مهر/ هرچند بازار خودرو تعطيل است اما خريد و فروش کم و بيش در حال انجام است؛ اما بيشتر خريداران به دليل تغيير نرخ ارز و انتشار اخبار ضد و نقيض از مذاکرات، منتظر کاهش قيمت ها هستند.

اگرچه از حدود ۱۰ روز پيش، کليه مشاغل و اصناف (به جز گروه شغلي يک) تعطيل هستند اما خريد و فروش خودرو هر چند کم اما به قوت خود باقي است و در حال حاضر آنچه که نرخ خودرو را تعيين مي‌کند نه معاملات کف بازار بلکه سليقه صاحبان وبسايت‌هاست اما با اين حال با توجه به کاهش نسبي نرخ ارز و تأثير مستقيم اين مؤلفه بر قيمت خودرو و انتشار اخبار ضد و نقيض از مذاکرات برجام، بررسي‌ها نشان مي‌دهد که قيمت خودرو روند نزولي به خود گرفته است؛ به عنوان نمونه پژو ۲۰۶ تيپ ۲ در تاريخ ۲۸ فروردين ماه ۲۰۹ ميليون تومان بود اما امروز بين ۲۰۲ تا ۲۰۵ ميليون تومان قيمت خورده است.

همچنين پژو ۲۰۶ تيپ ۵ با کاهش حدود ۴ ميليون توماني بين ۲۵۳ تا ۲۵۵ ميليون تومان، پژو ۲۰۶ صندوق دار نيز با کاهش يک ميليون توماني ۲۶۸ ميليون تومان، پژو ۴۰۵ بدون تغيير قيمت ۱۸۷ ميليون تومان، کوئيک دنده‌اي با کاهش حدود ۴ ميليون توماني ۱۴۷ ميليون تومان، دنا معمولي ۲۷۰ ميليون تومان، سمند LX با ۳ ميليون تومان کاهش ۱۹۰ ميليون تومان، پژو پارس (ساده) با يک ميليون تومان کاهش ۲۲۵ ميليون تومان و رانا بدون تغيير قيمت ۲۰۶ ميليون تومان قيمت خورده است.

تيبا صندوق دار نيز با کاهش ۲ ميليون توماني ۱۲۸ ميليون تومان، تيبا هاچ بک بدون تغيير نرخ ۱۳۶ ميليون تومان، سايپا ۱۱۱ با کاهش ۴ ميليون توماني ۱۲۶ ميليون تومان، سايپا ۱۳۱ يا کاهش ۳ ميليون توماني بين ۱۱۰ تا ۱۱۱ ميليون تومان و ساينا بدون تغيير قيمت ۱۴۶ ميليون تومان قيمت خورده است.


بازار سردرگم است
يکي از فعالان بازار خودرو مي‌گويد: اگرچه بازار تعطيل بوده و البته از ابتداي سال نيز خريد و فروش چنداني در بازار انجام نشده است اما ثبات و کاهش تقريبي نرخ ارز باعث تثبيت نسبي قيمت بسياري از مدل‌هاي خودرو و کاهش حدود ۵ ميليون توماني قيمت برخي از خودروها شده است.

وي با بيان اينکه قيمت خودرو حباب دارد، مي‌گويد: در بازار خودرو همه منتظر دريافت اخبار جديد هستند چه خريداران و چه فروشندگان؛ از اين رو مي‌توان گفت سردرگمي و رکود دو مشخصه فعلي بازار است.

بازار خودرو طي ۳۵ روزي که از سال ۱۴۰۰ گذشته، فراز و فرود قيمتي را تجربه کرده است؛ پس از تعطيلات نوروز و زماني که بازار هنوز شکل رسمي به خود نگرفته بود پس از صحبت‌هاي رئيس شوراي رقابت مبني بر تصميم اين شورا براي افزايش قيمت کارخانه‌اي خودروها در بهار امسال، قيمت‌ها در بازار آزاد حتي تا ۲۰ ميليون تومان هم افزايش يافت و نرخ‌ها صعودي شد.

به اعتقاد فعالان بازار خودرو، اين بازار تحت تأثير مستقيم نرخ ارز و اخبار است و زماني که اتفاقي در يکي از اين دو بخش مي‌افتد، نرخ‌ها در بازار به سرعت تغيير مي‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar