خودرو بانک/ ارتش آمریکا به همراه شرکت سوئدی ساب Saab و شرکت آمریکایی ریتئون Raytheon در حال کار بر روی مهمات هدایت شونده‌ای است که برای تخریب خودروهای ضدگلوله، زره‌پوش‌ها و دیوارهای بتونی کارآمد هستند. این سلاح جدید که Guided Munition Makes یا به اختصار GMM نام دارد، در سال 2020 برای نخستین بار در تمرین‌های نظامی ارتش آمریکا به کار گرفته شد.

آزمایش‌های سلاح GMM توسط ساب و ریتئون تاکنون موفقیت‌آمیز بوده است. سیستم هدایت این مهمات هدایت شونده از نوع لیزری است و توسط موشک‌اندازهای کارل گوستاو یا پرتاب‌کننده‌های یکبار مصرف به سمت هدف شلیک می‌شود.

مطابق بیانیه منتشر شده از سوی ساب، این سلاح قادر است تا شاسی‌بلندهای ضدگلوله و خودروهای زره پوش را در فاصله 1550 تا 2500 متری مورد هدف قرار دهد. GMM قابلیت شارژ سریع برای شلیک مجدد را دارد و به راحتی قادر است دیوارهای بتنی و آجری را تخریب کند.

هنوز تاریخ دقیقی برای ورود GMM به ارتش آمریکا اعلام نشده است، با این حال از هم‌اکنون این مهمات هدایت شونده به عامل برتری ارتش آمریکا در مقایسه با دیگر نیروهای نظامی تبدیل شده‌اند. GMM قابلیت شلیک از هرگونه راکت لانچر زمینی و هوایی را دارد و می‌تواند توسط نیروهای زمینی یا هوایی مورد استفاده قرار گیرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar