خودروکار/ شايد براي خيلي از شما سوال پيش آمده باشد که چرا بعضي از خودروهاي جديد مجهز به نوعي از چراغها به نام چراغ هاي روشنايي در روز هستند.

در حال حاضر شرکت هاي مختلف در معرفي و رونمايي از خودروهايشان تاکيد زيادي دارند که خودرو مجهز به اين نوع تکنولوژي باشد البته استفاده از اين چراغ ها از سال هاي قبل در کشورهايي همچون آمريکا،آلمان و انگليس مورد استفاده قرار مي گرفت.

در کشوري همچون آمريکا که يکي از بازارهاي بزرگ خودرو جهان به شمار ميرود و قوانين سفت و سختي براي عبور و مرور خودروها دارد امتيازهاي خوبي به خودروهايي که از اين نوع چراغها استفاده مي کنند، مي دهد.

براي نمونه اگر خودرويي از اين نوع چراغ ها يا از سيستمي استفاده کند که به محض روشن شدن خودرو چراغهاي نور پايين و يا چراغ هاي مخصوصي که براي استفاده در روز هستند را روشن کند هزينه بيمه کمتري را دريافت مي کند.

حتما به خودتان مي گويد روشن بودن چراغ خودرو در روز چه فايده اي دارد؟ در جواب اين سوال بهتر است بدانيد که استفاده کردن از اين چراغها در روز براي جلب توجه عابران پياده و يا راننده هاي عبوري مي باشد نه خود راننده خودرو !! اگر به اين مسئله توجه کنيم متوجه اهميت اين چراغها ميشويم.

اگر در خيابانهاي شهر به ماشين هاي که از اين نوع چراغها استفاده مي کنند توجه کرده باشيد حتما متوجه شديد که چگونه توجه شما را به خود جلب ميکنند و اين همان چيزي است که طراح هاي اين نوع چراغها دنبالش هستند.

يعني جلب توجه عابر پياده و راننده هاي ديگر به خودروي در حال عبور و رعايت کردن مسائل ايمني و فاصله با خودروي مورد نظر. البته روشن بودن اجباري چراغها از ده هاي قبل در کشورهايي همچون سوئد اجرا شده است و علت آن مه آلود بودن بيشتر مناطق اين کشورها در بيشتر روزهاي سال است.

البته در اين کشورها که در سال هاي قبل از چراغهاي LED استفاده نمي شد، چراغ هاي جلو به محض روشن شدن خودرو به صورت خودکار روشن مي شد.

تحقيقات نشان داده است که استفاده از چراغ هاي روشنايي در روز مي تواند تصادف هايي که به علت عدم توجه راننده ها به خودروهاي عبوري است را تا اندازه زيادي کاهش دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar