، اما همچنان از موتور 1.5 ليتري تنفس طبيعي و در عين حال 8 سوپاپه بهره برده که با اتصال به گيربکس 5سرعته دستي، توانايي توليد 87 اسب بخار، قدرت و 128 نيوتن متر، گشتاور را دارد. البته اين موتور، اکنون به سامانه زمان بندي هوشمند مجهز شده است.

در بحث ظاهري ساينا S نسبت به ساينا EX تغييراتي را به شرح زير داشته است:
1- جلو پنچره کرومي جديد
2- سپر جلوي جديد
3- اضافه شدن چراغ روشنايي روز (Day Light)
4- سپر عقب جديد
5- ديفيوزر جديد عقب
6- چراغ هاي عقب جديد
7- الگوي جديد درب صندوق عقب
8- غربيلک فرمان جديد با طرح D
9- دسته دنده جديد

 اما باتوجه به اجباري شدن استانداردهاي 85گانه، ساينا S با ويژگي جديد و منطبق با استانداردهاي روز ايران توليد خواهد شد. اضافه شدن چراغ روشنايي روز به اين سدان سايپا از جمله تغييرات مطابق با استانداردهاي جديد است. استاندارد محافظت از عابر پياده، نشانگر تعويض دنده (GSI)، هشدار کمربند ايمني راننده، صندلي هاي عقب با استاندارد ISOFIX، سامانه مديريت و نظارت عملياتي بر خودرو (BCM) از جمله استانداردهايي است که در ساينا S وجود دارد و باعث شده تا اين خودروي سايپا در سطح بالايي از استانداردهاي سدان هاي کلاس B قرار بگيرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar