سایپا نیوز/ آمریکایی ها خیلی دیرتر از اروپایی ها،‌ ایده گذار از خودروهای بنزینی به برقی را دنبال کرده اند.

نظرسنجی ها از نسل جوان نشان می دهد که اکثریت جوانان از بنزین فاصله می گیرند و به خرید خودروهای برقی علاقه بیشتر نشان می دهند.

بخشی از برنامه بلندپروازانه دولت جدید در آمریکا، تخصص منابع بیشتر به زیرساختها و گذار هر چه سریع تر به خودروهای بنزینی است. این تغییر در ماه های اخیر سرعت بیشتری به خود گرفته است.

در حال حاضر کمتر از 2 درصد از خودروهای در حال تردد در جاده ها و خیابان ها برقی هستند. به طور کلی قیمت اولیه خودروهای برقی از همتاهای بنزینی خود بسیار گران تر هستند اما زمانی که هزینه های 5 سال نگهداری از خودرو محاسبه می شود، تا حدودی بخشی از این گرانی جبران می شود. تحقیقات جدید هم نشان می دهد تعداد بیشتری از مردم از ایده گذار به خودورهای برقی استقبال می کنند.

زک سایمنز Zak Simmons از کاروانا Carvana می گوید: «اکثر کسانی که از خودروهای برقی فاصله می گرفتند این موضوع را پشت سر گذاشته اند چون به تدریج خودروهای برقی ارزان تر می شوند و عمر این خودروها بیشتر از خودروهای بنزینی است.»

در نظرسنجی اخیری که کانزومر ریپورتس Consumer Reports انجام داده است،‌ 40 درصد از پاسخ دهندگان گفته اند که بالاخره روزی می رسد که آنها هم خودروی برقی بخرند. در بین جوان تر ها که در آمریکا به آنها نسل هزاره millennial می گویند، این رقم خیلی خیره کننده تر است: 78 درصد از جوانان نسل هزاره،‌ تصمیم دارند خودروی برقی داشته باشند.

بر اساس برنامه بلندپروازانه جو بایدن، 174 میلیارد دلار به انواعی از مشوق ها از جمله معافیت های مالیاتی اختصاص یافته تا مردم را به سمت خرید خودروهای برقی تشویق کند. این برنامه به دنبال آن است که تا سال 2030 حداقل 500 هزار دستگاه از خودروهای فروخته شده، خودروی برقی باشد.

خودروسازان هم در سال های اخیر، تغییر رویه داده اند و خود را برای افزایش تولید خودروهای برقی آماده می کنند. جنرال موتورز تا سال 2025 قرار است 30 مدل جدید خودروی برقی به بازار معرفی کند و تا سال 2035 همه محصولاتش به خودروهای برقی اختصاص یابد.

الیسون گره گوار Allison Gregoire ‌ از مؤسسه جورجیا پاور می گوید: «حالا دیگر انواعی از وانت ها، خودروهای شاسی بلند کوچک و بزرگ برای انواعی از سبک های زندگی و نیازهای خانواده وفق پیدا کرده اند.»

زک سایمونز می گوید: «چون خودروهای برقی قطعات کمتر وبازدهی بالاتری دارد، هزینه های نگهداری خودروهای برقی به مراتب کمتر از خودروهای بنزینی است.»

بر اساس وزارت انرژی ایالات متحده،‌ در حال حاضر در سرتاسر این کشور بیش از 40 هزار ایستگاه شارژ خودرو ایجاد شده است.

در ایالات متحده ایالت جورجیا مقام ششم را از نظر جایگاه های شارژ سریع دارد و «ائتلاف بزرگراه برقی» Electric Highway Coalition در این ایالت در حال ایجاد 50 ایستگاه شارژ سریع دیگر با سرمایه گذاری 6 میلیون دلاری است. «گره گوار» می گوید: «حالا دیگر در کنار سوپرمارکت ها، پارکینگ های طبقاتی، جایگاه های بنزین، برگر فروشی ها و سایر فست فودها جایگاه شارژ سریع خودروهای برقی نصب شده است.» همین عوامل گذار به خودروهای برقی را تسریع خواهد کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar