اسب بخار/ کمپانی فرانسوی «رنو» به تازگی از کانسپت کراس اوور کوچک خود پرده برداشته است که “Kiger” نام دارد و به زودی به سبد محصولات رنو اضافه خواهد شد.

اگر خودروهای ۲۰ سال پیش را بررسی کنید متوجه می شوید آن چه در آن زمان به عنوان یک خودروی متوسط شناخته می شد حالا به عنوان خودرویی کامپکت در نظر گرفته می شود. این بدان معناست که خودروها نسل به نسل در حال بزرگ تر شدن هستند و این اتفاقی است که در تمام سگمنت ها می بینیم. تعداد خودروهایی که در رده خودروهای کوچک قرار دارند روز به روز کم تر می شود اما این خودروها هنوز طرف‌دار دارند.

 
در کشور ژاپن خودروهایی که طول کم تر از ۳٫۴ متر دارند شامل تخفیف های بیمه و مالیات می شوند. برای مثال، خرید «سوزوکی جیمنی» در ژاپن شامل این تخفیف ها می شود. البته این خودرو در ژاپن در نسخه کوچک تر به فروش می رسد. در هند هم خودروهای با طول کم تر از ۴ متر شامل تخفیفات مالیاتی می شوند و این باعث شده سگمنت کامپکت در این کشور بسیار پرطرف‌دار باشد.

 
نزدیک به یک ماه پیش بود که کمپانی ژاپنی «نیسان» از کراس اوور کوچک خود با نام «مگنایت» پرده برداشت و حالا رنو از کانسپت کراس اوور کوچک خود پرده برداشته است که در همان رده قرار می گیرد. گرچه این جا با یک کانسپت طرف هستیم اما کمپانی تأکید کرده است که نسخه تولیدی بسیار نزدیک به همین کانسپت خواهد بود. احتمالاً در این نسخه رینگ های ۱۹ اینچی حذف خواهند شد و خطوط سبزرنگ و بزرگ‌نمایی در طراحی چراغ ها تغییر پیدا می کنند و به جز این موارد احتمالاً نسخه تولیدی مشابه همین کانسپت باشد.

 
با تولید رنو Kiger این خودرو بالاتر از مدل «کویید» در بازار هند قرار می گیرد. رنو در بازار هند با مدل هایی مثل «داستر»، «کویید» و مینی ون تریبر فروش خوبی را تجربه می کند و با معرفی Kiger به نظر می رسد بتواند این فروش خوب را ادامه دهد. کمپانی در مورد کانسپت Kiger می گوید این خودرو ۸۰ درصد نمونه تولیدی را در ظاهر دارد و احتمالاً این خودرو با کمی ساده سازی در بدنه به بازار خواهد آمد.

 
 
تصاویر رسمی از کابین Kiger هنوز منتشر نشده است، اما انتظار می رود ظاهر کابین شباهت های زیادی به «تریبر» داشته باشد. رنو Kiger بر مبنای پلتفرم CMF-A+ ساخته می شود، همان پلتفرمی که در تولید «مگنایت» استفاده شده بود. از خصوصیات این پلتفرم فاصله مناسب ۲۱۰ میلی متری از سطح زمین است که باعث می شود این خودرو برای بازار هدف اصلی خود یعنی بازار هند بسیار مناسب به نظر برسد.

 
از آن جا که این خودرو پلتفرم مشترکی با مگنایت دارد، پس جای تعجب نیست که نسخه پایه Kiger به پیشرانه ۱ لیتر تنفس طبیعی، که توان تولید ۷۲ اسب بخار قدرت را دارد، مجهز باشد. قدرت در این نسخه توسط جعبه دنده ۵ سرعته دستی به چرخ های جلو منتقل می شود. نسخه قوی تر Kiger موتور ۱ لیتری توربو خواهد داشت که این پیشرانه قدرت ۹۵ اسب بخاری را دارد و انتقال قدرت از طریق جعبه دنده ۵ سرعته دستی و یا CVT به چرخ ها امکان پذیر است.

همانند مدل مگنایت، رنو Kiger تنها برای بازار هند معرفی نشده است و احتمالاً پس از هند به بازارهای دیگر هم ورود خواهد کرد

رنو Kiger چه مشخصات فنی‌ای دارد؟نسخه پایه Kiger به پیشرانه ۱ لیتر تنفس طبیعی، که توان تولید ۷۲ اسب بخار قدرت را دارد، مجهز است. قدرت در این نسخه توسط جعبه دنده ۵ سرعته دستی به چرخ های جلو منتقل می شود. نسخه قوی تر Kiger موتور ۱ لیتری توربو خواهد داشت که این پیشرانه قدرت ۹۵ اسب بخاری را دارد و انتقال قدرت از طریق جعبه دنده ۵ سرعته دستی و یا CVT به چرخ ها امکان پذیر است.
رنو Kiger چه خصوصیات مشترکی با نیسان مگنایت دارد؟این دو خودرو براساس همکاری های مشترک رنو و نیسان براساس پلتفرمی یکسان ساخته شده اند و علاوه بر قرارگیری در یک کلاس، خصوصیات فنی یکسانی نیز دارند.
رنو Kiger در چه بازارهایی به فروش خواهد رسید؟همانند مدل مگنایت، رنو Kiger تنها برای بازار هند معرفی نشده است و احتمالاً پس از هند به بازارهای دیگر هم ورود خواهد کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar