باشگاه خبرنگاران/ موتورسيکلت با برخورداري از ويژگي‌هايي جذاب، در صورت بي توجهي به اصول ايمني و استفاده ناصحيح مي‌تواند به وسيله‌اي خطرناک تبديل شود.
رانندگي با موتورسيکلت نيازمند آمادگي جسماني، مهارت کافي و تمرکر است که بدون رعايت آن ها، رانندگي ايمن امکان پذير نيست.

موتورسوار به دليل استفاده از تمامي اعضاي بدن در رانندگي به ويژه دست و پا در اهرم‌هاي کنترلي، بايد از سلامت جسماني مناسب بهره‌مند باشد. داشتن اعضاي سالم، در کنترل وسيله نقليه اهميت ويژه‌اي دارد.موتورسواران دست کم بايد به کلاه ايمني، کاپشن، شلوار مناسب، دستکش و چکمه مجهزه باشند. هر کدام از اين موارد، به حفاظت بخشي از بدن کمک مي‌کنند.

موتورسيکلت با برخورداري از ويژگي هايي نظير سرعت، قدرت مانور بالا، جمع و جور بودن، ارزاني نسبت به خودرو، کم دردسر بودن، قابليت حرکت در مسيرهاي خاص نسبت به خودرو و دوچرخه طرفداران زيادي دارد، اما همين وسيله نقليه جذاب در صورت بي توجهي به اصول ايمني و استفاده ناصحيح مي تواند به وسيله اي خطرناک و تنفر آميز تبديل شود.

سوالي که به وجود مي آيد اين است که هدف از استفاده از تجهيزات حفاظتي براي موتورسواران چيست؟. يکي از تجهيزات حفاظتي استفاده از لباس ايمني با رنگ مناسب است. استفاده از رنگ‌هاي روشن و نوار‌هاي بازتابنده باعث مي‌شود موتورسواران بيشتر در معرض ديد ساير رانندگان مانند رانندگان کاميون و حتي عابران پياده قرار گيرند. باد شديد مي‌تواند سواري طولاني را غيرقابل تحمل يا خطرناک کند.

اقلام خاص موتورسواري چيست؟
کلاه ايمني تمام رخ: کلاه ايمني تمام رخ بيشترين محافظت را از سر دارد. سي و پنج درصد از کل تصادفات تأثير عمده‌اي بر روي نوار چانه دارد. برخي از سايت‌هاي آموزش موتور سيکلت استفاده از کلاه ايمني نيمه را به دليل آسيب ديدگي قابل پيشگيري که توسط موتورسواراني پوشيده اند، ممنوع کرده اند. براي اطمينان از تناسب مناسب توصيه مي‌شود قبل از خريد آن را روي سر امتحان کنيد، اندازه يا شکل کلاه ايمني اشتباه لذت سواري شما را کاهش داده و حاشيه ايمني شما را کاهش مي‌دهد.

دستکش: دستکش بايد به طور خاص براي موتورسواري طراحي شود که معمولاً از چرم، کوردورا، يا کولار يا برخي از ترکيبات ساخته مي‌شود. برخي از آن‌ها شامل محافظ بند انگشت فيبر کربن يا اشکال ديگر بالشتک سفت و سخت است.

دستکش‌هايي که به طور خاص براي استفاده از موتور سيکلت طراحي شده اند، انگشتان آن‌ها کمي خميده است و درز‌ها روي سطوح بيروني است تا به موتورسوار اجازه دهد کنترل خود را بر روي دسته‌ها و اهرم‌هاي کلاچ و ترمز حفظ کند. برخي از دستکش‌ها از مچ دست نيز محافظت مي‌کنند.

کت: به طور کلي از چرم، نايلون بالستيک، کوردورا، کولار يا مواد مصنوعي ديگر ساخته مي‌شود. بيشتر کت‌ها شامل روکش مخصوص آرنج، ستون فقرات و شانه‌ها است. فناوري سيستم کيسه هوا اکنون در کت‌ها و جليقه‌ها براي محافظت از حوادث و محافظت در برابر ضربه براي سواران و قرص‌ها موجود است.

 در زير کاپشن‌ مي‌توان از محافظ‌هاي پشت و سينه استفاده کرد.بهترين و به صرفه‌ترين انتخاب براي موتورسيکلت سواري، در طولاني مدت، استفاده از کتي است که زره پوش و براي سه فصل مناسب باشد و هنگام سوار شدن در زير باران ، شما را خشک نگه دارد. براي بارش شديد باران يک کت و شلوار باراني بخريد و آن را زير صندلي دستي نگه داريد.

شلوار: شلوار نيز از همان مواد کاپشن ساخته شده است که از زانو و پهلو‌ها محافظت مي کند.

چکمه‌ها:چکمه شامل تقويت کننده و کلاهک‌هاي پلاستيکي روي مچ پا مي شود. چکمه‌هايي که براي موتورسواران طراحي مي‌شوند اغلب داراي محافظ انگشتان پا از جنس فولاد هستند. چکمه‌ها بايد داراي يک کف لاستيکي باشند (در مقابل چرم يا ساير مواد با انعطاف پذيري کمتر). با وجود مقاومت و محافظت، اکثر چکمه‌ها سبک وزن و حتي برخي  داراي آبکاري تيتانيوم هستند.

عينک محافظ يا کلاه ايمني: محافظت از چشم در زمان موتور سيکلت سواري از اهميت بالايي برخوردار است، ورود يک حشره يا يک سنگ ريزه به چشم آسيب قابل توجهي وارد مي کند. چنين اتفاقي باعث مي شود راکب موتور سيکلت تعادل خود را از دست بدهد.

محافظ گوش:در زمان موتورسواري صداي قابل توجهي شنيده مي شود. محافظ گوش به محافظت در برابر آسيب شنوايي در زمان موتور سيکلت سواري کمک مي‌کند.

جليقه:جليقه‌هايي با مواد بازتابنده نور توليد مي شود که در زمان موتور سيکلت سواري در شب مي‌توان روي کت‌ها پوشيد که احتمال ديده شدن را افزايش مي دهد و به رانندگان اجازه دهند سرعت و موقعيت سواران را در تاريکي تشخيص دهند.

موتورسواران براي محافظت در برابر صدمات ناشي از سقوط و برخورد با ديگر راکبان و موتورها، برخورد به موانع مسير از زره پوش‌هاي پلاستيکي استفاده مي‌کنند. اين نوع زره پشت و قفسه سينه مي‌پوشاند.دستکش‌، کت‌، شلوار‌ و چکمه‌ از پلاستيک سخت توليد مي شود تا اطمينان حاصل شود که وقتي موتورسوار با زمين برخورد مي کند، آسيب نمي بيند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar