اسب بخار/ سیستم تعلیق خودرو از آن دست سیستم های مهم و حیاتی در خودروست که افزون بر به ارمغان آوردن راحتی و پایداری راننده و سرنشینان دارای قطعاتی حساس است که در صورت استفاده ناصحیح و مراقبت نکردن می تواند حوادث جبران ناپذیری را ایجاد کند. با رعایت چند نکته ساده می توان هم عمر این مجموعه را افزایش داد و هم از ایجاد حادثه و هزینه های گزاف جلوگیری کرد.

سیستم تعلیق خودرو متشکل از تعداد اجزای زیادی است که با توجه به نوع خودرو و کاربری آن قطعاتی در آن ها مشترک و قطعاتی خاص همان خودروست، اما همه آن ها از اصول مشترکی پیروی می کنند که در نهایت، باعث می شود که داشتن یک فرهنگ رانندگی صحیح و مراقبت اصولی این قطعات را برای کارکردهای بالا هم زنده نگهدارد.

در این مقاله قصد معرفی اجزای سیستم تعلیق را نداریم، بنابراین فهرست وار به نکاتی اشاره می کنیم که به شما در حفظ این مجموعه کمک شایانی می کند.


فرهنگ رانندگی صحیح
اولین و شاید مؤثرترین نکته در حفظ نه تنها مجموعه تعلیق بلکه خودرو شما فرهنگ رانندگی صحیح است. همواره به یاد داشته باشید که شما راننده مسابقات نیستید و خیابان هم پیست اتومبیل‌رانی نیست. شما حتماً باید حق تقدم و قوانین زندگی اجتماعی و شهری را رعایت کنید و اصول ایمنی نیز در برخورد با سایر شهروندان باید اولویت شما باشد. قاتل خودرو به طور کلی گاز و ترمزهای ناگهانی است. به خصوص، ترمز ناگهانی و پرفشار شما بیش ترین فشار را بر روی سیستم تعلیق می آورد. به طور کلی، ترمز برابر با کلمه استهلاک است. بنابراین سعی کنید ترمز اصولی در شهر را فرا بگیرید و با آرامش رانندگی کنید.

روی موانع ترمز نکنید
حتماً سعی کند تا حد امکان از ترمز روی موانع بپرهیزید. این موانع می تواند سرعت گیر خیابان باشد یا تاب برداشتن آسفالت و یا حتی خرابی آسفالت. بنابراین در این جور مواقع اجازه دهید لاستیک و مجموعه تعلیق آزادانه کار خود را انجام دهند. این کار سلامت آن ها را برای کارکردهای بالاتر از میزان استاندارد هم حتی تضمین می کند. اگر خودروی شما گیربکس دستی دارد بهتر است حتی کلاچ خود را هم درگیر کنید. این کار نه تنها استهلاک ندارد، بلکه حتی از فشار به مجموعه نگهدارنده موتور و موتور هم جلوگیری می کند.

به صداها حساس باشید
گاهی صداهای غیرمعمول هر چند کم و نامحسوس خبر از خرابی بزرگی می دهند که اگر زود به داد آن ها برسید مطمئناً می توانید از ضررهای هنگفت جلوگیری کنید. صداهایی که باید به آن ها حساس باشید عبارت است از:

تق تق
صدای تق تق زمانی که با فرمان کامل در حال دور زدن هستید. اگر این صدا را شنیدید بی معطلی به نزد مکانیک خبره بروید. پلوس شما به مترهای پیمایش شما زنده است. پلوس قطعه گرانی است و در صورت خرابی به احتمال قوی باید تعویض شود. البته اگر شما پلوس را بشناسید بهتر است هر از چندگاهی به گردگیر آن نگاه بیاندازید. اگر گردگیر که وظیفه محافظت از قطعه و گریس آن را دارد پاره شده در اسرع وقت بی معطلی آن را تعویض کنید.

صدای کشیدگی
صدای کشیدگی حین عبور از سرعت گیر و دست انداز. این صدا در اغلب اوقات خبر از خرابی کمک ها می دهد بهتر است هر چه سریع تر به تعمیرگاه مراجعه کنید.

صدای زوزه
حین عبور از پیچ خبر از خرابی می دهد که امکان خرابی های مختلفی را می توان تصور نمود و بهتر است به تعمیرکار مورد اعتماد مراجعه کنید.


لاستیک سایی
هر از چند گاهی به سایش لاستیک هایتان نگاهی بیاندازید، لاستیک سایی غیرهمسان خبر از مشکل در تعلیق می دهد و خسارات گزافی را در پی دارد.

به موقع تعویض کنید
قطعات مصرفی مثل لاستیک ها و یا کمک ها را به موقع تعویض کنید. نگذارید لاستیک تان صاف شود و پس از اجبار آن را تعویض کنید. لاستیک صاف علاوه بر مسائل ایمنی برای سیستم تعلیق خودروی تان نیز بسیار مضر است. کمک ها نیز اغلب با پیمایش مشخص و به توصیه سازنده باید تعویض شوند، اما بسته به رانندگی شما ممکن است زودتر آن ها را تعویض کنید.

استاندارد باشید
همان گونه که اشاره شد شما در پیست نیستید. خودرو مبانی مهندسی و طراحی دقیقی را طی می کند تا به مرحله تولید برسد. حتی خودروهای داخلی نیز، هر چند با مهندسی ضعیف، اما باز هم مبانی و اصول اولیه را رعایت می کنند. بنابراین استفاده از قطعات غیر استاندارد به خودرویتان آسیب می زند. لازم است حتماً رینگ و لاستیک استاندارد استفاده کنید. قطعات استاندارد با کیفیت بالا تهیه کنید و زیر بار قطعات کم کیفیت نمایندگی ها نروید.

در چرخش فرمان دقت کنید
در حالت درجا فرمان را نچرخانید این کار بسیار آسیب می زند. سعی کنید حتماً در حین حرکت فرمان را بچرخانید. در حین دور زدن در دوربرگردان ها و… سعی کنید حدالامکان با سرعت آهسته و در محدوده ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر دور بزنید. اگر گیربکس دستی دارید ترمز را رها کرده و کلاج را نگهدارید. این کار شما و خودرویتان را سال های بیش تری جوان و سالم نگاه می دارد.

آیا به کمپین نه به وانت پیوستید؟
خودروی شما کاربری خاصی دارد. بنابراین اگر وانت ندارید این خودرو برای باربری ساخته نشده و حمل بار سنگین و غیرمجاز به خودرو آسیب خواهد زد. کم نیستند رانندگان وانت که هم منصف و هم مسئولیت پذیر هستند. با کمی جست‌وجو تعداد زیادی از این دوستان را خواهید یافت که می توانید با اطمینان خاطر بار خود را به آن ها بسپارید.

بالانس باشید
بالانس و میزان فرمان خودرو عمر سیستم تعلیق و جعبه فرمان را افزایش چشمگیری می دهد. تنبلی نکنید و از ایجاد ارتعاش در خودرو جلوگیری کنید.

هر تعمیرکاری تعمیرکار نیست!
حتماً و حتماً به مراکز معتبر و شناخته شده مراجعه کنید. شاید تفاوت ۱۰ درصدی در دستمزد و اجرت یک تعمیرکار از خسارت های چند میلیونی جلوگیری کند. پس از سپردن خودروی خود به تعمیرکاران غیرمجاز حتماً اجتناب کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar