سایپا نیوز/ برای خودروی پریوس تویوتا در سنگاپور مشتریان باید 154 هزار دلار پول داشته باشند.

در سنگاپور خودروی لاکچری مثل پورشه تایکن Porsche Taycan تقریباً 610 هزار دلار قیمت دارد و حتی خرید خودروی خانوادگی خیلی عادی و مقرون به صرفه مثل پریوس [که در بازار خودروهای کشورهای غربی جزو خودروهای ارزان قیمت به حساب می آید] در سنگاپور بالای 100 هزار دلار آب می خورد.

دلیل بالا بودن قیمت این خودروها در سنگاپور به هیچ عنوان بالا بودن قیمت کارخانه نیست بلکه انواعی از مالیات ها و عوارض و شماره گذاری و بیمه و از این قبیل موارد است که باعث بالا رفتن قیمت خودرو در سنگاپور شده است. به بیان دقیق تر اکثر خودروها یک ارزش بازار باز یا Open Market Value ‌دارند که در حقیقت قیمت خودرو پیش از هر گونه مالیات و هزینه های دیگر است. برای مثال فولکس پولو 17,796 دلار سنگاپور [معادل 13,423‌ دلار آمریکا] قیمت دارد. 20 درصد مالیات باید به این قیمت اضافه شود. 20 درصد ارزش بازار باز یا OMV‌ به آن تعرفه گمرکی [مالیات غیرمستقیم یا Excise Duty] تعلق می گیرد که برای خودروی فولکس پولو 3,559 دلار سنگاپور [2,684 دلار آمریکا] محاسبه می شود.

مالیات دیگری که تعلق می گیرد تحت عنوان مالیات کالا و خدمات است که برای پولو 1,494 دلار سنگاپور [معادل 1,1127 دلار آمریکا] است. بعد از محاسبه تعرفه کمرگی و مالیات،‌ نوبت به هزینه های شماره گذاری می رسد که بدتر از مالیات است. میزان این هزینه ها بسیار متغیر است. برای خودروهای زیر 20 هزار دلار سنگاپور،‌ 100 درصد ارزش OMV‌ به قیمت خودرو اضافه می شود. برای خودروهایی که ارزش بازار باز آن بین 20 تا 50 هزار دلار سنگاپور است، 140 درصد به قیمت آن افزوده می شود. برای خودروهای بالای 50 هزار دلار سنگاپور 180 درصد OMV‌ [علاوه بر مالیات و گمرک و شماره گذاری] به قیمت خودرو افزوده می شود.

اگر همان مثال فولکس پولو را در نظر بگیرید با ارزش بازار باز 17,796 دلار سنگاپور، باید ابتدا همان مبلغ 17,796 را به آن بیفزاید، به علاوه 3,559‌ دلار تعرفه و 1,494‌ دلار مالیات کالا و خدمات و کل قیمت فولکس پولو در سنگاپور به 40 هزار دلار سنگاپور می رسد. به بیان دیگر خودروهای زیر 20 هزار دلار وقتی به دست مشتری در بازار سنگاپور می رسند، دوبرابر می شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar